Ezrek gyűltek össze vasárnap reggel a görög fővárosban, Athénban, hogy Macedónia névváltoztatásának tervezett parlamenti ratifikációja ellen tüntessenek – közölte a görög állami televízió.

Görögország minden szegletéből buszok vitték a tiltakozókat a fővárosba. A rendőrség nagy erőkkel vonult ki a demonstráció helyszínére. A biztonsági erők mintegy tízezer tüntetőt várnak a görög fővárosba.

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök egy 27 éves vita végére tett pontot, amikor tavaly megállapodott a macedón kabinettel arról, hogy a volt jugoszláv tagállamot Észak-Macedóniának (Észak-Macedóniai Köztársaságnak) fogják nevezni. Szkopje már elfogadta az egyezményt, a görög parlament a jövő héten ratifikálhatja.

Görögország északi térségét Makedóniának hívják. Felmérések szerint a görögök mintegy hetven százaléka területi követelésektől tartva ellenzi, hogy a szomszédos balkáni országot Macedónia néven ismerjék el.

A névvita lezárása elengedhetetlen ahhoz, hogy Macedónia a NATO és az Európai Unió tagjává válhasson.

Frissítés: Könnygázzal oszlatták a tüntetőket

Könnygázt használt a rendőrség Athénban, hogy feloszlassa a macedóniai névváltoztatás ellen tiltakozó tömeget vasárnap.

A több tízezer fős tömeg a Parlamentnél Macedónia névváltoztatásának tervezett ratifikációja ellen tüntetett - közölte a görög állami televízió.



(Kép: MTI/EPA/ANA-MPA/Oresztisz Panajotu)

Görögország minden szegletéből buszok vitték a tiltakozókat a fővárosba, amelynek központja a nemzeti lobogóktól kék-fehér "látványtengerré" változott.

Helyi lakosok elmondása szerint évtizedek óta ez volt a legnagyobb demonstráció Athénban, felülmúlta a korábbi években a gazdasági megszorítások elleni megmozdulásokat is.

(MTI; videó: RT)

Kapcsolódó:

- Görögtűzzel az eurokolhoz felé: nevet cserélt Macedónia

- Moszkva: mocskos manipuláció volt a Macedónia nevéről szóló alkotmánymódosító szavazás
- Tízezrek tüntettek a valódi Macedónia fővárosában
- Fiatal ország kitalált gyökerekkel: Macedónia, minek nevezzelek? - Ezért zúdul "görögtűz" a balkáni államra