Ugrás a cikkhez
Reklám

Százhatvannyolc önkormányzat 5900 dolgozója vesz részt a polgármesteri hivatali dolgozók bérének emeléséért tartott, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) által szervezett szerdai országos sztrájkban - mondta az érdekképviselet elnöke a kispesti polgármesteri hivatalban tartott sajtótájékoztatóján.

Boros Péterné azt mondta, ez azt jelenti, hogy a 37 ezer önkormányzati köztisztviselő 16 százaléka nem dolgozik szerdán. Megjegyezte: sztrájkot csak azokban az önkormányzatokban tudtak tartani, ahol van a szakszervezetnek alapszervezete és a munkavállalók több mint fele támogatta a munkabeszüntetést.

Hozzátette: a szakszervezet bruttó 30 százalékos illetménynövelést követel az önkormányzati köztisztviselők számára októbertől, mert a mintegy 37 ezer önkormányzati köztisztviselőből több mint 24 ezer nyolc éve egyáltalán nem kapott béremelést.

Boros Péterné a sajtótájékoztatón közölte, jelképes a kispesti helyszín, egyrészt mert ez az a budapesti hivatal, ahol a köztisztviselők keresete a legalacsonyabb az egész fővárosban, másrészt pedig azért, mert a szakszervezet a többi között ezen a helyszínen gyűjti azokat az adományokat, amelyeket azután rászoruló családok között osztanak szét.

Az érdekképviseleti vezető felidézte: júniusban kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak az elmaradt béremelés miatt, ám azóta sem sikerült a tárgyalásra kijelölt Rogán Antallal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterrel egyeztetni a szakszervezeti követelésekről.

Boros Péterné jelezte, az önkormányzati közszolgák 75-90 ezer forintos keresetei a dolgozói szegénység kategóriájába tartoznak, és nyugtalanítónak nevezte, hogy a becsülettel végzett munkából nem tudnak megélni.

Kifogásolta, hogy a járási köztisztviselők illetményét emelték, de ezt elmulasztották megtenni az önkormányzatoknál dolgozók esetében, ami azt eredményezheti, hogy az önkormányzatoktól a járási hivatalokba mennek a munkavállalók, így a szakemberek hiánya miatt ellehetetlenül az önkormányzatok működése. Közölte, mivel a járási hivatalok dolgozóinak illetménye 30 százalékkal emelkedett, ők is ehhez ragaszkodnak azért, hogy egységes legyen a bérezés a közigazgatásban.

Jelezte, bíznak abban, hogy az egész napos sztrájk a tárgyalóasztalhoz ülteti a kormányt, de ha nem, akkor folytatják a tiltakozást, ennek módjáról később döntenek.

A szakszervezet elnöke kitért arra: a dolgozói szegénység felszámolása és a munkaerőhiány csökkentése érdekében kezdeményezik, hogy a minimálbért 28-30 százalékkal emeljék.

Az MKKSZ sztrájkjának résztvevőivel szolidaritást vállalt az LMP és a DK, támogatta a munkabeszüntetést és követelte a béremelésüket az Együtt, valamint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is.

Jobbik: emelni kell a közszolgák bérét

A jobbikos Hegedűs Lorántné a közszolgálatban dolgozók 20 százalékos béremelését sürgette szerdai sajtótájékoztatóján.

A politikus szerint a szociálliberális kormányok és a Fidesz-kormányok is “betűre betartották” a 2008-as IMF-megállapodás azon pontját, amely alapján befagyasztották a közszolgák bérét.

Emiatt – folytatta – 8 év alatt 30 százalékkal csökkent a közszolgálatban dolgozók reálkeresete átlagban, így egy középfokú végzettségű köztisztviselőnek 33 évig kell dolgoznia, hogy többet kereshessen, mint a garantált bérminimum.

Ugyanakkor úgy vélte: egy 20 százalékos béremelés egy év tekintetében 5 milliárd forintból megoldható lenne, például a szombathelyi stadionra fordított forrásokból, az “Andy Vajnának adott” adókedvezményekből, vagy a Városliget projektre elköltött milliárdokból is fedezni lehetne ezt az összeget.

Hegedűs Lorántné cinikusnak tartotta, hogy a kormány a polgármestereknek üzenget, hogy oldják meg ők a béremelést. A kormánynak az állam leépítése és a közszolgálatban dolgozók kiéheztetése helyett a korrupciót kellene csökkentenie – jelentette ki.

(MTI)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából