Ugrás a cikkhez
Reklám

Az Európai Parlament igen nagy befolyású költségvetési ellenőrző bizottságának elnöke, Ingeborg Grässle bejelentette, hivatalos vizsgálatot indítanak Martin Schulz volt európai parlamenti elnök ellen az őt ért csalással kapcsolatos vádak ügyében.




A botrányt a Der Spiegel hetilap tegnap leplezte le. Ezt még súlyosabbá tették a londoni Sunday Times mai számában megjelent leleplezések.

Grässle szerint Schulz sztálinista haveri rendszert épített ki az EP öt évig tartó elnöksége alatt. Számos alkalommal kétséges alapon jelölte politikai haverjait az EP adminisztrációjának érzékeny helyeire, beleértve annak pénzügyi, személyzeti és jogi osztályaira.

Schulz „szégyentelenül hajlítgatta a szabályokat politikai ambícióinak megfelelően”, jelentette ki a bizottsági elnök asszony, azt ígérve, mindezeket is alaposan kivizsgálják.

Schulz mindeddig nem volt hajlandó nyilatkozni az őt ért vádakról.

Schulznak a Sunday Times által ma ismertetett visszaélései közé tartoznak: egy magángép gyakori használata, amelyet óránként 20 ezer euróért bérelt azért, hogy Brüsszel, Strassburg és Berlin között repkedjen, továbbá embertelen bánásmód személyi állományával: például egy fiatalt arra utasított több alkalommal, hogy vasalja ki a nadrágját.

(Agenda Europe - Lovas-blog nyomán)

Frissítés: az MTI is felfedezte a hírt:

Pénzügyi szabálytalanságokat követhetett el Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kancellárjelöltje az Európai Parlament (EP) elnökeként - írta a Der Spiegel című német hetilap a hétvégén megjelent számában.

Jól jött a 304 eurós napidíj

A lap szerint az EP költségvetési ellenőrző bizottságában (CONT) továbbra is várnak azokra a dokumentumokra, amelyekkel Martin Schulz cáfolni kívánja azt a gyanút, hogy a 2014-es EP-választás előtt pártpolitikai célokra – az európai szocialisták úgynevezett csúcsjelöltjeként folytatott kampányára – fordított olyan erőforrásokat, amelyeket csak EP-elnöki feladataihoz használhatott volna fel.

Míg az Európai Bizottságban arra utasították a biztosokat, hogy vegyenek ki szabadságot, ha részt akarnak venni a kampányban, az EP elnöke sokáig felvette az évi 320 ezer eurós javadalmazása felett járó 304 eurós napidíját, miután 2014. január 26-án megtették csúcsjelöltnek, és számos alkalommal az EP költségére, EP-alkalmazottak kíséretében utazott.

A napidíjat csak 2014. április 18-tól nem vette fel, amikor már csak öt hét volt hátra az EP-választásig.

Nagyvonalúsága határtalan volt

A CONT elnöke, Ingeborg Grässle, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa a Der Spiegelnek azt mondta, hogy nem volt még olyan elnöke az EP-nek, aki úgy megkerülte és kijátszotta volna a szabályokat, mint Martin Schulz. A baloldali politikus “nagyvonalúsága határtalan volt, főleg amikor párttársairól volt szó” – tette hozzá Ingeborg Grässle.

A Der Spiegel szerint a párttársak támogatására példa Martin Schulz egyik legfőbb bizalmasa, Markus Engels esete, akinek érdekében az EP egykori elnöke nyomást gyakorolt az intézményre, és valamennyi bevett parlamenti szokással szakítva támogatta karrierjét.

A pártfogás Markus Engelsnek “anyagilag sem ártott” – írta a Der Spiegel. A szerkesztőséghez eljutott dokumentumokra hivatkozva hozzátették, hogy Engels a szabálytalanság gyanúját felvető, kétes juttatásokat kapott és csak 2012-ben legkevesebb 16 621,47 euró értékben számolt el útiköltséget olyan utakért, amelyeket nem is tett meg.

Merkel "nem tartaná helyesnek a támadásokra felépített kampányt"

Martin Schulz január vége óta az SPD kancellárjelöltje. Színre lépése óta pártjának országos választói támogatottsága a 20-23 százalék közötti sávból a 30 százalék körüli szintre emelkedett, majdnem teljesen behozta lemaradását a CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségével szemben.

A Der Spiegel szerint a CDU elnökségében nagy a tanácstalanság, még nem döntötték el, hogy a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választásra készített stratégiát miként igazítsák a Martin Schulz megjelenésével megváltozott körülményekhez. Azt viszont már eldöntötték, hogy a legnagyobb vetélytárs kancellárjelöltjét nem támadják fiatalkori alkoholbetegsége miatt, és azzal sem, hogy nem szerzett érettségi bizonyítványt.

A Welt am Sonntag című vasárnapi lap szerint Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke világossá tette, hogy nem tartaná helyesnek a támadásokra felépített kampányt, szerinte a CDU-nak nyugalmat és szuverenitást kell sugároznia.

Miként tett a német nemzeti érdekek ellen

Az is biztos, hogy igyekeznek feltárni Martin Schulz EP-elnöki időszakának kétes ügyeit. A CDU/CSU EP-képviselőinek vezetője, Herbert Reul irányításával már el is készült az első “Schulz-dosszié”, és nemcsak a berlini kancelláriára, a CDU/CSU Bundestag-frakcióhoz és a CDU központjába jutott el, hanem több német szerkesztőségbe is. A párt nem használta fel az anyagot, és a dosszié tartalma részletesen a sajtón keresztül sem vált ismertté. A Welt am Sonntag szerint arról szól az összeállítás, hogy Martin Schulz miként használta fel az EP-elnökséget pártérdekei érvényesítésére, hogy támogatta párttársait, miként tett a német nemzeti érdekek ellen és hogyan került meg uniós szabályokat.

Herbert Reul szerint nincs kivetnivaló az adatgyűjtésben. A dossziét még akkor kezdték összeállítani, amikor tavaly konfliktus alakult ki az EP-elnöki tisztség betöltése körül a két legnagyobb frakció, a jobbközép pártokat összefogó Európai Néppárt képviselőcsoportja és a szocialisták között. Aztán amikor kiderült, hogy “új feladat vár Martin Schulzra, egy kicsit még aktualizáltuk” az anyagot – mondta Herbert Reul a Bild am Sonntag című vasárnapi lapnak, hangsúlyozva, hogy az összeállítás kizárólag tényeket tartalmaz.

2. frissítés: hát persze hogy ártatlan, és csak le akarják járatni szegényt

A német szociáldemokrata párt (SPD) szerint a jobbközépnek mondott CDU/CSU pártszövetség lejárató kampányt indított kancellárjelöltjük és jövendő elnökük, Martin Schulz ellen.

Katarina Barley főtitkár hétfői berlini tájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a kancellárjelölt európai parlamenti (EP-) elnöki megbízatásának idejéből származó állítólagos visszaélésekre vonatkozó vádak némelyike igen régi, másokat pedig már “töviről hegyire” kivizsgáltak és cáfoltak, és Schulz tisztán került ki a “sárdobálásból” .

A CDU/CSU most mégis megint “terhelő anyagokat” próbál gyűjteni, és Martin Schulz politikája helyett a személyét támadja – tette hozzá az SPD főtitkára, kiemelve, hogy míg az ellenfél a szociáldemokrata kancellárjelölt kedvenc vendéglőjének étlapját is előássa, az SPD semmiképpen sem “szaglászik” politikusok körül.

Peter Tauber, a CDU főtitkára berlini tájékoztatóján leszögezte: nem “felségsértés”, ha az SPD-s jelöltet tettei és kijelentései alapján ítélik meg, és nem lejárató kampány, ha kritikus kérdéseket vetnek fel tevékenységével kapcsolatban. Mint mondta, a CDU a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás előtt “kemény, de fair” kampányt folytat majd.

Andreas Scheuer, a bajor testvérpárt, a CSU főtitkára a Twitteren tiltakozott Katarina Barley kijelentései ellen, hangsúlyozva, hogy “az igazság fáj”, és az SPD ezért “szájkosarat akar adni Schulz bírálóinak”. Szerinte a szociáldemokratáknak “nyafogás” helyett el kell viselniük a jogos kritikát.

A szociáldemokraták mindenekelőtt két dolgot kifogásolnak. Az egyik az Angela Merkel kancellár vezette CDU egyik legtekintélyesebb politikusa, Wolfgang Schäuble bíráló megjegyzése egy hétvégi lapinterjúban, amelyben Donald Trump amerikai elnökhöz hasonlította Martin Schulzot. A pénzügyminiszter a Der Spiegel című hírmagazinban közölt interjúban azt mondta: amikor Martin Schulz felszólítja híveit, hogy “tegyük újra naggyá Európát” (Make Europe great again), akkor “szinte szó szerint úgy beszél, mint Trump” és az a “populista” stílus, ahogyan “a társadalom állítólagos megosztottságát” emlegeti, “az amerikai választási kampány tényeken túli módszerét követi”.

Schäuble arról is beszélt, hogy szerinte Schulz alaptalanul mutatja be magát az eliten kívüli, elnyomott helyzetből küzdő politikusként. Az SPD-s kancellárjelölt “nem egy underdog, aki most jött elő az erdőből”, hanem “évtizedekig ült az EP-ben”.

(MTI nyomán)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából