Ugrás a cikkhez
Reklám

Dervis Eroglu ciprusi török vezető szerint még az idén megállapodás születhet a 40 éve kettészakadt sziget újraegyesítéséről.

Az "észak-ciprusi államfő" Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral való hétfői találkozója után újságíróknak azt mondta, eredményre vezethetnek a Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnökkel a sziget egyesítéséről 20 hónappal ezelőtt félbeszakadt, majd az ENSZ égisze alatt ez év februárjában újrakezdett tárgyalások.

"A célunk változatlan: megoldani Ciprus problémáját a lehető legrövidebb idő alatt. Bírjuk a főtitkár támogatását, mindkét oldalt bátorította" - fogalmazott Dervis Eroglu, hozzátéve, hogy a mostani egyeztetések a két oldal között még meglévő véleménykülönbségek áthidalását szolgálják.

Mint fogalmazott, még ebben az évben megállapodásra juthatnak, és mindkét oldal népszavazásra bocsáthatja az egyezséget.

A Földközi-tengeri sziget az után szakadt ketté, hogy Ciprus északi részét 1974-ben megszállta Törökország. Ankara védhatalmi státusára hivatkozva avatkozott be a ciprusi török kisebbség védelmében, válaszul a Görögországgal történő egyesülést szorgalmazó görög ciprióták puccsára. Pár évvel később létrejött az Észak-Ciprusi Török Köztársaság, amelyet csak Ankara ismer el, s amelynek fennállását a területén állomásozó több tízezer török katona szavatolja. Ciprus déli, görög része 2004-ben az Európai Unió tagja lett. Ugyanebben az évben a ciprusi görög közösség népszavazáson elutasította az országegyesítésre kidolgozott nemzetközi tervet.

A sziget megosztottsága több szempontból is hátrányos az érintettek számára. A helyzet megoldatlansága állandó akadályt jelent például Törökország 2005 óta húzódó uniós csatlakozási folyamatában. Ciprus újraegyesítése megkönnyítené továbbá a sziget körüli tengerfenék szénhidrogén-lelőhelyeinek kiaknázását is.

(MTI)



Friss hírek az elmúlt 24 órából