Jelenleg a megújulóenergia-termelés a világ jelentős részén arányában és abszolút értékben is növekszik. Ugyan ezt sokan örömmel figyelik, de azok, akik így gondolják ezt, gyakran nincsenek tisztában a részletekkel. Az egyik ezzel kapcsolatos tévhit, az az „örökké tartó erőművek”.

A tévhit

Mivel növekszik a megújuló energia termelése a világ sok országában, és egyre nagyobb az aránya az energiatermelésen belül, ezért vannak már olyan országok is, ahol ez ahhoz vezet, hogy nemcsak arányaiban, hanem abszolút értékben is csökken a fosszilis erőművekkel termelt áram. Ennek következtében ezekben az országokban csökken a fosszilis erőművek üzemórája.

Ennek következtében kapott szárnyra az „örökké tartó erőművek” nevű tévhit, ami a következményeit tekintve egy súlyos tévedés. Ez azért probléma, mert akik ebben hisznek, azok azt hiszik, hogy a csökkenő üzemóra miatt nem kell több fosszilis erőművet építeni, mivel egyre kevésbé vannak azok kihasználva.

A tények

A helyzet viszont ennél sokkal bonyolultabb, aminek következtében a fentieknek akár az ellenkezője is igaz lehet. Az ugyan tény, hogy az elmúlt 5-10 évben több országban is már csökkent a fosszilis erőművek üzemideje, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy tovább tartanak.

Ennek az az oka, hogy egy erőmű esetében az élettartamot nem csak a termeléssel töltött üzemórák korlátozzák, hanem az egyéb események is. Ezek között a legjelentősebb események az indítások. Ugyanis egy fosszilis erőmű esetében egy indítás jelentősen csökkenti az erőmű hátralévő élettartamát.

Azok az erőművek, amelyek legalkalmasabbak arra, hogy a megújuló energiának tartalékot képezzenek, a gázerőművek. Ezeknél az erőműveknél a legtöbb gyártó egy indításra 20-30 óra „ekvivalens üzemórát” (EOH) határoz meg. Vagyis ha rövid időre állítják le az erőművet, és utána újra indítják, akkor gyorsabban károsodik, mintha folyamatosan üzemelne.



Egy, a közelmúltban megépített gázerőmű Ázsiában (forrás: Mitsubishi Power)

A napenergia hatása

Ez azért probléma, mert Magyarországon az elmúlt években a napenergiás áramtermelést erőltették. A napenergia hatására a nyári időszakban, a nappali órákban egy 6-8 órás időszakra vissza kell fogni a többi erőmű termelését.

Ez a gázerőművek számára azért probléma, mert ugyan csak 6-8 órára állnak le, de az újraindítás során 20-30 órát csökken az élettartamuk. Ez azt jelentheti, hogy amennyiben tovább erőltetik a napenergia terjedését, akkor a fosszilis erőműveket előbb kellhet lecserélni, mintha folyamatosan üzemelnének.

Amúgy vannak olyan gázturbinagyártók, amik még ennél is nagyobb, 40-50 ekvivalens üzemórát állapítanak meg egy indításra.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a jövőben vagy azért lesz nagyon drága áram, mert a fosszilis erőműveknek elszállnak a karbantartási költségei, és csökken a rendelkezésre állásuk, vagy pedig azért, mert az eredetileg tervezettnél jobban kell erőltetni az alternatív energia terjedését, vagy pedig nem lesz áram.

(Olvasónktól)

Korábban írtuk:

- Napelemek és energiapolitika III.

- Napelemek és energiapolitika: miért kellett a napenergia hálózatra kötését felfüggeszteni?

- Miért a hidrogén? - válasz "A magyar hidrogénsvindli" című cikkre

Források:

- https://www.twi-global.com/technical-knowledge/faqs/faq-what-are-the-factors-influencing-maintenance-intervals-for-gas-turbines

- https://www.powermag.com/managing-the-changing-profile-of-a-combined-cycle-plant/

- https://www.ge.com/content/dam/gepower-new/global/en_US/downloads/gas-new-site/resources/reference/ger-3620p-heavy-duty-gas-turbine-operating-and-maintenance-considerations.pdf