A török központi bank váratlanul 350 bázisponttal 46,0 százalékra emelte a hétnapos repóműveletek kamatát csütörtöki kamatdöntő ülésén. Az elemzők arra számítottak, hogy a török központi bank nem változtat a kamaton.
A török jegybank előző három kamatdöntő ülésén, decemberben, januárban és márciusban egyaránt 250 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatot. A tavaly decemberi, 2023 februárja óta az első kamatvágást megelőzően a központi bank nyolc egymást követő ülésén 50 százalékon tartotta a kamatot.
A jegybank csütörtöki közleményében kiemelte: az infláció mérséklődött márciusban, azonban a gazdasági mutatók arra utalnak, hogy a belső kereslet meghaladta az előrejelzéseket, ami enyhébb dezinflációs hatásra utal. A döntéshozók hangsúlyozták azt is, hogy szoros figyelemmel követik a globális kereskedelemben felerősödő protekcionizmus dezinflációs folyamatra gyakorolt lehetséges hatásait.
A török központi bank leszögezte: a szigorú monetáris irányvonalat mindaddig fenntartják, amíg az infláció tartós csökkenésével az árstabilitást el nem érik. Ennek megfelelően az irányadó kamatot minden ülésen körültekintően, aszerint határozzák meg, hogy biztosítsák az előre jelzett dezinflációs pálya által megkívánt szigort, figyelembe véve a tényleges és várható inflációt. A török jegybank célja, hogy megteremtse az infláció alaptrendjének mérsékléséhez és az 5 százalékos középtávú inflációs cél eléréséhez szükséges feltételeket.
A török statisztikai hivatal adatai szerint Törökországban 2021 decembere óta a legalacsonyabb szintre, 38,10 százalékra lassult az éves infláció márciusban a februári 39,05 százalékról, az elemzők ezzel szemben magasabb, 38,90 százalékos márciusi éves inflációra számítottak. Márciusban már a tizedik egymást követő hónapban lassul a fogyasztói áremelkedés.
(MTI)