Ugrás a cikkhez
Reklám

A brit belügyminiszter szerint még lehetnek szabadlábon lévő tagjai a manchesteri öngyilkos merénylet elkövetője mögötti hálózatnak, ezért folytatódik a terrorcselekmény hátterének teljes feltárását célzó rendőrségi-titkosszolgálati művelet.

Amber Rudd a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában elmondta: jelenleg tizenegy ember van őrizetben, de a nyomozás továbbra is “teljes erővel” folyik. Arra a kérdésre, hogy a merénylőt segítő csoport egyes tagjai még szabadlábon lehetnek-e, a belügyminiszter úgy válaszolt, hogy “potenciálisan igen”.



A Sky News brit médiavállalat által 2017. május 25-én közreadott, videofelvételről készült kép, amely a hírcsatorna szerint Salman Abedit, a manchesteri öngyilkos merénylet elkövetőjét ábrázolja az otthona előtt (MTI/AP/Sky News)

Előzőleg a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka, Mark Rowley elmondta, hogy a merénylő mögötti terrorhálózat jelentős része már rendőrkézen van, de további őrizetbe vételek várhatók.

Szombaton csökkentették a nagy-britanniai terrorkészültségi szintet a manchesteri robbantásos merénylet után elrendelt legmagasabb, kritikus szintről. Ez azt jelenti, hogy az elhárító szolgálatok már nem tartanak azonnali újabb merénylettől.



Természetesen London mohamedán polgármestere (b.) is tárt karokkal várja a Salman Abedi-féléket, vagyis sajátjait

Spöttle: figyelték, de "nem veszélyesnek" minősítették

Sorra derül ki, hogy az elkövetőt hosszabb ideje figyelték – emelte ki a biztonságpolitikai szakértő az M1 Ma reggel című műsorában.

Kiderült, hogy a manchesteri elkövető is rajta volt a titkosszolgálatok radarján, de „nem veszélyesnek” minősítették. Georg Spöttle csalódását fejezte ki a szervek működése kapcsán, hiszen a manchesteri elkövető, amellett, hogy rajta volt a radaron, nemzetközi kapcsolatokkal is bírt. A műsorban elhangzott, hogy apja és testvére is radikálisnak számított, előbbi még az al-Kaida kötelékében is harcolt, utóbbi pedig beismerte, hogy az Iszlám Állam katonája.

A biztonságpolitikai szakértő felhívta a figyelmet a 22 éves terrorista utazásaira, hiszen Németországban is kétszer járt a támadás előtt, „nyilvánvalóan nem turistaútra ment”.



Salman Abedit figyelték a titkosszolgálatok, de "nem veszélyesnek" minősítették

További pokolgépek is lehetnek

A probléma, hogy van egy nagyon profi bombagyáros, aki legyárthatott többet is az öngyilkosmellényből – mondta el Georg Spöttle. A szakértő kiemelte, hogy az ilyen támadások után az alvósejtek felfüggesztik aktivitásukat, hogy semmiképpen se hívják fel magukra az elhárító szervek figyelmét, majd mikor a készültség alábbhagy, akkor csapnak le.

Elhangzott, hogy a terroristák tanulnak, így kerülte el a manchesteri merénylő a koncert biztonsági embereit, és robbantott egy olyan helyen, ahova gyakorlatilag bárki bemehet, de akkora pusztítást tudott elérni, mintha a rendezvényen lett volna. „De ha nem ott történt volna, akkor száz méterrel arrébb, a földalattiban robbanthatott volna” – utalt a szakértő arra, hogy így nagyon nehéz kiszűrni a terroristákat.

A hétfő éjjeli öngyilkos merényletet a líbiai származású, de manchesteri születésű és brit állampolgárságú, 22 éves Salman Abedi követte el a Manchester Arena rendezvényközpontban. A merényletben 22-en meghaltak, 117-en szenvedtek kórházi ellátást igénylő sérüléseket. A merénylettel összefüggésben 11 ember van őrizetben.

(MTI - Híradó nyomán)

Korábban írtuk: Így nézett ki a Manchesterben tömeggyilkosságot elkövető líbiai jöttment





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából