Palesztin emberjogi csoportok azzal vádolják a „világ legerkölcsösebb hadseregét”, hogy a Gázai övezetben a flechette-nek nevezett (francia szó, jelentése dárda) lövedékeket használ, amely robbanásakor több ezer (öt-, sőt hétezer) kis gyilkos nyilacskát szór szét.




Július 17-én hat flechette lövedéket lőttek ki izraeli tankok a Hán Junisztól keletre található Khuzaa település közelében – állítják palesztin emberjogi szervezetek. Egy 37 esztendős palesztin nő, Nahla Khalil Najjar a mellkasán sérült meg a támadás során.

Az izraeli terroristák – a nyilvánvaló bizonyítékok hatására – nem merték egyértelműen tagadni a pusztító lőszer használatát. A flechette bevetésére vonatkozó kérdésre válaszul a gyermekgyilkosok szóvivője a következő semmitmondó választ adta: „A hadsereg csak olyan fegyvereket vet be, amelyek a nemzetközi jog szerint törvényesek, és a fegyveres konfliktusok szabályainak megfelelően használja azokat”.




A tankokról kilőhető flechette a levegőben robban, és elsősorban emberek megölésére használatos. Eredetileg egyetlen ilyen lövedék körülbelül ötezer darab 3,75 centiméter hosszúságú nyílhegyet tartalmazott. Az izraeli hadiipar azonban olyan változatot fejlesztett ki, amely hétezer gyilkos nyilacskát szór szét. Az eszköz 30 méterrel a megcélzott tárgy vagy személy előtt robban. A kilövéskor hátráltató rendszer tartja vissza a lövedék robbanását. Röppályájának utolsó szakaszában sárga por szóródik szét, amely jelzi a találat pontos helyét, majd a másodperc töredéke múltán fölrobban, és kiszabadul belőle a több ezer nyilacska. A félelmetes eszköz több ezer (a legújabb izraeli fejlesztés eredményeképpen 7 ezer), vasból készült nyilat lövell szét 300 méteres távolságra előre, oldalirányban pedig 90 méterre.

Az izraeli hadsereg az amerikai gyártású flechette lövedéket első ízben az 1973-as októberi háborúban vetette be. Később az 1982-ben kirobbant, és jó egy évtizedig tartó első libanoni háborúban is nagy előszeretettel alkalmazta a hadszíntereken és a polgári lakosság ellen egyaránt. Izrael a 2000-ben kitört második palesztin intifáda idején ugyancsak a Gázai övezetben vetette be a flechette lövedéket.




A nemzetközi jog nem tiltja ugyan a flechette használatát, azonban – mint arra a B'Tselem rámutat -, léteznek olyan jogszabályok, amelyek alapján a lövedék bevetése mégis illegálisnak minősíthető. „Az egyik legalapvetőbb alapelv, hogy különbséget kell tenni a harcban résztvevők és a harcban részt nem vevők között, és minden lehetséges módon el kell kerülni, hogy a katonák sérüléseket okozzanak a nem harcolók között. Ebből az elvből következően tilos olyan pontatlan fegyvert használni, amely valószínűsíthetően polgári személyek sérüléséhez vezet” – olvasható az izraeli emberjogi szervezet állásfoglalásában.

2002-ben az izraeli Legfelsőbb Bíróság törvényesnek mondta ki a lövedék bevetését, amelyet állítólag több hadsereg fegyvertárában is megtalálható.

A B'Tselem dokumentumokkal képes igazolni, hogy 2001-ben és 2002-ben kilenc palesztin halt meg a flechette használata következtében. Ezen kívül a zsidó terroristák a szörnyű fegyverrel több tucat civilt – köztük nőket és gyermekeket – is lemészároltak, illetve megsebesítettek a Hezbollah ellen intézett támadások során, Libanon területén.




Az izraeli megszállók nem idegenkednek attól, hogy tiltott fegyverekkel hajtsanak végre vérengzéseket. A 2008. december végén megindult izraeli agresszió során fehérfoszfor-bombát is bevetettek a sűrűn lakott Gázai övezetben, melynek következményeképpen sokan meghaltak, és többen szenvedtek súlyos sérüléseket. Kezdetben az izraeli hadsereg tagadta a fehér foszfor használatát. Később azonban kénytelen-kelletlen megtörtént a beismerés, de azt hazudták, pusztán „álcázás” céljából, amolyan „füstfüggönyként” vetették be a tiltott fegyvert.

A Human Rights Watch emberjogi szervezet megállapításai szerint a fehér foszfor használata az 2008-2009-es gázai mészárlás során háborús bűncselekménynek minősíthető.

A tiltakozások és a jogi eljárások hatására az izraeli hadsereg tavaly arra tett ígéretet, hogy „két ritka kivételtől eltekintve el fogják kerülni a fehér foszfort tartalmazó lövedékek bevetését beépített területen.” Azonban hogy melyek is lennének azok a „ritka kivételek”, arról a gyermekgyilkosok természetesen nem adtak tájékoztatást.

Perge Ottó - The Guardian, RT nyomán