Az ukrán parlament második olvasatban, azaz végleges formában megszavazta kedden azt a törvényjavaslatot, amely a főügyészség irányítása alá helyezi a mostanáig független intézményeként működő nemzeti korrupcióellenes nyomozóhivatalt (NABU) és a korrupció elleni küzdelemre specializálódott különleges ügyészséget (SZAP) - tájékoztatott Jaroszlav Zseleznyak ellenzéki parlamenti képviselő a Telegramon.
Az előterjesztést 263 képviselő támogatta, az elfogadásához legalább 226 szavazatra volt szükség. Több képviselő a szavazás előtt tiltakozásul körülvette a szónoki emelvényt. Zseleznyak magyarázata szerint "ez az egyetlen módja annak, hogy akár elméletileg is meg lehessen akadályozni" a törvényjavaslat elfogadását.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál ismertetése szerint a törvényjavaslat gyakorlatilag megsemmisíti a két intézmény függetlenségét. Az elfogadott módosító indítványok szerint a főügyész jogosult lesz ezentúl átruházni a SZAP ügyészeinek hatásköreit más ügyészekre, bármely ügy iratait bekérni, és ezeket más ügyészeknek átadni, a NABU számára kötelező érvényű írásos utasításokat kiadni és az általa folytatott büntetőeljárásokat más nyomozóhatóságokra átruházni. A módosításokat elfogadó szakbizottság vezetői nem voltak jelen az ülésen, és a bizottság tagjainak többsége is csak utólag értesült az ülés megtartásáról és a meghozott döntésekről - fűzte hozzá a hírportál.
A NABU és a SZAP még a végső szavazás előtt a Telegramon közzétett közös nyilatkozatban tiltakozott az indítvány elfogadása ellen. "Gyakorlatilag, ha ezt a törvényjavaslatot elfogadják, a SZAP vezetője csupán névleges szereplővé válik, a NABU pedig elveszíti függetlenségét, és a főügyészség alá tartozó egységgé alakul át. Ukrajna korrupcióellenes intézményrendszere, amelyet 2015 óta nemzetközi partnerekkel közösen építettek ki, meg fog semmisülni. Felhívjuk a parlament képviselőket, hogy tartózkodjanak egy olyan szavazástól, amely véglegesen megsemmisítheti Ukrajna korrupcióellenes rendszerének függetlenségét" - írták.
Az előterjesztés elfogadása után sajtótájékoztatót tartott Szemen Krivonosz, a NABU igazgatója és Olekszandr Klimenko, a SZAP vezetője, amelyen felszólították Volodimir Zelenszkij elnököt, hogy ne írja alá a törvényjavaslatot. "Most gyakorlatilag megsemmisítették a korrupcióellenes infrastruktúrát. Azt, amit a 2014-es Majdan-tüntetések követelésére, a társadalom igénye alapján, a magas szintű korrupció elleni harc céljából hoztunk létre. Ma ezt megsemmisítették, többek között olyan személyek közreműködésével, akik ellen maga a korrupcióellenes ügyészség emelt vádat" - hangsúlyozta Krivonosz.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) a főügyészséggel együtt mintegy nyolcvan házkutatást tartott hétfőn a NABU 19 munkatársánál Ukrajna különböző régióiban. A hatóságok nem rendelkeztek bírósági végzéssel a házkutatások elvégzéséhez, de ezt nem tartják törvénysértésnek, mivel szerintük az ilyen végzések beszerzése "információszivárgáshoz vezethetett volna", és "megzavarhatta volna a különleges műveleteket". A NABU nyomozóit államellenes tevékenységgel, Oroszországgal folytatott illegális kereskedelemmel, valamint oligarchák érdekeit szolgáló korrupcióval gyanúsítják. Ezzel párhuzamosan az Állami Nyomozóiroda (DBR) a NABU munkatársait érintő, évekkel ezelőtti közlekedési balesetek ügyében előásott dokumentumokkal indított vizsgálatokat. Az SZBU és a főügyészség emellett vizsgálatot indítottak a két intézménynél az államtitkok védelmének állapotáról. A vizsgálat a NABU és a SZAP azon tagjaira terjed ki, akik hozzáféréssel rendelkeznek államtitkokhoz és titkos nyomozati eszközökhöz.
(MTI nyomán)