Ugrás a cikkhez
Reklám

A napenergia jelenleg világszinten felszálló ágban van, amit nehéz tagadni. Viszont a magyar állam a közelmúltban ezt Magyarország területén elég egyértelmű módon megakasztotta. Alább néhány olyan tény, ami erre racionális magyarázatot adhat.

A fő probléma

A nemrég kijött kormányrendelet alapján, aki háztartási méretű naperőművet akar építeni és nincs érvényes szerződése, az nem táplálhat majd a hálózatba, ahogyan eddig szokásos volt. De miért olyan nagy probléma ez, amikor korábban a médiában hirdették a szereplők, hogy a napelemekkel önellátó lesz valaki?

Erre egy nagyon jó választ az egyik forrásként megjelölt (Greendex) cikkben lehet találni. A helyzet az, hogy a hálózatra kötött, szaldós elszámolású napelemes rendszerek, ahogyan a szakma fogalmaz, a „hálózatot használták akkumulátorként”. Vagyis amit nappal megtermelünk, azt éjjel vesszük vissza a hálózatból.

Kérdés, hogy ennek mekkora volt a mértéke? A Greendex cikke szerint egy tipikus háztartási méretű napelemes rendszer esetében, a megtermelt áram 80-85 százalékát a rendszer betáplálja a hálózatba. Ennek az az oka, hogy a napelemek nappal termelnek, viszont a felhasználók éjjel vannak otthon.

Ezekből a számokból látszik, hogy a szaldós elszámolású rendszerek hálózati betáplálás nélkül életképtelenek, mivel az áram 80-85 százaléka elveszne.

Ebből az is világosan következik, hogy a hálózatra kötött, szaldóelszámolású rendszerek valójában nem önellátást jelentenek, hanem a hálózatot terhelik.

Feszültségingadozás a kisfeszültségű hálózaton

A kisfeszültségű hálózaton a fogyasztók egy előre meghatározott feszültségszintű villamosáramot kapnak a szolgáltatótól. Ez szükséges ahhoz, hogy az áramot igénylő berendezések megbízhatóan tudjanak üzemelni.

Viszont a kisfeszültségű hálózatra kötött napelemek ezt jelentős mértékben veszélyeztethetik. Ennek az az oka, hogy a betápláló napelemek megnövelik az elektromos áram feszültségének a mértékét a kisfeszültségű hálózaton.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha egy vagy több hálózatba visszatápláló napelemet rákötnek egy utca elektromos hálózatára, akkor elképzelhető, hogy a szomszédoknál rövid időn belül elkezdenek kipukkadni a villanykörték. És akkor még a nagyobb értékű berendezésekről nem is beszéltünk.

Ez korlátozza, hogy milyen teljesítményben lehet napelemek kötni a kisfeszültségű hálózatra, mivel a szolgáltatónak erre tekintettel kell lennie.

Korlátok a kisfeszültségű hálózaton: transzformátorok

Amennyiben jelentős számú napelemet kötnek kisfeszültségű hálózatra, például egy falura, akkor elfordulhat, hogy a napelemek által termelt áramot helyben nem lehet elhasználni. Ebben az esetben a falut a középfeszültségű hálózatra csatlakoztató transzformátoron keresztül az áram áramlásának az iránya megfordul, és már visszatáplál a hálózatba. Túl sok napelem estében pedig ez már korlátot jelenthet, mivel a transzformátoron nem tud akármekkora áramerősség átáramlani, mivel túlterhelődik.



Az áramáramlás megfordulásának ábrázolása a hálózat különböző szintjein

Növekedtek a beruházási költségek

Amellett, hogy nem táplálhatnak vissza, más is sújtja a napelemes rendszereket alkalmazni szándékozókat: a rendszerek beruházási költsége a közelmúltban a korábbi árcsökkenési tendencia után 30-50 százalékot nőtt.

Ennek az okai között található az euróárfolyam, a munkabérek, a megnövekedett kereslet is.

(Olvasónktól)

Források:

https://greendex.hu/mi-lesz-a-napelemekkel-erdemes-meg-haztartasi-naperomube-ruhazni-erdemes-meg-napelemeket-telepiteni/
Connecting the Sun Full Report

Korábban írtuk:

- Műszaki korlátok a fotovoltaikus (PV) rendszerek termelése előtt és a következmények

- Napenergia és energiapolitika: hírek és elemzések

- Napelemek és energiapolitika III.





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából