Az Ukrajnában található ásványkincs-lelőhelyek körülbelül 70%-a orosz megszállás alatt van, így nem tűnik egyelőre életképesnek az ötlet, hogy Donald Trump elnök segítségéért Kijev természeti kincseivel fizetne – derül ki egy Forbes által készített elemzésből.

A Forbes térképén jól látszik: Ukrajna természeti kincseinek lelőhelyei főleg azokon a területeken vannak, melyet orosz katonák tartanak megszállva, a fém- és szénlelőhelyek például szinte kizárólag a Donyeck-medencében találhatók. De hasonló a helyzet a nemesfémekkel is, az ukrán ellenőrzés alatt álló területek főleg gázban és olajban gazdagok.

The Russian Federation has taken control of up to 70 per cent of Ukraine's minerals: the most minerals are in Donetsk, Dnipropetrovsk and Luhansk regions, Forbes has calculated

Their value is $15 trillion. pic.twitter.com/iItfAO0Nhl

— Clash Report (@clashreport) February 4, 2025

A lap számításából kiderül: az orosz erők körülbelül 15 000 milliárd dollárnyi ásványkincset hódíthattak el eddig Ukrajnától, és a háború nem ért még véget.

Donald Trump amerikai elnök tegnap jelentette be, hogy az ukrán ásványkincsekért cserébe hajlandó lenne segíteni az orosz invázió alatt álló országot, Kijev az ötletre teljes mértékben nyitottnak tűnt.

A mostani helyzet természetesen csak annyiban teszi komplikálttá a megegyezést, hogy Ukrajna nem nagyon tudja Donald Trump igényeit előzetesen teljesíteni, mindez természetesen nem zárja ki azt, hogy valamilyen jövőbeli fizetséget ígérjenek be Trumpnak. Magyarul: lehet, hogy Zelenszkij megígéri Trumpnak például azt, hogy megkaphatja a donyecki bányákat, ha segít ezeket a területeket visszaszerezni Ukrajnának.

Nyilván egy ilyen projekt teljesítéséhez az ukrán haderő jelenlegi állapotát vizsgálva sokkal nagyobb amerikai támogatás, akár nyílt katonai intervenció kellene. Nem kizárt, hogy Zelenszkij erről is megpróbálja majd meggyőzni Trumpot, írja a Portfólió.

Trump terveire egyébként Oroszország is reagált, alább olvasható, hogy mit.

"Jobb lenne, ha nem tenné"

Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő kedden reagált Donald Trump amerikai elnök azon felvetésére, hogy a katonai támogatásért cserébe hozzáférést szeretne szerezni Ukrajna ritkafémföld-készletéhez – írja a Politico.

– Ha a dolgokat úgy nevezzük, ahogy vannak, akkor ez egy javaslat a támogatás megvásárlására – más szóval, nem feltétel nélkül vagy más okokból, hanem kifejezetten kereskedelmi alapon történő segítségnyújtásra – mondta Peszkov. Hozzátette:

Természetesen jobb lenne, ha egyáltalán nem nyújtanának segítséget, mivel így hozzájárulhatnának a konfliktus lezárásához.

Olaf Scholz kancellár a nap folyamán erősen bírálta Trump felvetését, „nagyon egoistának” nevezve azt.