Egy új kutatás szerint a német munkatáborban 1945-ben elhunyt Anne Frank családja annak idején megpróbált Amerikába menekülni, de nem kapott bevándorlási engedélyt a szigorú bevándorlási politika miatt.

Anne Frank's family twice tried to flee to the US to escape the Nazis but hit restrictive immigration roadblocks. https://t.co/5i8RcQAKWQ

— AP Europe (@AP_Europe) 2018. július 6.

„Kénytelen vagyok megpróbálkozni az emigrációval, és ahogy látom, az Egyesült Államok az egyetlen ország, ahova mehetnénk” – írta Otto Frank 1941-ben egy Amerikában élő barátjának.

Az európai náci üldözés elől menekülő zsidóknak szigorú bevándorlási eljáráson kellett átesniük. A zsidó menekültek kérelmét csak korlátozottan fogadták be. Ez derült ki az Anne Frank Ház és az amerikai Holokauszt Emlékmúzeum által pénteken közzétett jelentésből.

Frank már 1938-ban arra készült, hogy valamilyen módon elhagyja Hollandiát a családjával. 1941-ben a barátjának, Nathan Strausnak írt levelében arról számolt be, hogy 1938-ban beadta amerikai vízumkérelmüket Rotterdamban. Azonban azt is megírta, hogy a dokumentumok megsemmisültek 1940 májusában egy bombázásban.

A kutatás szerint a család bevándorlási kérelmét a rotterdami amerikai konzulátus lebombázása miatt újra be kellett nyújtani, de később elutasították. A család azzal is próbálkozott, hogy Kubán keresztül jusson be Amerikába, ez a kísérlet azonban a Pearl Harbor elleni támadás és az atlanti-óceáni hajóforgalom felfüggesztése miatt meghiúsult.

A jelentés szerint a Frank családnak mindenképpen nehéz dolga lett volna, mivel 1939 után évente több százezren próbálkoztak amerikai emigrációval, és Washington csak évi 30 ezer vízumot adott ki. A vízumok elbírálása pedig éveket vett igénybe, és nagyon sok dokumentumot – köztük születési anyakönyvi kivonatokat, házassági anyakönyvi igazolást, adóigazolásokat, támogató nyilatkozatokat, a személyeket igazoló iratokat – kellett beadni hozzájuk. Az új kutatáshoz éppen ezeket a dokumentumokat gyűjtötték össze.

Otto Frank, felesége és két lányuk 76 éve, 1942-ben kezdett bujkálni Amszterdamban, mert Anne nővére, Margo behívót kapott munkára Németországba - áll az MTI hírében.

Kapcsolódó:

- Tovább erősítenék az Anne Frank-kultuszt a németek - de Auschwitz után nem mindenki szerint jó ötlet vonatot elnevezni róla

- Már Anne Frank-arctetoválás is létezik egy értelmes színesbőrűnek köszönhetően

- Nem csak a cigányok kezdik korán: Anne Frank már 13 évesen tanulmányozta a körülmetélés áldásait
- Leszbikus részletei miatt többé nem kötelező olvasmány Anna Frank naplója