Óriási sikerként értékelte pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a járványos gyermekbénulás elleni oltási kampány első fázisát a Gázai övezetben.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében tudatta, hogy eddig több mint 560 ezer gyerek kapta meg a vakcina első dózisát.

"Hatalmas siker ez a Gázai övezet tragikus mindennapi valóságában. Gondolják csak el, mennyi mindent lehetne elérni egy tűzszünettel!" - írta a főigazgató.

Az oltási kampány első szakasza csütörtökön zárult le, a második adagok beadását pedig nagyjából négy hét múlva tervezik.

A WHO augusztus végén erősítette meg, hogy egy csecsemő bénulását a poliovírus 2-es típusa okozta a Gázai övezetben. Ez volt az első ilyen eset a térségben az utóbbi 25 évben, és ezt követően indították el a nagyszabású vakcinálási kampányt, hogy elejét vegyék egy járvány kirobbanásának.

A Gázai övezetben háborúzó Hamász palesztin iszlamista szervezet és az izraeli hadsereg megállapodott abban, hogy három alkalommal három napra felfüggesztik a harcokat azzal a céllal, hogy az ott élő gyerekek megkaphassák a járványos gyermekbénulás elleni védőoltást. Az első háromnapos tűzszünet alatt az övezet középső részén kapták meg a gyerekek az oltást, ezt követően a déli területen, majd a harmadik tűzszünet időszaka alatt északon fejezték be az oltókampányt.

A WHO főigazgatója köszönetet mondott az egészségügyi dolgozóknak, akik részt vettek ebben az összetett műveletben, illetve a családoknak is, akik ilyen nagy számban biztosították a gyerekek részvételét a kampányban.

A járványos gyermekbénulás gyógyíthatatlan, de a globális oltókampányoknak köszönhetően szinte az egész világon sikerült megállítani a vírus terjedését és eltüntetni a betegséget. 2022-ben mindössze 30 poliovírusos fertőzést jelentettek a világ három országából, Pakisztánból, Afganisztánból és Mozambikból.

(MTI)