Elrendelte Volgográd repülőterének Sztálingrádra való átnevezését Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte a Kreml sajtószolgálata.




"A szovjet népnek az 1941-1945-ös nagy honvédő háborúban aratott győzelme halhatatlanná tétele érdekében elrendelem: a volgográdi nemzetközi repülőtérnek a Sztálingrád történelmi nevet kell adni" - állt a rendelet szövegében.

A dokumentum szerint "a volgográdi nemzetközi repülőtérnek adott történelmi név nem képezi szerves részét e földrajzi objektum (a város) megállapított nevének", és "nem vonja maga után e földrajzi objektum megállapított nevének megváltoztatását".

A rendelet az aláírása napján, kedden lépett hatályba.

Putyinnak Andrej Bocsarov, Volgográd megye kormányzója adta át kedden a Volga-parti városban "a régió lakosai, a veterán közösség, valamint a különleges hadművelet résztvevőinek" arra vonatkozó kérését, hogy a repülőtér kapja meg a Sztálingrád történelmi nevet. Az elnök a folyamodványt támogatásáról biztosította.

Caricin várost 1925-ben nevezték át Sztálingrádnak a Lenin halála után hatalomra jutott Joszif Sztálin bolsevik vezető tiszteletére. A második világháború menetében a sztálingrádi csata döntő fordulatot hozott. 1961-ben, a személyi kultusszal való harc jegyében a város a Volgográd elnevezést kapta.

A volgográdi polgári repülőteret, Gumrakot 1952-ben alakították ki, az 1920-as évek vége óta létező egykori, azonos nevű katonai repülőtér alapján, ahol a sztálingrádi csata kezdetéig katonai repülőiskola működött, amelyet a kazahsztáni kusztanaji régióba telepítettek át. A sztálingrádi ütközet idején a repülőteret a német haderő használta.

A 2018-as labdarúgó-világbajnokságra a repülőtéren nagyszabású rekonstrukciót hajtottak végre, új kifutópályát és új terminált kapott. A VCIOM közvélemény-kutató intézetnek ugyanabban az évben elvégzett felmérése szerint a volgográdiak 67 százaléka nem támogatta, hogy a város nevét ismét Sztálingrádra változtassák. A Kreml akkor azt közölte, hogy erről nem folynak tárgyalások, mivel a lakosság nem támogatta a kezdeményezést. Egyúttal arra hívott fel, hogy az ügyben "gondosan mérlegeljék az előnyöket és hátrányokat".

Alekszandr Bloskin, a regionális duma elnöke azonban megígérte, hogy a volgográdi társadalmi tanács a közvélemény-kutatás eredménye ellenére folytatja a város Sztálingrádra való átnevezését szorgalmazó tevékenységét.

(MTI nyomán)

Kapcsolódó:

- Putyin egy német lapban: a Vörös Hadsereg hősei megmentették Európát, beteljesítve nemes felszabadító küldetésüket

- Bezáratták a moszkvai Gulág-múzeumot, a honlap is szinte teljes egészében eltűnt

- Putyin új történelemtankönyve fasisztának nevezi az 56-os szabadságharcosokat

- Orosz külügy: már 1939-ben ünnepléssel fogadták a felszabadító Vörös Hadsereget

- Putyinék tovább küzdenek a Vörös Hadsereg "felszabadító szerepének tagadása" ellen

- Itt az alkalom a nagytakarításra: Moszkva sztálini hangnemben és hazugságokkal ment neki Orbánnak

- Orosz nagykövet: a szovjetek azért jöttek, hogy felszabadítsák Magyarországot, maradnia kell az emlékműnek

- Putyin: a szovjet győztesek nemzedéke felszabadította Európát és grandiózus vívmányokat valósított meg

- Putyin megint elmondta a szovjet mesét az Európa szabadságáért harcoló Vörös Hadseregről
- Putyin megint szovjet felszabadítókról hazudozik - Lengyelország felét is kényszerből szállták meg a jó Sztálinék
- Putyin újra lengyelmentő antifasiszta báránynak próbálta beállítani a sztálini Szovjetuniót
- Putyin megint Sztálint mentegette - nácizás, nacionalistázás és holokausztozás közepette
- Alternatív történelemszemlélet Oroszországban
- Putyin: cinizmus Sztálint okolni a világháborúért, Lengyelország megszállásával is csak életeket mentett