Ugrás a cikkhez
Reklám

Meglepetésre Ursula von der Leyen német védelmi miniszter lett a befutó az uniós kvázikormány elnöki helyéért dúló alkudozásban. Ő lehet az első nő és 1967 óta az első német az Európai Bizottság élén, írja az Index. A jelölésről az állam- és kormányfők dönthetnek, de megválasztania az Európai Parlamentnek kell.



Fotó: dpa

Hétfőig ugyan elszórtan előkerült a neve mint lehetséges befutó, de csak nagyjából egy tucatnyi másik politikussal együtt, köztük is a lista végén. Az Európai Parlament ragaszkodott hozzá, hogy a frakciók korábban megnevezett csúcsjelöltjei közül nevezzenek meg valakit. Miután a szocialisták és a liberálisok elárulták a rendszert azzal, hogy beakasztottak a legnagyobb pártcsalád emberének, Manfred Webernek, a saját "Spitzenkandidatjuknak", Frans Timmermansnak pedig a néppártiak, a visegrádiak és az olaszok közös ellenzése miatt nem jött ki a matek, a baloldal sikeresen megnyitotta az utat egy másik jobboldali jelöltnek és a csúcsjelölti rendszer bukásának.

A buziházasság-párti védelmi miniszter

Ursula von der Leyen 61 éves. Ha bizottsági elnök lesz, gyermekkora helyszínére költözhet haza: Brüsszelben született és fiatalként itt is nevelkedett, mert az apja bürokrataként dolgozott az EU-ban és elődszervezetében. Ernst Albrecht a CDU színeiben alsó-szászországi miniszterelnök lett, ami miatt a lánya álnéven volt kénytelen egyetemre járni, nehogy az akkoriban Németországban tomboló szélsőbaloldali terroristák célpontjává váljon. A férje Heiko von der Leyen orvosprofesszor, 1986-ban házasodtak össze.

Eredeti végzettsége szerint orvos, a diplomája megszerzése után a hannoveri nőgyógyászati klinikán végzett gyakorlatot, majd az orvosi egyetem járványügyi és népegészségügyi kutatóközpontjában dolgozott.

A hétgyermekes anya 2005-ben családügyi miniszterként került Angela Merkel kormányába, és azóta az egyedüli nő, aki végig valamilyen tárcát vezetett. "Progresszív" döntéseivel megnyitotta a Kereszténydemokrata Uniót (CDU) a baloldali szavazók felé is: támogatta a bölcsődei-óvodai férőhelyek növelését, hogy a cégek irányító testületeiben női kvótát vezessenek be, megvédte a homokos "házasság" és az országos minimálbért.



Fotók: Sean Gallup/Getty Images Europe

Rendszerszintű korrupció kötődik a nevéhez - akárcsak Orbánnak

2009-ben a munkaügyre váltott, innen került egy élesebb kanyarral – hazájában első nőként – 2013-ban a védelmi minisztériumba. Azóta is kitart a poszton, ami kevés férfi elődjéről mondható el, bár az utóbbi idők alaposan megtépázták a népszerűségét. Kezdetben még sokan örültek a kinevezésének, úgy tekintettek rá, mint aki civilként új lapot tud nyitni a minisztériumban. A tárca élén azonban bírálatok is érték, miután kiderültek az elmúlt években a német haderő hiányosságai. Tavaly őt is meghallgatták, miután azzal vádolták a tárcát, hogy megkérdőjelezhető szerződéseket kötött több százmillió euró értékben tanácsadókkal.

Elismerte, hogy valóban szabálytalanságok történtek, azzal védekezve, hogy nem volt közvetlen befolyása a döntésekre, a projektekhez pedig külső tanácsadásra szorultak. A Politico arról írt, épp a napokban erősítették meg tanúvallomások a rendszerszintű korrupciót a minisztériumban. A katonák szívébe lopta be magát a harci eszközökkel drámai helyzetekben pózoló miniszter. Ha ez mind nem lett volna elég, 2015-ben plágiumbotrányba keveredett, de végül megúszta annyival, hogy "nem szándékosan hagyta le az idézeteket".

A Spiegel mindezek ellenére úgy jellemzi, hogy ő Németország második legbefolyásosabb asszonya. Korábban Angela Merkel lehetséges utódjaként is emlegették a német kancellári székben, és az is felmerült, hogy a NATO főtitkárának neveznék ki Jens Stoltenberg mandátumának lejárta után.




Föderális EU az álma, Oroszország-ellenes

Ursula Von der Leyen folyékonyan beszél angolul és (a belgiumi neveltetésének köszönhetően) a német mellett anyanyelvi szinten franciául is. Elkötelezett integrációpártinak tartják, korábban többször is beszélt arról, hogy egy föderális EU az álma. Ehhez Svájcot, Németországot és az Egyesült Államokat hozta fel példaként a Spiegelnek adott 2011-es interjújában.

2015-ben is azt mondta, hogy reményei szerint a gyerekei és unokái Európája már nem államok laza uniója lesz, amit nemzeti érdekek tartanak béklyóban. A brexitből épp ellenkező tanulságot vont le, mint a lazább együttműködést szorgalmazó Orbán Viktor, szerinte jobban össze kell zárniuk, és a 2014-es krími válságkor keményen kiállt Oroszországgal szemben, támogatva a magyar kormányból sokszor támadott szankciókat.

Az egyetlen terület, ahol Orbán Viktorral az integráció mélyítésében egyetérthet, a közös hadsereg tűnik. Egy európai hadsereg hosszú távú terve szerinte kiegészítené a NATO-t és felerősítené Európa hangját, de ez egy olyan vízió, amely "a jövendő nemzedékek alatt valósággá válhat". A szárnyait bontogató uniós védelmi együttműködés szerinte annak az alapjait teheti le, "amit szeretek az európaiak hadseregének nevezni. Nemzeti seregeket tartunk fenn szuverén államok fennhatósága alatt, de jobban összehangolva és egymást erősítve."



Fotó: dpa

Annyira szereti a migránsokat, hogy be is fogadott egy szíriait - de csak ideiglenesen, mint Gyurcsány

Ami azt a fideszes szöveget illeti, hogy Manfred Weberrel és Frans Timmermansszal megbuktak a "magyarokat" (azaz a Fideszt és a kormányt) kritizáló politikusok: 2015-ben elfogadhatatlannak és a meglévő európai szabályokkal ellentétesnek nevezte, hogy Magyarország könnygázt és vízágyút vetett be a "menekültek" (értsd: agresszív, rendőrökre támadó migránshorda) ellen. Nagyon fontosnak tartotta, hogy ragaszkodjanak "az emberi méltóság és jogok tiszteletéhez".

A menekülteknek joguk van hozzá, hogy megfelelően bánjanak velük. Ez olyasmi, amiről sokat kell még beszélnünk Európában.

2014-ben ideiglenesen még egy szíriai menekültet is befogadott, bár őt, egy 2015-től pilótának tanuló fiút, az egyik lánya a lovassporton keresztül ismerte meg. "Gazdagabbá tette az életünket" – mesélte a politikus, "a gyerekeimnek hihetetlenül tanulságos, hogy láthatják, miken kellett átverekednie magát".

Olyan sok menekült akarja megvetni a lábát Németországban és itt tenni valamit. Ezt a lendületet fel kell vennünk és karolnunk, és akkor sikerül az integráció.

Olaszországot azzal vádolta, hogy szabotálta a németek részvételét az uniós Földközi-tengeri embercsempész-ellenes akcióban, mert szándékosan kieső részre küldte a hajóikat.

Lengyelországgal és Magyarországgal párbeszédet kell folytatni "a közös értékekről" – mondta 2017-ben egy talkshow-ban, ahol lándzsatörésről és a fiatalok egészséges, demokratikus ellenállásának támogatásáról beszélt a fia 2015-ös lengyelországi tanulmányaival kapcsolatban, amikor leváltották az azóta ismét kormányzó Jog és Igazságosságot. A kijelentéseiből komoly botrány lett: Antoni Macierewicz lengyel védelmi miniszter hivatalos magyarázatot követelt a német kormánytól, a külügyi tárca vezetője, Witold Waszczykowski pedig azzal vádolta, hogy beavatkozik a lengyel belügyekbe.

És ez az a nő, akit a V4-ek - köztük Orbán Viktor - támogatott, sőt, a kormánysajtó szerint javasolt...

Frissítés: a fentiek nem zavarják Orbánt, azzal áltat, hogy Ursulának köszönhetően jön a fordulat

Mindezt csak azért, mert hét gyereke van. Ezek szerint Márki-Zay Péter is jófej, mert neki is annyi van.

Együtt örül fideszes és DK-s

Hogy mi várható valójában Merkel emberétől, az nem a fenti videóból, hanem a gyurcsányista reakciókból derül ki, alább olvasható a párt közleménye:

Mint Rottenbiller. Így bukik el Orbán Brüsszelben. Nem kellett neki Weber, nem volt jó Timmermans. Nyilván bevandorláspárti sorosista jelöltek voltak. Akkor most megkapta. És megvertségében és gyávaságában még meg is szavazta.

Mostani tudásunk szerint Ursula von der Leyen lesz az Európai Bizottság elnöke.

Ő lehet az új bizottsági elnök, akit Orbán ma megszavazott.

A legliberálisabb és legbaloldalibb kereszténydemokratára adta szavazatát.

Nesze neked, Orbán Viktor. És persze ne tévedjünk, jó képet fog vágni teljes politikai vereségéhez.

Vadai szerint is alkalmas - és ezzel mindent elmondtunk róla:

2. frissítés: nem csak a DK, a kisebbik SZDSZ is támogatja

„Olyan vezetés kell, aki komolyan veszi az európai álmot, aki komolyan veszi azt, hogy legyenek közös ügyeink, legyen közös határvédelmünk, legyen közös valutánk, legyen közös energiapolitikánk” – mondta Fekete-Győr András az atv.hu-nak. A Momentum elnöke szerint Ursula von der Leyen egy ilyen jelölt.

Korábban írtuk: Merkel védelmi minisztere lesz az Európai Bizottság következő elnöke





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából