Ugrás a cikkhez
Reklám

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) által elkészített átfogó tejágazati stratégia tartalmazza az általános forgalmi adó (áfa) csökkentésének javaslatát is, a dokumentumot a tervek szerint még áprilisban megtárgyalja a kormány - jelentette be Fazekas Sándor pénteken Szolnokon egy gazdafórumon.

A Földművelésügy Minisztérium tájékoztatása szerint az agrárminiszter arról beszélt, hogy a tej és tejtermékek világpiaci kereslete 2008 óta először csökkent 2015-ben, a tejtermelés világszintű bővülése ugyanakkor nem állt meg.

A túlkínálat levezetésével létrejött magas készletek és a relatíve alacsony világpiaci kereslet miatt a tej és a tejtermékek árai tovább mérséklődnek. A világpiaci egyensúlytalanságot kiváltó tényezők továbbra is fennállnak.

Mivel Magyarországot is súlyosan érinti a tejpiaci válság, ezért az FM elkészítette az átfogó tejágazati stratégiát. Ezt a tervek szerint még áprilisban megtárgyalhatja a kormány; a stratégia több intézkedésre tesz javaslatot, ezek között van az áfa csökkentése is.

A miniszter kijelentette: a jelenlegi világméretű tejpiaci válsághelyzetben a vásárló úgy segíthet a magyar tejágazatban dolgozókon, hogy magyar tejet vesz le a polcról, ezzel ugyanis magyar munkahelyeket véd meg. Elmondása szerint a tej áfájának csökkentése esetében a minisztérium hasonló hatást vár, mint a sertésáfa csökkentésekor.

A miniszter a fórumon ismertette a sertésstratégia fontosabb elemeit és eredményeit. Elmondta, hogy a sertéshúsáfa csökkentésének hatása a fogyasztókhoz is elért. Az intézkedés a tisztességesen működő vállalkozások számára egyenlő versenyfeltételeket biztosít, a feketegazdaság visszaszorulásával pedig a piac további élénkülése és tisztulása várható.

Az eddigi tapasztalatok összhangban vannak a korábbi várakozásokkal, a meghatározó kiskereskedelmi láncok hajlandóak teljes egészében átadni a fogyasztók számára az áfacsökkentés előnyeit. Így 17-22 százalékkal csökkentek az árak az érintett termékkörben - mondta el a miniszter.

A nagyobb kereskedelmi láncok a szokásos forgalmukhoz képest szintén növekedést tapasztalnak a sertés tőkehúsoknál - tette hozzá.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint januárban a sertéshús fogyasztói ára éves szinten 17,2 százalékkal, míg decemberhez képest 15,3 százalékkal csökkent - ismerteti a szaktárca közleménye.

(MTI)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából