Zimbabwe közölte, hogy megkezdte a kártérítések kifizetését azoknak a fehér farmereknek, akik több mint húsz évvel ezelőtt veszítették el a földtulajdonukat a vitatott és gyakran erőszakos földfoglalások miatt.

A lépéstől a kormány azt várja, hogy sikerül javítania a Nyugattal fennálló fagyos viszonyt.

Mthuli Ncube pénzügyminiszter kijelentette, hogy a kormány 3,1 millió dollár értékű kártérítés kifizetését hagyta jóvá. Ez lesz az első kifizetés az Emmerson Mnangagwa elnök és a földtulajdonuktól megfosztott gazdák között 2020-ban aláírt megállapodás alapján.

Ncube közleménye szerint ez az összeg a teljes, 311 millió dolláros kompenzációs követelés 1 százaléka. Hozzátette: 740 farmer részesül a kártérítésben, 378-an az első kifizetéskor jutnak pénzhez.

Mintegy négyezer fehér farmer vesztette el a házát és földje egy részét, amikor 2000-ban az akkor Robert Mugabe vezette fekete többség elindította a kaotikus újraelosztási programot. A 2019-ben elhunyt Mugabe a gyarmati korból visszamaradt egyenlőtlenségek korrigálásának szükségességével indokolta a földektől való megfosztást.

A dél-afrikai ország 1980-ban szabadult fel a fehér uralom alól.

A kormány februárban 20 millió dolláros összegben kifizette a külföldi - dániai, német, holland, svájci és több kelet-európai ország - farmerei részére a kárpótlás első részletét, akiktől a kétoldalú egyezmények ellenére a földreform idején földeket koboztak el.

A kártérítések kifizetése része Zimbabwe adósságrendezési és nemzetközi kötelességvállalási feltételeinek, miután az országot több éven át az Egyesült Államok és más nyugati országok szankciókkal és elszigeteléssel sújtották.

Mnangagwa a közeledés jeleit mutatta az Egyesült Államokhoz, támogatva Donald Trump elnök több vitatott döntését, így az iratokkal nem rendelkező illegális bevándorlók kitoloncolását. A múlt héten felajánlotta támogatását Trump vámtarifa-intézkedéseihez, és közölte, hogy Zimbabwe "a kölcsönös pozitív kapcsolatok kiépítése" jegyében nem sújtja vámokkal az Egyesült Államokból importált termékeket.

(MTI nyomán)