Ugrás a cikkhez
Reklám

Az exit pollok eredménye szerint az eddig kormányzó Koszovói Demokrata Párt (PDK) a harmadik helyen végzett a koszovói előrehozott választáson. A két ellenzéki erő, a Koszovói Demokrata Liga és a Vetevendosje 30-30 százalék körüli végeredményre számíthat. A PDK jelenleg 22 százalékon áll.

Azért kellett előrehozni a választást, mert a kormányfőt, Ramush Haradinajt ismét ki akarják hallgatni a helyi szerb lakosság ellen az 1998-1999-es háborúban elkövetett állítólagos bűncselekmények ügyében. Amint megérkezett az idézés, Haradinaj júliusban lemondott a kormányfői tisztségről.

A részvétel alacsony volt, s elemzők szerint a választás után hetekig, vagy akár hónapokig is eltarthat, amíg megalakul az egykori dél-szerbiai tartomány stabil koalíciós kormánya.

(HVG)

Korábban írtuk: Megkezdődtek a választások Koszovóban

Hét órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek Koszovóban. Az ország 1,9 millió szavazópolgára előrehozott választáson dönt a 120 fős parlament új összetételéről.

A huszonöt választási listán a legnagyobb albán pártok mellett a Koszovóban élő nemzeti kisebbségek többsége is megtalálható.

A koszovói választási törvény szerint önállóan induló pártok esetében 5 százalékos a parlamenti küszöb, míg koalíciók esetében 7 százalékos. A kisebbségek a pozitív diszkriminációnak köszönhetően 20, úgynevezett fenntartott hellyel rendelkeznek a 120 fős pristinai törvényhozásban, ebből 10 hely a szerb kisebbséget illeti meg, 10 pedig a többi - bosnyák, "roma", török, goráni, askáli és a magát egyiptominak nevező - nemzeti közösségnek jár.

Az előrehozott választásra azért van szükség, mert Ramush Haradinaj miniszterelnök július közepén lemondott, ugyanis a koszovói háborús bűnöket vizsgáló hágai székhelyű különleges bíróság gyanúsítottként idézte be. A kormányfő azzal indokolta lemondását, hogy nem akart miniszterelnökként a bíróság elé állni. Első meghallgatásán megtagadta a válaszadást.

A közvélemény-kutatások szerint egyik pártnak sem lesz meg a kellő többsége a kormányalakításhoz, így hosszan elhúzódó koalíciós tárgyalásokra lehet számítani. Az új kormánytól bel- és külföldön egyaránt azt várják, hogy újraindítsa Szerbiával a kapcsolatrendezési tárgyalásokat, amelyek tavaly novemberben álltak le, miután Koszovó százszázalékos vámot vetett ki a Szerbiából érkező árura. A kapcsolat rendezése mindkét ország európai integrációjának a kulcsa.

Az ország függetlenségének kikiáltását előkészítő 2007-es választás óta ez már az ötödik voksolás. Azóta minden választás előrehozott volt, a legrövidebb megbízatási ideje pedig éppen a mostani kormánynak volt, mindössze 28 hónap után kell újra az urnák elé vonulniuk az állampolgároknak.

A szavazóhelyiségek 19 óráig tartanak nyitva. A választás tisztaságát több mint 34 ezer koszovói és nemzetközi megfigyelő ellenőrzi.

(MTI nyomán)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából