Az USA masszív rakétatámadást intézett a szíriai Homsz egyik légibázisa ellen péntek hajnalban. A manőverező robotrepülőkkel végrehajtott támadással az állítólagos vegyifegyver-támadást akarták megtorolni.




A szíriai háború kezdete óta ez volt az első eset, hogy az amerikai haderő közvetlen támadást hajtott végre Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen, és Donald Trump legkomolyabb katonai intézkedése januári hivatalba lépése óta.

.@JeffFlake @wolfblitzer @kshaheen @MSNBC #pt: The 1st U.S airstrike has just hit Al-Shayrat airbase SE of #Homs city. pic.twitter.com/e3Ez190ZHy

— Charles Lister (@Charles_Lister) 2017. április 7.

A légicsapásokat az amerikai haditengerészetnek a Földközi-tenger keleti térségében állomásozó hajóiról hajtották végre.

Az amerikai elnök kijelentette, kudarcot vallottak az évek óta tartó kísérletek Aszad hozzáállásának megváltoztatására, és szerinte vitathatatlan, hogy a kormányerők vegyi fegyvereket vetettek be. A szíriai mészárlásnak és vérontásnak véget kell vetni, és ebben az összes civilizált országnak segítenie kell - szólított fel a floridai rezidenciáján tartózkodó elnök.

Pentagon releases first pictures of Tomahawk cruise missiles launching from US Navy warships on strike in #Syria pic.twitter.com/5S04CJyc6E

— Garret Pustay (@garretpustay) 2017. április 7.

A szíriai állami tévé agressziónak nevezte a rakétacsapást. A televízió szalagcíme szerint az USA számos rakétával hajtott végre támadást szíriai katonai célpontok ellen. A szíriai hadseregre hivatkozva arról számolt be, hogy "vannak veszteségek".

PENTAGON: At direction of POTUS, U.S. forces conducted cruise missile strike against a Syrian Air Force airfield today at about 8:40 pm EDT pic.twitter.com/TEac56cQee

— Dan Linden (@DanLinden) 2017. április 7.

Amerikai sajtóértesülések szerint az amerikai haditengerészetnek a Földközi-tenger keleti térségében állomásozó hajóiról legalább 50 Tomahawk rakétával mértek csapást a kormányerők Sajrát nevű légitámaszpontjára, ahol orosz erők is jelen vannak.

A jenkik által közzétett felvétel a rakéták indításáról:

Titkosszolgálati állítások szerint onnan hajtották végre a damaszkuszi vezetés erői a keddi mérgesgáz-támadást az idlíbi Hán Sejkún ellen.

Frissítés: a repülőteret lerombolták, dandártábornok is életét vesztette

Az amerikai rakétacsapások szinte teljesen romba döntötték Szíriában a hadsereg Homsz tartományban lévő légibázisát, négy katona meghalt - közölte pénteken egy emigráns szervezet.

A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) értesülése szerint megerősítést nyert, hogy négy ember, köztük a légierő egy dandártábornoka meghalt. A repülőteret szinte teljesen lerombolták, a felszállópálya, az üzemanyagraktár és egy légvédelmi létesítmény is megsemmisült – mondta Rami Abdel-Rahmán, az OSDH igazgatója.

A homszi kormányzó szerint viszont öten haltak meg, valamint heten megsebesültek az amerikai támadásban, és civil áldozatok is vannak egy közeli településen.

A moszkvai vezetés hivatalosan egyelőre nem reagált az amerikai légicsapásra, amely – hangsúlyozzák orosz hírügynökségek – az első volt az öt éve kezdődött szíriai konfliktus óta.

Putyin: ez agresszió, mondvacsinált ürüggyel

Vlagyimir Putyin elnök szerint a Szíria elleni amerikai légitámadás agresszió, kárt okoz az orosz-amerikai kapcsolatoknak és a terrorizmus elleni közös harcnak egyaránt - közölte pénteken Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

"Putyin elnök a Szíria elleni amerikai légicsapásokat agressziónak tartja egy szuverén állam ellen, a nemzetközi jog megsértésének, amelyet ráadásul mondvacsinált ürüggyel hajtottak végre" - mondta Dmitrij Peszkov.

Hozzátette, hogy a szíriai hadseregnek nincsenek vegyifegyver-készletei, amelyek megsemmisítésének tényét a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet is megerősítette.

"A legfontosabb Putyin véleménye szerint, hogy ez a lépés nem visz bennünket közelebb a végső célhoz a nemzetközi terrorizmussal vívott harcban, hanem ellenkezőleg, komoly akadályt jelent abban, hogy nemzetközi koalíciót hozzunk létre, és hogy hatékonyan szembeszálljunk ezzel a világméretű fenyegetéssel" - mondta a szóvivő.

Trump sajtótájékoztatója - mintha Bush-t látnánk, ahogy az iraki tömegpuszító fegyverekről beszél a háború megindítása előtt:

A felbujtó elégedetten dörzsöli a mocskos kezét

Izraelben a miniszterelnöki hivatal, az államfő, miniszterek és ellenzéki politikusok egyaránt üdvözölték az Egyesült Államok péntek hajnali rakétatámadását a szíriai Homsz egyik légi támaszpontja ellen - jelentette péntek reggel a helyi közszolgálati rádió.

A rádió közlése szerint Izraelt előre értesítették Washingtonból a tervezett katonai lépésről. A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint Donald Trump amerikai elnök erős és világos üzenetet küldött arról, hogy elfogadhatatlan a vegyi fegyver bevetése.

“Izrael teljes mértékben támogatja Trump elnököt, és reméli, hogy ez határozott üzenet a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének szörnyű tetteivel szemben nemcsak Damaszkuszban visszhangzik majd, hanem Teheránban, Phenjanban és máshol is” - hangsúlyozta a hivatalos közlemény.

Reuven Rivlin államfő szerint Donald Trump amerikai elnök és az amerikai hadsereg "egyértelmű és határozott lépései megfelelő és elvárható választ adtak a vegyi fegyver rettenetes használatára az ártatlan civilekkel szemben".

“Amerika a szabad világ számára példát mutatott, hogy tegyen meg minden szükséges lépést a Szíriában zajló atrocitások befejezéséhez” - vélekedett az izraeli államfő. Jiszrael Kac hírszerzési miniszter üdvözölte a szerinte jelentős ideológiai és stratégiai hatású légicsapást. Szerinte szükséges válasz volt egy világhatalom részéről a határvonalak meghúzására egy brutális diktátorral szemben, és egyértelmű jelzés az Irán vezette tengely támogatóinak is.

A Cionista Tábor nevű ellenzéki párt egyik képviselője, Omer Barlev üdvözölte az amerikai elnök lépését, és reményét fejezte ki, hogy nem egyszeri esemény történt. Szerinte a légicsapás azt az amerikai szándékot jelzi, hogy Washington részese legyen a közel-keleti eseményeknek, és megértesse Oroszországgal, hogy "nyomást kell gyakorolnia az Aszad-rezsimre a szörnyű mészárlás megfékezése végett".

Jichák Hercog, a Cionista Tábor és a parlamenti ellenzék vezetője is megszólalt. “Trump elnök döntése, a Tomahawk rakéták támadása a szíriai légi bázis ellen fontos üzenet a megfelelő időben és a megfelelő helyen a damaszkuszi hentesnek” – mondta Hercog.

Itt az orosz válasz első része

Moszkva felfüggesztette a szíriai katonai légi bevetések biztonságának szavatolását célzó orosz-amerikai memorandum hatályát - közölte pénteken Moszkvában Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.

Az intézkedést a moszkvai diplomáciai tárca a szíriai légi bázisra mért amerikai katonai csapással indokolta. Oroszország emellett kérte, hogy az incidens miatt, amelyet a Kreml egy szuverén állam elleni agressziónak és a nemzetközi jog megsértésének minősített, hívják össze az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését.

Az orosz külügyminisztérium álláspontja szerint a Szíria elleni amerikai katonai akció célja, hogy elterelje a figyelmet az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció által ostromlott – részben az Iszlám Állam terrorszervezet által megszállva tartott – iraki Moszulban kialakult humanitárius katasztrófáról.

A baráti kör hangosan helyesel

Ausztrália, Franciaország, Lengyelország, Törökország és Szaúd-Arábia támogatásáról biztosította és helyeselte, míg Teherán határozottan elítélte a Szíria elleni pénteki amerikai légicsapásokat.

Malcolm Turnbull ausztrál kormányfő szerint az amerikai légicsapás a világ “alapvetően fontos üzenete” volt, hogy nem tűri a vegyi fegyverek használatát. A megtorlás arányos és gyors volt. “Támogatjuk az Egyesült Államok gyors akcióját” – mondta Turnbull.

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter szerint Oroszországnak és Iránnak meg kell értenie, hogy értelmetlen támogatni Bassár el-Aszad szíriai elnököt. Az amerikai hadsereg szerepvállalásának növelése Szíriában “figyelmeztetés a bűnös rezsimnek”. “A vegyi fegyverek használata visszataszító és büntetendő, mert háborús bűncselekmény” – szögezte a mauritaniai látogatásán tartózkodó francia külügyminiszter a Reutersnek nyilatkozva.

A lengyel kormány támogatja az amerikai légicsapásokat Szíria területén – mondta Rafal Bochenek, a kabinet szóvivője a TVP Info televízióban. “Az Egyesült Államok bizonyosan a világbéke- és rend szavatolója. Vannak olyan helyzetek, amikor reagálni kell, helyzetek, amikor tényleges lépéseket kell tenni” – mondta Bochenek, és hozzátette, hogy az elmúlt években voltak jogsértései a "szíriai rezsimnek", de senki sem reagált rájuk.

Törökország is helyesli az amerikai légicsapásokat, a nemzetközi közösségnek tartania kell magát álláspontjához a szíriai kormány barbárságának megítélésében – közölte Numan Kurtulmus török miniszterelnök-helyettes a Fox török tévének nyilatkozva. Kurtulmus szerint az "Aszad-rezsimet" alaposan meg kell büntetni a nemzetközi porondon, és fel kell gyorsítani a szíriai békefolyamatot.

Szaúd-Arábia hasonlóképpen támogatásáról biztosította Washingtont, egyben kiemelte, hogy Donald Trump amerikai elnök "bátor döntést hozott" – jelentette ki a szunnita királyság belügyminisztériumának egyik illetékese, akit a SPA, az ország hivatalos hírügynöksége idézett. A nyilatkozó szerint Trump lépése válasz volt a damaszkuszi rendszernek "saját népe ellen elkövetett bűncselekményére".

Irán ellenben határozottan elítélte az amerikai rakétacsapásokat. Bahram Kászemi, a teheráni külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy országa elítéli a Szíria elleni egyoldalú katonai cselekményt. “Az ilyen lépések sokkal bonyolultabbá teszik az országban kialakult helyzetet, egyben megerősítik a terroristák pozícióit és rontják a helyzetet a régióban” – tette hozzá.

Szijjártó: amerikai-orosz megállapodásra lenne szükség, de ettől messze vagyunk

Amerikai-orosz megegyezés nélkül nem lehet feloldani a szíriai konfliktust, ám ettől most vagyunk a legmesszebb - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken újságíróknak, miután az Egyesült Államok hajnalban szíriai célpontot támadott rakétákkal.

A tárcavezető Gyöngyöshalászon nyilatkozott, ahol részt vett az Apollo Tyres gumiabroncsgyárának avatásán.

“Magyarországnak, Európának, de azt gondolom, az egész világnak is az az érdeke, hogy mielőbb jöjjön létre egy amerikai-orosz megállapodás a szíriai rendezésről. Ugyanakkor (…) nem túlságosan pesszimista az a kijelentés, hogy ettől most vagyunk a legmesszebb” az elmúlt éveket figyelembe véve – mondta Szijjártó Péter.

A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország a leghatározottabban elítéli a vegyi fegyverek bármilyen típusú bevetését.

(MTI - RT nyomán)

Korábban írtuk:

- Nagyon ki akarják használni a gyanús gáztámadást Aszad ellen: megszólalt a Jad Vasem-igazgató, a volt főrabbi még holokausztozott is

- Putyin megdorgálta Netanjáhut, amiért a szíriai kormánycsapatokat gáztámadással vádolja

- Szíria is azt mondja, a terroristák raktárából szabadult el a harci gáz

- Trumpnak is jól jött a szíriai gáztámadás: "megváltozott a hozzáállása Aszad rezsimjéhez"
- Micsoda véletlen: épp akkor következett be egy "borzalmas gáztámadás" Szíriában, amikor az EU arról konferenciázik, hogy Aszadot meg kell büntetni
- Moszkva állítja: a "lázadóké" volt a mérges gáz
- Már Amerikának sem rögeszméje Aszad eltávolítása, de az EU-vezetés még mindig ezt hajtogatja
- Vlagyimir nem engedte: Amerika rájött, hogy képtelen kifüstölni Aszadot