Irán három meghatározó urándúsítójából csak egyet sikerült elpusztítani a júniusi 12 napos háború során, kettőben azonban csak olyan jelentéktelen károkat sikerült okozni, hogy akár pár hónapon belül újraindulhatnak a centrifugák – ismertette az NBC News csütörtökön a károkról készített amerikai jelentést – mely ugyan nem nyilvános, de megállapításairól több amerikai tisztségviselő beszélt az amerikai hírcsatornának.
B-2-es lopakodó bombázó száll fel a Whiteman Légibázisról 2025. június 20-án, hogy 18 órával később ledobja bombáit a fordói urándúsító üzemre (fotó: United States Air Force / AFP)
Eszerint miközben a fordói dúsítót az amerikai B-2-es lopakodó bombázók által ledobott bunkerromboló bombák csaknem teljesen megsemmisítették, a szintén a föld mélyére rejtett natanzi és iszfaháni dúsítókban csak viszonylag könnyedén helyrehozható károk keletkeztek.
A szivárogtatók által „pillanatkép”-ként jellemzett – azaz egy hosszabb értékelési folyamat ideiglenes megállapításait ismertető – jelentést alapvetően egyes amerikai törvényhozókkal, a védelmi minisztérium tisztségviselőivel, illetve az USA szövetségeseivel (elsősorban nyilván Izraellel) osztották meg.
A szivárogtatásokból kiderült, hogy a közel-keleti hadműveletekért felelős amerikai parancsnokság, a Central Command eredetileg egy többhetes hadművelettel készült, azonban Donald Trump nem akarta egy elhúzódó, mindkét oldalon nagyobb veszteségekkel fenyegető konfliktust, inkább az imázsához jobban passzoló egyszeri, nagyszabású bombázóakció mellett döntött.
Az urándúsítók az izraeli és amerikai légicsapások fő célpontjának számítottak; és mindkét ország vezetése fontolgatja azt, hogy ha Teherán nem bocsátkozik tárgyalásokba a nukleáris programjának leszereléséről, netán újjáépítési munkába kezd a megrongálódott telepeken, akkor újabb légicsapásokra lehet szükség.
Az amerikai kormányzat az NBC-hez eljuttatott reakcióiban némi fakenews-médiázás kíséretében kötötte az ebet a karóhoz, és továbbra is azt állítja, hogy Fordó, Natanz és Iszfahán létesítményeit teljesen megsemmisítették. Azonban az amerikai katonai és politikai vezetés már 2023 óta tisztában van azzal, hogy a natanzi és iszfaháni dúsítókat még a 14 tonnás GBU-57-es bombák sem tudják elérni.
Az iráni nukleáris programot a tényleges atomtöltet kifejlesztésében és előállításában azonban nem pusztán a dúsítók megsemmisítésével lehet hátráltatni. Az NBC is hivatkozik arra a zártkörű CIA-eligazításra, mely során John Ratcliffe, a hírszerző ügynökség igazgatója felhívta a figyelmet az atombomba előállításához nélkülözhetetlen üzemekben keletkezett, „csak évek munkájával helyrehozható” károkra. Az izraeli hírszerzés szerint ráadásul az Irán által az elmúlt években előállított nagy tisztaságú hasadóanyag meg nem semmisített maradékát a csapások az iszfaháni telep mélyére temették el. Izrael ezzel a fejleménnyel elégedett, ugyanis amint bármilyen jelét látja annak, hogy Irán ki akarná ásni a finomított uránt, azonnal képes légicsapásokat intézni a telep körül sürgölődők ellen – a 12 napos háborúban az iráni légvédelem szinte teljesen megsemmisült, ezért a közeljövőben semmilyen akadályba nem ütközne egy esetleges újabb izraeli vagy amerikai támadás.
(NBC - Telex nyomán)
Korábban írtuk: Izrael már az újabb Irán elleni támadásokra készíti a közvéleményt