Ugrás a cikkhez
Reklám

A gyógyszeripar Magyarországon négyszer annyit költ kutatás-fejlesztésre, mint az IT-szektor, és háromszor annyit, mint az autóipar – írja keddi számában a Világgazdaság Bodrogi József egészségügyi közgazdász tanulmánya alapján.

A klinikai vizsgálatok teljes vizsgálói költsége 64,5 milliárd forintot tett ki 2014-2015-ben Magyarországon. A legtöbbet a fájdalomterápia területén költötték egy betegre, de az onkológiai vizsgálatok kerültek összességében a legtöbbe az innovatív gyógyszergyártók számára.

A tanulmány szerint hazánkban 2012 óta folyamatosan nő a klinikai vizsgálatok száma: 2012-ben 307-et végeztek, 2015-ben 349 vizsgálatra adtak engedélyt a hatóságok. Összesen 17 415 beteget vontak be a klinikai vizsgálatokba 2015-ben.

Korábban az onkológiai vizsgálatok kerültek arányosan is a legtöbbe, azonban 2014-ben trendváltás történt, a fájdalomterápiás készítmények voltak a legdrágábbak: egy betegre 5,6 millió forintot költöttek, míg egy onkológiai beteg klinikai vizsgálata 2,2 millió forintba került. A harmadik legdrágábbnak a bőrgyógyászati vizsgálatok bizonyultak, ott betegenként 1,9 millió forintot költöttek a gyógyszercégek.

A klinikai vizsgálatok tekintetében Magyarország kedvező helyzetben van, ezt jelzi, hogy a legnagyobb innovatív gyógyszergyárak szinte mindegyike alapított leányvállalatot. A gyógyszeripari vizsgálatok az állami büdzsét is gazdagítják évi 35-39 milliárd forinttal.

(MTI)

Nem mindenki profitál ebből: Bezár a gödöllői Teva - 500 embert rúg ki az izraeli tulajdonú gyógyszergyár





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából