A román médiahatóság (CNA) felkérte az Európai Bizottságot: vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, arra hivatkozva, hogy a kínai közösségimédia-platform a saját alapelveit megszegve engedélyezte a romániai elnökválasztás első fordulójában legtöbb szavazatot gyűjtő Calin Georgescu független elnökjelölt politikai hirdetéseit - közölte az Agerpres hírügynökség.

Valentin Jucan, a CNA egyik tagja elmondta: a testület álláspontja szerint a TikTok algoritmusai egyértelműen elősegítették a jelöltnek kedvező tartalmak terjedését, ami felborította a romániai választási verseny egyensúlyát, és veszélyeztette a politikai pluralizmust. Mindez olyan körülmények között történt, hogy közösségi alapelvei szerint a TikTok nem támogatja a politikai tartalmakat, és tiltja a fizetett politikai hirdetéseket - idézte az Agerpres Jucant, aki szerint komoly kérdéseket vet fel, hogy Calin Georgescu nem jelentett be semmilyen kampányköltséget.

A CNA felkérte az Európai Bizottságot: kötelezze a TikTokot arra, hogy tegye közzé a romániai tevékenységének kockázatértékelését, és szabályszegések esetén rendeljen el szankciókat.

Juncan szerint nem várható, hogy az Európai Bizottság közzétegye a vizsgálat eredményét a romániai elnökválasztás második fordulója (december 8.) előtt, de megjegyezte: ha panaszuk megalapozottnak bizonyul, a szankciók a vállalat globális forgalmának egy bizonyos százalékát jelenthetik.

Kedden Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök úgy nyilatkozott: ki kell vizsgálni Georgescu kampányforrásait, beleértve azt a pénzt, amelyet TikTok-üzenetekre költött. Hozzátette: törvényi szabályozás korlátozza a kampányköltségeket, de szerinte Georgescu kampánya sokkal többe került, mint amit a törvény megszab.

"Ez azt jelenti, hogy külföldről finanszírozták" - jelentette ki a román miniszterelnök. Hozzátette: ő nem ügyész, nem bíró, tehát nem az ő dolga kivizsgálni, más hatóságoknak kell ezt megtenniük.

Arra az újságírói kérdésre, hogy be kellene-e tiltani a TikTokot Romániában, Ciolacu azt mondta: ő megtapasztalt hasonló tiltásokat a kommunizmus idején, és szerinte nem szabad ilyen precedenseket teremteni.

"Tetszik vagy nem tetszik, milyen választási következményekkel jár, milyen elváltozásokat idéz elő a társadalomban, a szólásszabadságot meg kell őriznünk" - szögezte le a kormányfő, aki végül az előrejelzések ellenére nem jutott be az elnökválasztás második fordulójába.

Romániában kommunikációs szakemberek bevonásával próbálnak a hírtelevíziók magyarázatot keresni arra, miért nem figyeltek fel korábban politikai ellenfelei és a hagyományos médiacsatornák Georgescu exponenciálisan növekvő népszerűségére. Feltételezésük szerint Georgescu előretörése mögött egy - troll- és botfarmokat használó - jól szervezett online manipulációs kampány állhat.

A magyarellenes Vasgárdával szimpatizáló, függetlenként induló Calin Georgescu, az AUR korábbi miniszterelnök-jelöltje a szavazatok csaknem 23 százalékát megszerezve nyerte meg a romániai elnökválasztás első fordulóját, és a voksok 19 százalékát megszerző Elena Lasconival, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnökével fog megmérkőzni a december 8-i második fordulóban, hogy Románia következő államfője lehessen.

(MTI nyomán)