Ugrás a cikkhez
Reklám

A tömeg - a sokak által politikai foglyoknak vélt - bebörtönzött katalán vezetők szabadon engedését követelte. Madrid szerint azonban az alkotmány megsértése miatt tartóztatták le őket, tehát nem politikai foglyokról van szó.

"Szabadság!" – skandálták a tüntetők Barcelona utcáin. Százezrek vonultak fel vasárnap a katalán fővárosban, a függetlenséget szimbolizáló zászlókat lengetve. A tömeg a börtönbe vetett függetlenségpárti politikusok szabadon engedését követelte. A barcelonai rendőrség szerint, a belvárosban összesen 315 ezren gyűltek össze.

🔴 CATALONIA |

Hundreds of thousands of people hit to the streets in #Barcelona and demand freedom to political prisoners. pic.twitter.com/X6xEpEIqY0

— Vocal Europe (@thevocaleurope) 2018. április 15.

 

🔴 CATALONIA |

Massive demostration right now in #Barcelona to demand the release of Catalan political prisoners. pic.twitter.com/I9joqCF3dD

— Vocal Europe (@thevocaleurope) 2018. április 15.

Sokan Katalónia más részeiből érkeztek a megmozdulásra. A szervezők szerint, mintegy 800 busz szállította az embereket a demonstráció helyszínére.

Voltak, akik sárga ruhadarabokat öltöttek. Ezzel fejezték ki szolidaritásukat a börtönbe került vezetőkkel. A demonstrációt két – a régió elszakadását támogató – csoport szervezte, melyek elnökeit szintén bebörtönözték. A rendezvényen a Katalán Parlament elnöke is felszólalt.

CATALONIA UPDATE |

Aerial images of the demonstration in #Barcelona for the freedom of political prisoners. pic.twitter.com/2F4DPnr0KM

— Vocal Europe (@thevocaleurope) 2018. április 15.

“Ez nem politikai meggyőződésekről szól, hanem a demokrácia védelméről, a foglyok elengedéséről és a száműzetésben élők hazatéréséről. Politikai úton kell rendeznünk a politikai konfliktust” – fogalmazott Roger Torrent.

Jelenleg kilenc függetlenségpárti politikus van előzetes letartóztatásban, többen közülük csaknem fél éve. Lázadással és közpénz hűtlen kezelésével vádolják őket a spanyol hatóságok. Madrid úgy véli: a börtönbe vetett szeparatista vezetők nem tekinthetők politikai foglyoknak, mert megsértették az ország alkotmányát azáltal, hogy megszervezték a kormány által betiltott népszavazást és elfogadták a régió függetlenségéről szóló nyilatkozatot.

A függetlenségpárti vezetők közül többen jelenleg is önkéntes száműzetésben vannak.

(Híradó javítva; videók: Twitter)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából