Egy szerdán közzétett, a cégek vezéreinek fizetését monitorozó éves jelentés szerint Brian Niccol, a Starbucks vezérigazgatója 6666-szor többet keresett tavaly, mint egy átlagos munkavállaló a cégnél – számolt be a CNN nyomán a 24.
A 15 millió munkavállalót képviselő AFL-CIO szakszervezeti szövetség Executive Paywatch jelentése szerint az USA 500 legnagyobb, a jelentésben felsorolt magánvállalata közül ez messze a legnagyobb bérszakadék a felsővezető és egy medián alkalmazott között.
Niccol, aki tavaly szeptemberben vette át a cég vezetését, közel 98 millió dollárt (úgy 33 milliárd forintot) kapott, míg egy átlagos Starbucks-munkás kevesebb mint 15 000 dollárt (5 millió forintot).
Noha a kávézóláncnál találta az elemzés a legnagyobb bérszakadékot, máshol is jelentős méretet ölt, 2024-ben nagyobb is volt, mint azt megelőzően.
A legnagyobb amerikai vállalatok vezérigazgatói 18,9 millió dollárt (6,4 milliárd forintot) vihettek haza tavaly, míg egy átlag amerikai munkavállaló 49 500 dollárt (16,8 millió forintot). Ez 285-szörös különbség. 2023-ban még „csak” 268-szoros volt.
Az AFL-CIO szerint egy alkalmazottnak 1740-ben kellett volna munkába állnia, hogy annyit keressen, mint tavaly egy vezérigazgató.
Az elemzés arra is kitér, hogy míg tavaly a vezérigazgatók körében 7 százalékos béremelkedést tapasztaltak, az alkalmazottak körében mindössze 3 százalékost.
A Starbucks kiemelkedése a vállalati mezőnyből két okra vezethető vissza. Az egyik, hogy barista alkalmazottjaik általában részmunkaidőben foglalkoztatottak, valamint, hogy a cég éves jelentése nem csak a 210 ezer amerikai, hanem a világon található összes, 361 ezer munkavállalót tartalmazza.
A CNN megjegyzi, a Donald Trump amerikai elnök által „Nagy Csodálatos Törvénynek” nevezett, július elején aláírt adó- és kiadáscsökkentési csomag sokkal nagyobb adókedvezményeket biztosít a vállalati vezetőknek, mint a munkavállalóknak.
Egy átlagos vezérigazgató 490 ezer dollár adócsökkentéshez juthat, egy munkavállaló 765 dollárhoz.
Az AFL-CIO szerint a legjobban kereső vezérigazgató közel sem Niccol, hanem a 165 millió dollárt (56 milliárd forintot) hazavivő Patrick Smith, aki a bűnüldöző szervek és a hadsereg számára sokkolókat és egyéb fegyvereket gyártó Axon Enterprise vezérigazgatója.