Németországban a lakosság 20 százalékában tetten érhetők lappangó antiszemita tendenciák - állapította meg hétfőn Berlinben bemutatott vizsgálatában egy "független" szakértői testület, amelyet a Bundestag, a német törvényhozás alsóháza kért fel a munkára.
Zsidók itt nem kívánatosak - hirdeti a szebb időkből származó felirat
Az első úgynevezett antiszemitizmus-jelentés szerint a zsidóellenesség szélsőjobboldali körökben jelentkezik a leginkább látható módon, e szubkultúráknak az antiszemitizmus az egyik fő összetartó eleme. Ezt mutatja egyebek között az, hogy a zsidóellenességgel összefüggő bűncselekmények 90 százalékát szélsőjobboldali kötődésű elkövetők hajtják végre.
Ugyanakkor az antiszemitizmus korántsem elszigetelt, csak a társadalom "szélsőséges elemeire" jellemző jelenség, hanem a középrétegekben is megmutatkozó nézet. Labdarúgó mérkőzéseken például megszokott, hogy szurkolók rasszista, zsidóellenes rigmusokat skandálnak, számos iskolában pedig a zsidó bevett szitokszó - hangzott el a jelentés bemutatóján.
A német társadalomban az antiszemitizmus "széles rétegekben elterjedt előítéleteken, mélyen gyökerező közhelyeken és a zsidókkal, valamint a zsidósággal kapcsolatos tudatlanságon alapul" (értsd: széles rétegek által megtapasztalt tényekből származó utóítéleteken, mélyen gyökerező alapigazságokon, valamint a zsidósággal kapcsolatos, évszázadokon át felhalmozott tudáson - a szerk.) - mondta Peter Longerich, a kutatócsoport egyik koordinátora, hozzátéve, hogy az antiszemita nézetek terjedését - különösen az interneten - nemigen lehet feltartóztatni. A kutatók hiányolták az antiszemitizmus visszaszorítását előirányzó állami, kormányzati stratégiát, és kifogásolták, hogy nem biztosított az ilyen jellegű projektek hosszú távú finanszírozása (azaz hogy ők nem kapnak még több pénzt - a szerk.).
Nemzetközi összehasonlításban Németország a maga 20 százalékos látens antiszemita arányával a középmezőnyben foglal helyet. E besorolás oka "nem utolsósorban az, hogy Lengyelország, Magyarország és Portugália részben szélsőségesen magas értékeket ér el" az antiszemitizmust vizsgáló felmérésekben - áll a szövetségi belügyminisztérium honlapján publikált jelentésben.
A Bundestag 2008-ban - a kristályéjszaka néven elhíresült 1938. novemberi zsidóellenes megmozdulás 70. évfordulóján - szólította fel a kormányzatot a független szakértői testület felállítására, az erről szóló határozatot valamennyi frakció támogatta. A 2009-ben létrehozott, tíz "tekintélyes kutatóból" álló testület feladata, hogy rendszeres időközönként megvizsgálja az antiszemitizmus elterjedtségét, és tegyen javaslatokat a jelenség visszaszorítását célzó erőfeszítésekre.
(MTI korrigálva)
Kapcsolódó: Siklósi András: Az antiszemitizmus a mi fegyverünk is lehet!