Ugrás a cikkhez
Reklám

A francia államfő csütörtökön felszólította a konzervatívnak mondott pártokat tömörítő Európai Néppártot (EPP), hogy – mint fogalmazott – tegye világossá álláspontját, szerinte ugyanis az EPP-nek választania kell, hogy Angela Merkel német kancellárt vagy Orbán Viktor magyar miniszterelnököt támogatja.




A francia elnök csütörtökön Mark Rutte holland, Charles Michel belga és Xavier Bettel luxemburgi kormányfővel tanácskozott Luxembourgban európai uniós ügyekről és ezt követően sajtóértekezleten vett részt. Macron arra a kérdésre válaszolt, hogy támogatja-e Manfred Webert, az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának vezetőjét, a német Keresztényszociális Unió (CSU) politikusát az EPP úgynevezett csúcsjelölti tisztségéért való versengésben és ezáltal abban, hogy ő lehessen az Európai Bizottság következő elnöke.

Merkel haladó, Orbán nacionalista

A francia államfő közvetve utalt arra, hogy Angela Merkel német kancellár a támogatásáról biztosította a CDU bajorországi testvérpártjában politizáló Manfred Weber jelöltségét. A dpa szerint ezzel kapcsolatban Macron kijelentette: „Angela Merkel teljes mértékben a haladó gondolkodásúak oldalán van. Ehhez nem fér semmi kétség”.

Az EPP ugyanakkor szerinte támogatta Orbán Viktor kormányfő nacionalista irányvonalát is. „Nem lehet egyszerre Merkelt és Orbánt is támogatni” – vélekedett a francia elnök. „Az EPP-nek tisztáznia kell álláspontját. A konzervatívok feladata, hogy tiszta helyzetet teremtsenek” – hangsúlyozta Macron. A francia államfő kijelentéseiről beszámolva a Reuters kiemelte, hogy Macron –mint a hírügynökség fogalmazott – először szúrt oda a nyilvánosság előtt Merkelnek.

Macron – írta a Reuters – újabb támadást indított Orbán Viktor ellen „a demokráciával és a jogállamisággal való visszaélés” miatt. Mindez a Reuters szerint újabb jelzés arra, hogy az az unión belül egyfajta “kampányplatformot” kíván létrehozni a növekvő támogatással rendelkező „euroszkeptikus populistákkal” szemben. A francia államfő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Merkel kulcsfontosságú szövetségese, „elkötelezett partner” az Európai Unión belüli integráció elmélyítését célzó törekvésében.

Beszámolójában a Reuters emlékeztetett arra, hogy az Angela Merkel pártját, a CDU-t is magában foglaló EPP mindeddig elutasította azokat a felhívásokat – köztük saját soraiból is –, hogy az Orbán Viktor vezette Fideszt zárják ki a pártszövetségből vagy támogassák a Magyarország elleni szankciók bevezetését célzó indítványt, amelyről jövő héten tárgyal az Európai Parlament. Az EPP és Angela Merkel ugyanakkor azt hangoztatja, hogy kulcsfontosságú a kapcsolatok, illetve a párbeszéd fenntartása a Fidesszel.

Macron a sajtóértekezleten Magyarországot és Lengyelországot is bírálta, hangoztatva, hogy növelni kell a nyomást „az ilyen országokon”. „Túl lassúak vagyunk és túlságosan kompromisszumkészek” – idézték Macront, aki mindehhez hozzátette: „Ezekben az ügyekben sokkal keményebbnek kellene lennünk”.

Szijjártó kikéri a francia hangnemet

Kikérjük magunknak, hogy gyarmattartó stílusban magyarázzák el, kinek jár az uniós támogatás és kinek nem – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter francia kormányzati megnyilatkozásokra célozva az M1 csütörtök esti műsorában.

Magyarország soha nem volt és ma sem Franciaország gyarmata, az uniós támogatások pedig szerződések alapján járnak. Ezeknek a megállapodásoknak a másik oldala, hogy Magyarország megnyitotta piacait és ebből nyugati cégek profitáltak – magyarázta a miniszter. Az efféle megnyilatkozásokat soha nem fogjuk szó nélkül hagyni – szögezte le.

Arra a kérdésre, hogy vajon támogatja-e az Európai Parlament a Sargentini-jelentést, Szijjártó Péter azt mondta: nem kíván jóslásokba bocsátkozni. Kiderül, hogy az EP-képviselők az európai emberek érdekeit védik vagy felülnek a Magyarország elleni hecckampánynak – tette hozzá.

A probléma lényege a migráció – részletezte. Brüsszelben sokan meg akarják változtatni Európa összetételét, és ezek a migrációpárt erők nem tudják elfogadni, hogy vannak kormányok, amelyeknek fontosabb saját polgáraik biztonsága – mutatott rá a magyar külügyminiszter.

Hozzátette: ott kell segíteni, ahol baj van, nem pedig idehozni a bajt, mert ez nagyon képmutató és felelőtlen politika. Ezzel szemben a magyar kormány a Hungary Helps Program keretében templomokat, iskolákat, kórházakat épít, újít fel a migráció kibocsátó területein elsősorban a keresztényeket támogatva.

(MTI)

És a végére lazításképpen: az "április 8-a után felálló új, a Jobbik által vezetett kormány" vezetőjének februári levele:





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából