Az amerikai kormányzat nem tekinti a nemzetközi joggal ellentétesnek a ciszjordániai zsidó telepeket - jelentette be hétfőn tartott sajtókonferenciáján Mike Pompeo amerikai külügyminiszter.

Az amerikai diplomácia vezetője leszögezte: Ciszjordánia leendő státuszával nem kíván foglalkozni, az az izraeli-palesztin béketárgyalások témája, és a kérdést a két tárgyaló félnek kell megoldania. Mint fogalmazott: a nemzetközi jog egyébként önmagában nem fog békét teremteni.

Elemzők a bejelentéssel kapcsolatban emlékeztettek arra, hogy az Egyesült Államok korábban évtizedeken keresztül - az ENSZ-határozatoknak megfelelően - törvényellenesnek ítélte a zsidó telepek létrehozását a megszállt palesztin területeken. A szóban forgó területeket a palesztinok a béketárgyalásokon maguknak követelik a jövendő palesztin állam számára, s követelésüket a nemzetközi közösség is támogatja.

A tárcavezető a sajtóértekezleten Hongkongról szólva megerősítette Washington korábbi álláspontját, miszerint az amerikai kormányzat aggódik az erőszak elszabadulása miatt. Pompeo hangsúlyozta, a Kínai Kommunista Pártnak tartania kell magát a Hongkongról született egyezményhez, és biztosítania kell az ott élők szabadságjogait. Egyúttal sürgette Pekinget, hogy tegyen egyértelmű lépéseket a tüntetők gondjainak orvoslása érdekében.

Iránnal kapcsolatban Mike Pompeo közölte: Washington megszünteti a fordói atomlétesítményre vonatkozó szankciók alóli felmentést. Hozzáfűzte: az amerikai kormányzat szorosan figyelemmel kíséri az Irán több nagyvárosában zajló tüntetéseket.

(MTI)

Kapcsolódó:

- Netanjahu a ciszjordániai megszállótelepek annektálásával kampányol a szélsőcionista szavazatokért

- Trump-fennsík néven új zsidótelepülés létesül a megszállt Golán-fennsíkon

- Egy kis segítség Donaldtól a választási kampányban: Trump Netanjahunak "ajándékozta" a Golán-fennsíkot