Ugrás a cikkhez
Reklám

Az elmúlt hónapokban tapasztalható jelentős csökkenés ellenére a "brit" muszlim lakosságnak még mindig csaknem az egyötöde, mintegy félmillió ember viseltetik valamilyen mértékű rokonszenvvel azok iránt, akik Nagy-Britanniából Szíriába utaznak, és ott a dzsihadista szervezetek, köztük az Iszlám Állam oldalán harcolnak - derül ki a hétfőn ismertetett legújabb felmérésből.

A The Sun című brit tömeglap megbízásából a Survation közvélemény-kutató cég által elvégzett vizsgálat kimutatta, hogy a nagy-britanniai muszlim közösség 5 százaléka "jelentős", 14 százalék pedig "valamelyes" szimpátiát érez a Szíriában harcoló "brit" dzsihadisták iránt.

A felmérés szerint ugyanakkor 71 százalék egyáltalán nem rokonszenvezik velük.

A kutatás eredményeit ismertető cikkében a The Sun is kiemeli, hogy a "riasztó számok" ellenére a brit dzsihadisták támogatottsága csökkenőben van a nagy-britanniai muszlimok körében, különösen a tunéziai és a párizsi merényletek óta.

A lappal azonos cégcsoporthoz tartozó Sky News hírtelevízió márciusban megrendelt felmérése még azt mutatta, hogy akkoriban a "brit muszlimok" 28 százaléka rokonszenvezett a Szíriában harcoló fiatal brit dzshiadistákkal a jelenlegi 19 százalékkal szemben, és 61 százaléknyian - vagyis a mostani aránynál 10 százalékponttal kevesebben - mondták azt, hogy semmiféle szimpátiát nem éreznek irántuk.

Az Iszlám Állam szíriai állasai ellen tervezett brit katonai fellépést azonban a Nagy-Britanniában élő(sködő) muszlimok abszolút többsége, 56 százaléka most is elveti, és csak 19 százaléka támogatja.

A válaszadók 38 százaléka a nyugati külpolitikát, például az iraki háborút tartja az Iszlám Állam által elkövetett terrorcselekmények legfőbb egyedi okának. Hat százalék a muszlimok elszegényedését és a nyugati országokban ellenük megnyilvánuló diszkriminációt nevezte fő tényezőnek, 25 százalékuk szerint ugyanakkor a dzsihadista terror fő oka az, hogy az Iszlám Állam vezetői befolyásuk alá hajtják a hátrányos helyzetű fiatalokat.

A felmérésbe bevontak 76 százaléka egyformán fontosnak tartja brit és muszlim identitását; 17 százalékuk szerint a muszlim, 6 százalékuk szerint a brit önazonosság a fontosabb.

(MTI nyomán)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából