Ugrás a cikkhez
Reklám

"Ütések, rúgások, gumibotozás, kutyaharapás. Több menekült szerint ezt kapja az a magyar rendőröktől, aki átlépi a határkerítést. Elkészült az Európa Tanács jelentése, a hvg.hu pedig elsőként ismerteti a tartalmát. A kormány szerint a rendőrök minden jogszabályt betartanak, a menekültek pedig talán inkább egymást verik, onnan a sérülések" - írja a zsidó lap, alább olvasható a teljes cikkük. Talán fölösleges, de azért jelezzük: vigyázat, migránssimogató propagandával van átitatva! Nem véletlenül nevezik következetesen menekültnek valamennyi illegális bevándorlót, akik egyszerűen betörnek az országba...




Hetfőn Orbán Viktor azt mondta, hogy “a határvédelemhez jobban értünk, mint bárki Brüsszelben.” Furcsa véletlen, hogy most jelenik meg az Európa Tanács Kínzás és az embertelen, vagy megalázó büntetések, vagy bánásmód megelőzésére alakult Európai Bizottságának (röviden: CPT) jelentése, amelynek képviselői tavaly jártak a röszkei és a tompai tranzitzónában, illetve a magyar-szerb határszakaszon.

A jelentés egyértelműen fogalmaz: a menekültek kockázatnak vannak kitéve, fizikai és lelki bántalmazás érheti őket.

A CPT ezt az érintetteken látható sérülésekre, a személyes beszámolókra, illetve a velük Magyarországra utazó orvos szakvéleményére alapozza. A CPT 2015 után másodszor járt Magyarországon tavaly október 20-a és 27-e között, jelentésüket ez év márciusában véglegesítették, a magyar kormány pedig július végén válaszolt az észrevételekre.

A kritikákkal kapcsolatban a magyar fél úgy fogalmazott, nem bizonyított, hogy a magyar rendőrök verik a menekülteket, ez pusztán azok beszámolóiból származó információ. A sérülések keletkezhettek korábban is: az út során, esetleg egymást verik a menekültek – áll a magyar fél válaszában. (Írásunk végén mutatjuk a jelentés és a válasz teljes szövegét is.)

A CPT megvizsgálta azt is, hogyan élnek a menekültek a tranzitzónákban (fontos megjegyezni, a tavaly év végi helyszíni vizsgálat óta is sokat szigorodtak a menekültügyi szabályok, ugyanis egy alkotmánymódosítás után Magyarország gyakorlatilag bezárt), milyenek a körülményeik, milyen orvosi ellátást kapnak és mik a lehetőségeik.

Embertelen bánásmód és kitoloncolás

A CPT-dokumentum legmegrázóbb része az embertelen bánásmódról és a Szerbiába való visszatoloncolásokról szóló fejezet. A jelentéskészítők ugyanis több menekülttel beszéltek, hét részletes beszámolót pedig le is írtak. Mindegyik mesélő átjutott a határkerítésen, azonban a magyar rendőrök elfogták és visszakísérték őket Szerbiába – elmondásuk szerint jellemzően ekkor, az elengedés előtt közvetlenül történtek a bántalmazások. Általánosságban elmondható, hogy – a menekülteken megvizsgált sérülések és az elmondások alapján – a legtöbben ütéseket, rúgásokat szenvednek el a testükön, beleértve a fejet is. Több jel mutat gumibot és paprika spray használatára is, valamint kutyaharapásra.

A jelentés részletesen ír arról is: a magyar hatóságoknál elterjedt az a gyakorlat, hogy amikor elfognak egy menekültet a magyar oldalon, felveszik az adatait és fényképet készítenek róla, mielőtt visszatoloncolják Szerbiába. Csakhogy a CPT szerint ezzel több probléma is van.

A bántalmazással összefüggésben a magyar kormány azt reagálta, a Frontex (az EU határvédelmi hatósága) is jelen van a szerb-magyar határon, azonban a CPT szerint mindössze 5 Frontex-alkalmazott volt Magyarországon, amikor a vizsgálóbizottság a helyszínen járt. A magyar fél hozzátette: a Frontex folyamatosan monitorozza, történik-e jogsértés és ők nem tapasztalták, hogy bántalmazták volna a menekülteket.

A CPT azonban a vizsgálati jelentésében felszólította a magyar kormányt, haladéktalanul tegyen lépéseket annak érdekében, hogy megszűnjenek a fent leírt jelenségek, valamennyi rendőr tisztességesen és emberségesen bánjon a menekültekkel.

Ennek az üzenetnek a legmagasabb politikai szintről kell származnia, amelynek világosan kell elítélnie a bántalmazás összes formáját.

A most feldolgozott jelentés csak a magyar viszonyokról szól, azonban az Al Jazeera nemrég riportot közölt a horvát rendőrök és határőrök brutalitásáról is. Boszniában lévő menekültek arról számoltak be, hogy többüket megverték, a nőket – köztük egy tizenhárom éves lányt – durván megmotoztak, az útleveleket pedig széttépték.

Croatian police have strip-searched female refugees (including a 13-year-old), beaten men, attacked groups of migrants for fun and cut up passports, say those stranded in Bosnia.@MersihaGadzo for @AJEnglishhttps://t.co/qfcFlCCskw pic.twitter.com/eaZJurvQeZ

— Anealla (@anealla) 2018. szeptember 15.

Csak két tranzitzóna, de az tiszta

A CPT aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy csak Röszkén és Tompán működik tranzitzóna, ezek képzik az egyetlen átjárót az ország menedékjogi rendszerébe. Azt is kifogásolták, hogy a nemzetközi védelmet igénylő összes külföldi állampolgár – beleértve a gyermekes családokat és a kísérő nélküli kiskorúakat is – kénytelen itt maradni hetekig, néha akár hónapokig is, míg menedékkérelmüket fel nem dolgozzák.

Pozitívum azonban a jelentés szerint, hogy a magyar hatóságok megpróbálnak tisztességes körülményeket biztosítani a tranzitzónákban (a dokumentum még azelőtt született, hogy kiderült volna, napokig éheztették a menekülteket a legutóbbi jogszabály- és alaptörvény-módosítások nyomán), gondoskodnak a helyiség tisztaságáról.

Kiemelték, hogy az újonnan érkezőket orvosi vizsgálatnak vetik alá, ugyanakkor ajánlásokat tettek, hogy a tuberkulózist és a fertőző betegségeket hatékonyabban szűrjék. A pszichiátriai, valamint a pszichológiai ellátást annak ellenére sem találták elégségesnek, hogy a Magyar Vöröskereszt pszichológusai és más szakemberek is jelen vannak a tranzitzónákban, legalábbis a helyszíni látogatásuk idején ott voltak. A jelentés egy pontján pedig azt írják, a CPT sajnálatát fejezi ki, hogy

a kísérő nélkül érkező kiskorúakat olyan katonai orvosok vizsgálják, akiknek erre a feladatra nem volt megfelelő képzettségük.

A CPT elismerte a magyar hatóságok azon törekvéseit is, amelyekkel könnyíteni próbálnak a menekülteknek a kapcsolattartásban, többek között azzal, hogy lehetővé teszik számukra a wifi használatát. Azonban sokan panaszkodtak arra, hogy az internet lassú, így gyakran akadozik a kommunikáció. Ráadásul az állandó telefonvonalak hiánya miatt azok, akik nem rendelkeznek mobiltelefonnal, nem tudják felhívni családtagjaikat.

Tények helyett politika

A magyar kormány látszólag részletgazdag választ küldött a CPT-nek, ami azzal kezdődik, hogy „a jelentés nagy számban tartalmaz a tényekkel ellentétes megállapításokat, amely szakmaihelyett politikai jellegűvé teszi azt.” A CPT nem vette figyelembe a kabinet szerint, hogy „a lelki és testi sérülések keletkezhetnek a külföldiek útja során vagy akár egymástól, akár az embercsempészektől elszenvedett bántalmazások eredményeként is.”

Arról is írt a magyar kormány, hogy a határzár mellett szolgálatot teljesítő rendőri állomány nagy része korábban olyan, a muszlim személyekkel kapcsolatos multikulturális ismeretekre fókuszáló kommunikációs tréningen is részt vett, melyek alapján valószínűsíthető az eltérő vallási és kulturális szokások tiszteletben tartása. „A rendőrség az alaptörvényben meghatározott feladatait a jogszabályoknak megfelelően végzi, valamint a nemzetközi jogelvek és az uniós normák betartása minden magyar rendőr alapvető kötelessége” – állította a kormány.

De válaszoltak a CPT összes megállapítására, így hosszan írtak arról, milyen lehetőségeik vannak a menekülteknek a tranzitzónákban. Például Tompán van rezsó, a konténerek mindenhol szigeteltek, melegben ventillátor és klíma is van, az elfoglaltságok pedig kétheti programterv alapján készülnek, meg lehet ismerni a magyar kultúrát, gasztronómiát, szokásokat, hagyományokat, ha felmerül az igény erre.

Frissítés: visszautasítják a vádakat

„Brüsszel újabb valótlan tartalmú jelentéssel támadja Magyarországot, azért hogy elvegye tőlünk a határvédelem jogát” – hangsúlyozta a Belügyminisztérium (BM) kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében.

Közlésük szerint tavaly októberi magyarországi látogatásáról tett közzé jelentést kedden az Európa Tanács kínzás és az embertelen vagy megalázó büntetések vagy bánásmód megelőzésére alakult bizottsága. Erre reagálva a BM leszögezte: Magyarország kormánya határozottan visszautasítja az Európa Tanács bizottsági jelentésében megfogalmazott állításokat. „Ez a jelentés egy újabb hazug vádaskodás és nyomásgyakorlás Magyarországra” – emelték ki.

A magyar rendőrség az uniós és a magyar törvényeket teljes mértékben betartva, eredményesen védi az Európai Unió schengeni határát – írta a BM, amely szerint „elfogadhatatlan, hogy a magyar rendőröket az illegális migránsok, és az őket törvénytelenségekre biztató civil szervezetek valótlan állításaira hivatkozva vádolják”.

Kezdettől fogva a határvédelem és a tranzitzónák megszüntetését várják el Magyarországtól a bevándorláspárti erők, mert nem megállítani és ellenőrizni, hanem megszervezni akarják a migrációt – fogalmaztak, hozzátéve: Magyarország kitart uniós kötelezettségei és Európa védelme mellett. „Magyarország a schengeni rendelet szabályai és elvárásai szerint továbbra is megvédi az EU külső határát az illegális migrációtól és nem adja át a határvédelmet” – hangsúlyozta közleményében a BM.





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából