Moszul ostromának kezdetén érdemes felidézni, mi történt a 2015-ben felszabadított szíriai városban, Homszban.

Homsz évekkel ezelőtt egy élettel teli, hatszázezer lakosnak otthont adó település volt, melyet egymás után foglaltak el a szíriai háborúban: először a szíriai kormány, majd a lázadók csoportjai, végül az Iszlám Állam szállta meg a várost, melyet romjaiba döntött a hároméves behódolás és pusztítás.



Fotó: Youtube / RT

A Russia Today tudósítója egy 3D-s kamerás felvétellel mutatja meg, s meséli el, mi történik egy várossal egy szervezetlen vagy kegyetlen módszerekkel véghezvitt felszabadítás alatt:

Mára már csak a romokból lehet visszakövetkeztethetni, milyen lehetett a háború előtt az ókori város. A lakosok egy része a megszállás előtt elmenekült, a többiek pedig a felszabadítás után döntöttek úgy, hogy soha többé nem térnek vissza a településre – hiszen maga a város már szinte nem is létezik.

Homsz ostromát különlegesen kegyetlen módszerekkel vívták – mesélte. Tankok robogtak végig az utcákon, a terroristák az egész város alatt aknákkal megtöltött alagutakat fúrtak, de még a lakóházak alá is bombákat erősítettek. Szinte minden utcában, minden egyes házban háborúztak.

Az ember órákig bámészkodhat, akkor sem fog egy olyan házat találni, ami átvészelte a háborút. Viszont a legrémisztőbb dolog nem a romváros kísérteties látképe, hanem a síri csönd – zárta a rövid tudósítást.

(Híradó - RT nyomán)

Kapcsolódó:

- Több ezren menekültek már el Moszulból

- A keresztények már ünneplik az Iszlám Állam terroristáinak kifüstölését ősi észak-iraki településeikről