Ugrás a cikkhez
Reklám

Ötvenezer dollárért vásárolta meg Munká­csy Mihály Golgota című festményét Julian Beck (72) magyar születésű amerikai műgyűjtő a nyolcvanas évek végén, és ennek több mint százszorosáért adta el később Pákh Imrének. Pedig ha a magyar állam élelmesebb, már Pákh előtt hozzájuthatott volna a képhez, ám akkor a Beck által kért egymillió dollárt is sokallták érte. A Golgota eredeti tulajdonosa, a rejtélyes műgyűjtő telefonon adott interjút a Blikknek.

– A Sotheby's egyik árverésén bukkant fel a Golgota (és a Munkácsy-trilógia egy másik tagja, a Krisztus Pilátus előtt) a nyolcvanas évek végén – mesélte Beck. – A képet mai árfolyamon 40-50 millió dollárért vette meg Párizsban első, amerikai tulajdonosa az 1880-as években, ezzel akkor a legdrágább kép volt, amit valaha élő festőtől megvásároltak. Én pedig tudtam, hogy ami egyszer drága volt, az egy nap újra az lesz, és kifizettem érte az 50 ezer dollárt. Tudtam, hogy jó üzletet kötök – emlékezett vissza a műgyűjtő, aki oda is adta a Magyar Nemzeti Múzeumnak a képet tíz évre, majd amikor ez letelt, vevőt keresett az újra híressé vált festményre. Egymillió dollárt kért az államtól, de ők 300 ezret ajánlottak érte.

– Most kinyalnák a seggemet egymillióért – replikázott a műgyűjtő, aki végül nagyjából 7 millió dollár körüli összeget kapott Pákh Imrétől a Golgotáért. A Magyarországról 1967-ben, hamis spanyol útlevéllel disszidált férfi szerint a Golgota-vitában „egyik fél sem hülye".

– Meg fogják találni a megoldást. A Golgota egy 20 millió dolláros kép, csak meg kell várni, amíg újra fölkúszik odáig az ára – vélekedett.

(Blikk nyomán)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából