A gyermekkorúakon vallási indíttatásból végzett körülmetélés büntetőjogi következményekkel járó cselekmény - foglalt állást kedden egy németországi bíróság.
A kölni tartományi bíróság ítéletének indoklása szerint a zsidó és a muzulmán vallásúak körében gyakorolt szokás sérti a gyermekkorúak önrendelkezési jogát, amely előbbre való a vallásszabadságnál.
A bíróság egy muzulmán orvos ügyében ítélkezett. Az illető egy négyéves gyereken végzett rituális körülmetélést. A beavatkozás komplikációkkal járt, a gyerek kórházba került, az illetékes ügyészség pedig értesült az esetről, és perbe fogta az orvost testi sértés miatt.
A vádlottat első fokon felmentették, arra hivatkozva, hogy a szülők beleegyezésével hajtotta végre a beavatkozást. A kölni tartományi bíróság másodfokú ítéletében helyben hagyta az ítéletet, de az indokláson változtatott: az orvost azért mentették fel, mert nem tudott arról, hogy cselekedete jogellenes.
Szakértők szerint a kölni bíróság döntése nem kötelező más bíróságok számára, de ezentúl már senki nem hivatkozhat arra, hogy nem tudta azt, hogy gyermeken tilos körülmetélést végezni.
A Németországi Zsidó Közösségek Központi Tanácsa bírálta a döntést, a vallási közösségek önmeghatározáshoz fűződő jogának "példanélküli és drámai" korlátozásának minősítve azt.
(MTI)
Kapcsolódó: Újabb szép zsidó szokás: szájjal szívja el a rabbi a körülmetélés során keletkezett vért