A román jegybank (BNR) mintegy 6 milliárd eurót költött a lej árfolyamának stabilizálására azt követően, hogy George Simion győzött az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Erste elemzéséből. A szóban forgó összeg Románia devizatartalékainak közel 10 százalékát jelenti, amely március végén 62 milliárd eurót tett ki.
A BNR beavatkozása azután vált szükségessé, hogy a lej árfolyama átszakította a pszichológiai 5 lejes határt az euróval szemben. Az elnökválasztás eredményei miatti politikai bizonytalanság – köztük a kormány bukása – miatt a pénzpiacokon tömeges lejeladások és euróvásárlások kezdődtek. A befektetők így próbálták védeni eszközeiket.
A jelentés szerint az utóbbi napokban a jegybank célja az volt, hogy a lej árfolyamát 5,12 körül stabilizálja, amit sikerült is elérni, noha ez még mindig 2,8%-os leértékelődést jelent az előző héthez képest. Az új kritikus szint most 5,15-nek tűnik.
Egy friss JP Morgan-elemzés, amelyet a Reuters idézett, arra figyelmeztet, hogy a lej akár 5–20%-kal is leértékelődhet az euróhoz képest, attól függően, hogy milyen mértékben mélyül a politikai válság.
Az elemzők szerint egyformán valószínű (50-50%) mindkét forgatókönyv – a súlyosabb esetben a lej árfolyama 6-ig is emelkedhet euróval szemben. A bizonytalan választási környezet miatt a piacokról jelentős tőkekivonás indult meg, amit a BNR szigorú likviditáskezeléssel próbált ellensúlyozni.
Ezzel párhuzamosan meredeken megugrott a bankközi kamatláb is: a változó kamatozású hitelek referenciaértékeként használt ROBOR 3 hónapos mutatója május 2. és 8. között 5,90%-ról 7,25%-ra nőtt, ami 2023 júliusa óta a legmagasabb érték. Ez a hitelköltségek gyors emelkedését vetíti előre a lakosság és a vállalatok számára egyaránt.
A G4Media szerint már az első forduló utáni napon 2 milliárd eurónyi intervencióra került sor, a legerősebb nyomás pedig május 6-án, kedd reggel kezdődött. A jegybank szóvivője, Dan Suciu megerősítette: a piacokon megnőtt a tőkekiáramlás, csökkentek a beáramlások, és ennek kezelése érdekében a BNR szigorúbb likviditáspolitikára és magasabb kamatokra készül.
A román valuta gyengülése már nem példa nélküli: hasonló jelenség történt 2024-ben is, amikor Călin Georgescu győzött az elnökválasztás első fordulójában.
(Transtelex)