Ugrás a cikkhez
Reklám

Vasárnap is hatalmas torlódások voltak a délkelet-angliai Dover kompkikötőjénél, ahol a francia határőrizeti hatóságok a fokozott franciaországi terrorkészültségre hivatkozva szigorították az átkelő forgalom ellenőrzését.

London és Párizs kétoldalú megállapodása alapján a két ország közötti vasúti és kompforgalmat évtizedek óta közös brit-francia ellenőrzőpontokon szűrik a két parton, illetve a Eurostar szuperexpresszek londoni és párizsi termináljain, így érkezés után az utasoknak már nem kell újból ellenőrzésen átesniük.



Torlódás Dovernél

Most azonban a világ legnagyobb nemzetközi kompforgalmát lebonyolító doveri kikötőben a francia határrendészet tüzetes vizsgálatnak veti alá az utazókat, a tavalyi párizsi és a minapi nizzai merényletekre hivatkozva, és ez példátlan fennakadást okozott a Franciaországba irányuló forgalomban.

Milliók keltek útra

Nagy-Britanniában ezen a héten ért véget a tanév, és milliók keltek útra.

A fokozott doveri ellenőrzés miatt 30 kilométeres sor alakult ki a kikötővárosba vezető autópályán, sokan csak 12-14 órás várakozás után jutottak el egyáltalán az ellenőrzőpontokig, és tízezrek töltötték az éjszakát járműveikben.

A rendőrség és a parti őrség önkéntesek segítségével élelmiszert és ivóvizet osztott vasárnap a torlódásban rekedt utazóknak, és mobil mellékhelyiségeket telepített az út mentén.

Az angol autópálya-felügyelet, a Highways England vasárnap arra hívta fel a Dover felé indulókat, hogy bőséges élelmiszer- és ivóvízkészlettel, valamint teli üzemanyagtartállyal induljanak el.

A felügyelet szerint még hétfőn is több órás torlódásokra kell számítani a doveri kikötőhöz vezető úton.

Hivatalos panasz

A doveri kikötői hatóság vasárnap hivatalosan panaszt tett a francia határőrizeti hatóságoknál, “súlyos mértékben elégtelennek” minősítve az ellenőrzést végző személyzet létszámát.

Patrick McLoughlin, a kormányzó brit Konzervatív Párt elnöke a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában elfogadhatatlannak nevezte a kialakult helyzetet.

Büntetés a Brexit miatt?

Elmondta: értesülései szerint voltak olyan időszakok, amikor egyetlen francia határőr ellenőrizte a Doverbe érkező teljes autóbuszforgalmat, és egy-egy busz átvizsgálása 40 percig is eltartott, miközben buszok százai várakoztak az átkelésre.

McLoughlin ugyanakkor elvetette azokat a feltételezéseket, hogy a francia hatóságok a Brexit miatt “büntetik” a brit utazókat, vagyis azért, mert a brit EU-tagságról rendezett júniusi népszavazáson a választók többsége a kilépésre voksolt.

A konzervatív politikus szerint Franciaországnak sem érdeke a turizmus akadályozása, és a brit kormány megérti a terrortámadások utáni biztonsági aggályokat.

(MTI)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából