Ugrás a cikkhez
Reklám

Az Alkotmánybíróság (Ab) kedden megsemmisítette az "önkényuralmi" - nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos - jelképek használatát tiltó büntető törvénykönyvi (Btk.) paragrafust.



Új divatot honosíthatunk meg a Dohány utcán sétálgatva

Az Ab a ma meghozott határozatában megállapította, hogy az önkényuralmi jelképek használatát tiltó büntetőtörvényi tényállás sérti a jogbiztonság követelményét, és ezzel összefüggésben a véleménynyilvánítás szabadságát - olvasható a testület közleményében. Az alaptörvény-ellenes rendelkezést április 30-i hatállyal semmisítették meg.

Az indítványozó a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 269/B. paragrafusának azt a fordulatát kifogásolta, amely az önkényuralmi jelképek körében az ötágú vöröscsillag használatát tiltja - idézte fel az Ab.

"A testület figyelembe vette, hogy a 14/2000. (V. 12.) AB határozatban korábban már döntött a Btk. 269/B. paragrafusának alkotmányosságáról, azonban úgy ítélte meg, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának a kifogásolt jogszabályhellyel kapcsolatosan azóta hozott ítélete olyan jogilag jelentős új körülményt jelent, amely szükségessé teszi az ismételt vizsgálatot" - írják.

Az Ab megállapította, hogy az önkényuralmi jelképek használatának büntetőjogi fenyegetettsége az emberi méltóság, valamint az Alaptörvényből levezethető alkotmányos értékrend védelme érdekében indokolt lehet.

A testület azonban úgy ítélte meg, hogy a jelenlegi szabályozás túl tágan, nem kellően világosan és körülhatároltan határozza meg a büntetendő magatartások körét, mivel a jelképhasználatot általában rendeli büntetni, jóllehet a célzat, az elkövetési módozat vagy a kiváltott eredmény figyelembevétele az egyes szimbólumok esetében elengedhetetlen lehet.

Mindez a bírói gyakorlatban is ellentmondásos ítélkezéshez vezetett. A szabályozásnak ezek a jellegzetességei sértik a jogbiztonság követelményét, és aránytalanul korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságát - tették hozzá.

Az Alkotmánybíróság az alaptörvény-ellenes tényállást április 30-i hatállyal semmisítette meg. Ennek indoka részben az volt, hogy a határozat kihirdetésével történő megsemmisítéssel a törvényalkotó által korábban büntetendővé nyilvánított magatartások szabályozatlanul maradnának, részben pedig az, hogy az Alkotmánybíróság időt kívánt biztosítani a jogalkotónak az Alaptörvénynek megfelelő új szabályozás kidolgozására.

Az Alkotmánybíróság szerint a Btk. 269/B. paragrafusával kapcsolatosan felmerült alkotmányossági aggályok a már kihirdetett, de még nem hatályos új Btk.-ban szereplő önkényuralmi jelképek használatának tényállására (335. paragrafus) is érvényesek.

Frissítés: Az Ab szerint szabadon használható lesz a horogkereszt, a nyilaskereszt és az SS-jelvény - amíg a zsidók be nem tiltatják

"Magyar" Györgyék szerint a vörös csillaggal semmi baj, de a horogkersztet tiltani kell

A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnökét képviselő zsidó ügyvédi iroda szerint új büntetőjogi szabályozásra van szükség az egyes politikai jelképek nyilvános használatának büntetőjogi értékeléséről, "a horogkeresztet pedig továbbra is minden esetben tiltani kell". Arra reagáltak, hogy az Alkotmánybíróság kedden megsemmisítette az önkényuralmi - nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos - jelképek használatát tiltó paragrafust.

A Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda szerint a jogalkotónak április végéig új büntetőjogi tényállást kell megfogalmaznia. Az ügyvédi iroda Vajnai Attila ügyében eljárva az ötágú vörös csillag használatának tiltása miatt nyújtott be indítványt az Alkotmánybírósághoz.

Az ügyvédi iroda mai közleményében az Alkotmánybíróság (Ab) keddi döntésére reagált, amelyben a testület megsemmisítette az "önkényuralmi" - nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos - jelképek használatát tiltó büntető törvénykönyvi (Btk.) paragrafust.

Mint írták, Vajnai Attila képviseletében eljárva még 2008-ban - a Vajnai kontra Magyarország ügyben meghozott strassburgi ítéletet követően - fordultak az Ab-hoz, indítványozva a Btk. önkényuralmi jelképek használatát tiltó bekezdése "ötágú vörös csillagot" fordulatának megsemmisítését.

Ezzel kapcsolatban azt közölték, a 2008-as ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága azt állapította meg, hogy az ötágú vörös csillag többes jelentéssel bír, így nem tekinthető kizárólag önkényuralmi jelképnek. Márpedig a magyarországi szabályozás akkor is büntetni rendeli e jelkép nyilvános használatát, ha arra nem egy totalitárius eszme hirdetése, hanem más - "egy demokratikus társadalomban elfogadható" - politikai üzenet megfogalmazására használják. Ezért a strassburgi bíróság azt állapította meg, hogy a magyarországi szabályozás "indokolatlanul korlátozza a véleménynyilvánítási szabadságot, és így sérti az európai emberi jogi egyezményt" - idézték fel.

Az ügyvédi iroda álláspontja szerint az Ab keddi határozatával - "az indítvány keretein túlterjeszkedve" - az önkényuralmi jelképek nyilvános használatát tiltó büntetőrendelkezés egészét megsemmisítette. Ennek értelmében pedig 2013. május 1-jével megengedi mind az öt "önkényuralmi jelkép" (ötágú vörös csillag, sarló és kalapács, horogkereszt, nyilaskereszt, SS-jelvény) nyilvános használatát.



Jöhet az új lobogó a székely zászló mellé

Az ügyvédi iroda szerint ezért most a jogalkotónak kell gondoskodnia arról, hogy április 30-ig megszülessen egy olyan Btk.-tényállás, amely - összhangban a strassburgi precedensekkel - lehetővé teszi a konkrét jelentéstartalom vizsgálatát az egyes politikai jelképek nyilvános használatának büntetőjogi értékelése során.

Szerintük "a jelképhasználatot csak akkor szabad tiltani, ha az egy önkényuralmi rendszer dicsőítését vagy valamely totalitárius eszmerendszer propagálását célozza". Példaként emelték ki, hogy a horogkereszt nyilvános használatát minden esetben tiltani kell, "hiszen e jelképnek - szemben az ötágú vörös csillaggal - nincsen olyan jelentéstartalma, amit egy az európai kultúrkörhöz tartozó demokratikus társadalomban el kellene tűrni" - fogalmaztak. (Szerintük ugyanis a százmillió ember halálát okozó kommunizmus népszerűsítése elfogadható - de ez persze nem zsidó kettős mérce...)




Helyes kis oktatófilm 1944-ből: a nyilas zászló helyes kitűzése és a megfelelő karszalag szakszerű használata:

2. frissítés: Vajnai vérszemet kapott, máris támadásba lendült: a vörös csillaggal fognak küzdeni a nemzetiek ellen

Tudják, hogy politikai ellenfeleik mindenre elszántak, "a szélsőjobb erőire is számítanak a közelgő választási küzdelemben", ezért sok dolguk lesz még az "antifasiszta fronton" - mondta a Magyarországi Munkáspárt 2006 elnöke. Vajnai Attila tiltaná a horogkereszt, a nyilaskereszt és az SS-jelvény használatát, de a vörös csillagot természetesen nem találja problémásnak.

A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnöke szerint az Országgyűlésnek április végéig egy olyan új büntetőjogi szabályozást kell alkotnia az önkényuralmi jelképek használatáról, amely tiltja a "fasiszta, hungarista és náci propagandát", de lehetővé teszi "a munkásmozgalom haladó hagyományainak folytatását" (magyarul: a kommunizmus dicsőítését - a szerk.).

A párt elnöke úgy fogalmazott: "most fontos lépést tettünk a kitűzött cél felé". Hozzátette ugyanakkor: tudják, hogy politikai ellenfeleik mindenre elszántak, hogy "a szélsőjobb erőire is számítanak a közelgő választási küzdelemben", ezért sok dolguk lesz még az "antifasiszta fronton".

Kiemelte: nem tűrik el, hogy az európai jogi normákat megtagadva szabadon engedjék működni az "újfasiszta szervezeteket". Nem hagyják a horogkereszt, a nyilaskereszt és az SS-jelvény használatát sem, és "ki fogják kényszeríteni a párizsi békeszerződés érvényesítését Magyarországon is".

Vajnai Attila szerint mostantól erősebben tudnak fellépni az "alapvető emberi jogokért".

3. frissítés: Az MSZP már a jövő héten módosítaná a Btk.-t

Csak "az emberi méltóság védelmében" szükséges tiltani az önkényuralmi jelképek használatát - mondta az MSZP-s Bárándy Gergely szerdán újságíróknak az Alkotmánybíróság (Ab) előző napi döntését kommentálva. A szocialista politikus szerint már a jövő héten módosítani kellene a büntető törvénykönyvet.

Bárándy Gergely azt mondta: a szocialisták többször felhívták a figyelmet arra, hogy a Fidesz által elfogadott szabályozás nem megfelelő, mert "nem célhoz kötötten tiltja" az önkényuralmi jelképeket.

Fontos, hogy senkinek az emberi méltósága ne sérüljön önkényuralmi jelképek használata miatt - hangoztatta. Azonban rámutatott, hogy a jelenlegi, életszerűtlen szabályozás alapján Puskás Ferenc egykori címeres mezének a viselése is jogsértő, mivel szerepel rajta a vörös csillag, és voltaképpen törvénybe ütköző az is, ha valaki nyilvános helyen Heineken sört fogyaszt vagy szolgál fel.

Kérdésre válaszolva az MSZP-s politikus azt mondta, már a strassburgi emberi jogi bíróság döntése után is fennállt a veszélye, most pedig szinte biztosra vehető, hogy sokan provokatív céllal vagy a későbbi, több ezer eurós kártérítés reményében tűzik ki valamelyik önkényuralmi jelképet.

Szerinte ezt úgy lehetne kiküszöbölni, ha a parlament nem várna április végéig a Btk. módosításával, hanem akár már a jövő héten, kivételes sürgős eljárással változtatna a büntető törvénykönyvön.

4. frissítés: Rogán szerint sem maradhat így

Rogán Antal szerint az önkényuralmi jelképek használatát tiltó Btk.-paragrafus alkotmánybírósági (Ab) megsemmisítése joggal sérti a magyarországi zsidó közösségeket és a kommunizmus minden élő áldozatát vagy családtagjaikat.

A Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, az Ab döntése - amellyel a testület szembement egy korábban hozott határozatával - súlyos következményekkel járhat, ugyanis azt jelenti, hogy május 1-jétől "szabadon lehet mászkálni az utcán" horogkereszttel, vörös csillaggal vagy SS-jelvénnyel.

Ez a helyzet így nem maradhat - jelentette ki a politikus, aki azt a kérdést tette fel az ellenzéki pártoknak - "különösen a szocialistáknak" -, most is azt gondolják-e, hogy ilyenkor sem lehet alkotmányt módosítani a helyzet megoldása érdekében.

Arra a felvetésre, hogy ezek szerint alkotmánymódosítással lehetne-e rendezni az ügyet, azt válaszolta: tanulmányozni kell a helyzetet, megoldást kell keresni, "a megoldás pedig, ha egy Ab-döntés születik, akkor nem nagyon gyökerezhet máshol, mint az alkotmányban".

(Kuruc.info - MTI nyomán)

Kapcsolódó: Jogerős: Strassburg támogatja a vörös csillag viselését, még "kártérítés" is jár egy sztálinistának



Friss hírek az elmúlt 24 órából