Ugrás a cikkhez
Reklám

A szélsőjobboldali terror fenyegetése a legnagyobb veszély Németországban - jelentette ki Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter csütörtökön a szövetségi parlamentben (Bundestag).




A miniszter a Hessen tartományi Hanauban történt, tíz halálos áldozatot követelő februári támadással kapcsolatban tartott parlamenti vitán elmondott felszólalásában az utóbbi időszak fejleményeit vázolva rámutatott, hogy a hanaui eset tíz hónap alatt a harmadik erőszakos, kétségkívül rasszista és muszlimellenes bűncselekmény volt Németországban.

Nagyszabású hatósági rajtaütések is történtek, például letartóztattak 12 feltételezett szélsőjobboldali személyt, akik a gyanú szerint azt tervezték, hogy polgárháborús állapotokat idéznek elő, egy házkutatáson lefoglaltak "hatalmas mennyiségű robbanószert és kézigránátokat", egy másik házkutatáson pedig "nagy mennyiségű automata fegyvert" találtak - közölte Horst Seehofer.

Mint mondta, "természetesen" szélsőbaloldali veszély is van Németországban, és továbbra is nagy az iszlamista terror veszélye, azonban az utóbbi hónapok fejleményei azt mutatják, hogy "a szélsőjobboldaliság, a szélsőjobboldali terror és az antiszemitizmus fenyegeti leginkább szabadságon alapuló jogállamunkat", és ezt a veszélyt nem lehet relativizálni, viszonylagossá tenni semmivel.

A többi között kiemelte, hogy "az erőszak a nyelv eldurvulásával kezdődik", ezért "össztársadalmi jelentőségű a fegyelmezettség és a mértékletesség a nyelvhasználatban". (Magyarul még tovább kell csorbítani a már amúgy is csak nyomokban létező szólásszabadságot, továbbá még több hazafi levadászása következik - a szerk.)

A legnagyobb ellenzéki párt, az Alternatíva Németországnak (AfD) szónokai sérelmezték, hogy pártjukat széles körben felelősnek tartják a szélsőjobboldali tendenciák megerősödéséért. Kifejtették, hogy valójában nem az AfD, hanem a többi párt felelős a társadalom megosztottságáért. Gottfried Curio frakcióvezető-helyettes kiemelte: az AfD hibáztatása olyan, mintha egy gyújtogató arra hárítaná a felelősséget tettéért, aki bejelentette a tűzvészt.

Hanauban szerdán tartottak gyászünnepséget a február 20-án történt támadás áldozatainak tiszteletére. Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök beszédében kiemelte, hogy az eset nem előzmény nélküli. A merénylő tettének "előtörténete" a migrációs hátterű, a muszlim vallású, az "állítólagosan idegen" emberek kirekesztése és diszkriminációja, "a szellemi gyújtogatás és a hangulatkeltés", és az idegennek tartott emberekre "az úgynevezett közösségi médiában kíméletlenül fröcsögő gyűlölet".

Ebben a légkörben "az uszítók egyre gátlástalanabbak, egyre nyíltabban lépnek fel", a "terroristák" pedig "fegyvert ragadnak és úgy érzik, megvan a felhatalmazásuk mások életének kioltására" - mondta a német államfő.

Volker Bouffier tartományi miniszterelnök aláhúzta, hogy az áldozatok nem voltak idegenek, a városban születtek vagy már régóta ott éltek, "Hanau és Hessen az otthonuk, a hazájuk volt".

(MTI nyomán)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából