Ugrás a cikkhez
Reklám

Francia tudósok felfedezték a módját annak, hogy lehet hízott libamájat nyerni a szárnyasok kényszeretetése nélkül: az egyedek bélflórájából kivont baktériumokat fecskendeznek be a kétnapos csibék szervezetébe.

"Ősszel a libák és a kacsák több ezer kilométert vándorolnak a teleléshez. Ekkor ösztönösen túleszik magukat, felhalmozzák az energiát, és ebben a folyamatban nagy szerepük van a bélbaktériumoknak. Felfedeztük, hogy bizonyos baktériumok kombinációjával a csibéknél mesterségesen is beindítható ez a folyamat, elkezd hízni a májuk" - magyarázza Remy Burcelin francia kutató.

Jó hír ez az állattenyésztők számára, ugyanis az elmúlt években az európai és amerikai piacaik beszűkültek: sok állam vagy város betiltotta a libatöméssel növesztett libamáj forgalmazását.

"Hat hónapig gondozzuk itt a szárnyasokat. Az új eljárással kevesebb a stressz rajtunk, nem kell tömnünk őket, etikailag rendezett lesz a dolog" - mondja Valerie Fosserie libatenyésztő.

A szakácsok is elégedettek, szerintük a természetes libamáj minősége sokkal jobb.

"Első látásra nincs nagy különbség, de amikor az ember elkezd vele dolgozni, teljesen más. Sűrűbb szövetű, tisztább színű, és az íze is kellemesebb" - vélekedik Simon Carlier, a Toulouse-i Solides étterem séfje.

A kutatók forgalmazócéget alapítottak, de nem lesz könnyű dolguk: a természetesen növesztett libamáj mérete a töméses libamájnak csupán a fele, az ára viszont éppen a kétszerese.

(EN)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából