Csak a Jobbik és az LMP válaszolt a Transparency International és a Freedom House szervezésében az MTV Szempont című műsora, a Hírszerző, az FN.hu, az Origo, a Pannon Lapok Társasága, a Figyelő, a Kreatív című folyóirat és a Bors együttműködésében közösen feltett kérdésekre, amelyek a pártok EP-kampányzáró rendezvényeinek lebonyolítása és költségei iránt érdeklődtek. Az alábbiakban az akcióban részt vevő szerkesztőségek közös állásfoglalását és az egyes pártok válaszait olvashatják.
Az MSZP hadititokként őrzi zárórendezvénye helyét, idejét és költségeit; a Fidesz, az SZDSZ és az MDF "nem tart zárórendezvényt". A szocialisták és a liberálisok fontosnak tartották, hogy egy kicsit nyafogjanak a választási kampányuk finanszírozását firtató kérdések feltétele miatt. Egyenes választ a feltett kérdésekre csak a Jobbiktól és az LMP-től kaptunk.
A parlamenti pártok hallgatása, illetve az MSZP és az SZDSZ ezt tetéző, összeesküvés-elméletekkel terhelt, illetve kollégáinkat demokrácia-elméletből kioktató nyilatkozatai az együttműködésben részt vevő szerkesztőségeket az alábbi közös álláspont közzétételére sarkallták:
Nem árulják el a parlamenti pártok, hogy mennyit költenek az európai parlamenti választások kampányára. A magyar törvényhozásban ma képviselettel rendelkező pártok mindegyikére jellemző, hogy érdemben nem adnak választ a korteskedés részleteiről szóló kérdésekre. A parlamenti erők így megelőzik azt, hogy külső szereplők (akár a különféle sajtótermékek) számításokat készíthessenek a kampány költségeiről. Ilyen számítgatásokra azért van szükség, mert ezek a pártok nem válaszoltak hitelesen a kampányköltségeiket firtató kérdésekre sem.
Fontosak a részletek: a Fidesz és az MDF arra hivatkozott, hogy nem is lesz olyan rendezvényük, amelynek a részletei felől érdeklődtünk. Az MSZP sajtósai furcsállták, hogy több médium ugyanazokat a kérdéseket teszi fel, ezt pedig a párt stratégiájának feltérképezésére irányuló szándéknak tulajdonították. Szerintük a teljes válasszal ártanának a saját pártjuknak és használnának más pártoknak. Az SZDSZ munkatársai kiemelték, hogy "a kampánykiadások nem felesleges pénzkidobást jelentenek". A parlamenti erők azt ígérik, hogy a kampány után készek a tájékoztatásra. Meglátjuk. Egyenes választ adott kérdéseinkre a jelenleg parlamenten kívüli Jobbik és a Lehet Más Politika.
A pártok pénzügyeinek átláthatóvá tétele, a kampányfinanszírozás részleteinek megismerése és széles körben történő bemutatása a célja a Borsnak, a Figyelőnek, a FigyelőNetnek, a Hírszerzőnek, a Kreatívnak, az m1 Szempont című magazinjának, az Origónak, a Pannon Lapok Társaságának. Az együttműködő tömegtájékoztatási eszközök megerősítik: - a pártok a parlamenti demokrácia alapintézményei; - működésük, például a kampányolás döntő fontosságú az állampolgárok számára; - döntő fontosságú az is, hogy az állampolgárok számára világos legyen, honnan származó pénzből és mennyit költenek a pártok.
Nem állítjuk, hogy a kampányok költségei felesleges kiadások, ellenben állítjuk, hogy adott pártok nem hajlandóak pontos felvilágosítást nyújtani a javukra felhasznált pénzek eredetéről. Semmi okunk arra, hogy az idevágó kérdéseinkre adott kioktató, információ nélküli válaszokat elfogadjuk.
Legyen vége annak a korszaknak, amelyben puszta lózung a pártfinanszírozás tisztázása!
A konkrét válaszok
Mint emlékezetes, az első körben a pártok EP-kampányáról kértünk (volna) adatokat, ezúttal a külön a kampányzáró rendezvények lebonyolításáról érdeklődtünk. Az első körben csak a Jobbiktól, a másodikban a Jobbiktól és az LMP-től kaptunk értékelhető választ.
Az első reakció az MSZP-től jött, a következő, közleményszerű válasz formájában:
"A szocialista párt nagyra értékeli, hogy a magyar sajtó egy része egyeztetett kérdések formájában kíván tenni a hazai kampányfinanszírozás átláthatóvá tételéért. Ugyanezt szolgálja az MSZP javaslata a pártfinanszírozás átalakításáról, mint ismert, javaslatunk a Fidesz ellenállása miatt nem vált törvénnyé.
Ugyanakkor immár másodszor tapasztaljuk, hogy olyan egyeztetett kérdéseket kapunk több orgánumtól, amelyekre a kampány vége előtti válaszadás alkalmat adna a párt politikai és kampánystratégiájának teljes feltérképezésére. Ez pedig - azt hisszük, akceptálható módon - a pártnak árt, a riválisoknak használ. A kérdések egy másik köre a politikai kampány menetében egész egyszerűen megválaszolhatatlan. A rendezvényeinket például gördülő tervezésben szervezzük, vagyis az eseménynaptár folyamatosan változik, a politikai helyzet és a helyi aktivitás függvényében.
Éppen ezért újra kérjük annak megértését: az MSZP partnere a sajtónak a kampányfinanszírozás tisztázásában. Azonban a kampány politikai és marketing stratégiájának feltárására alkalmas kérdéseket csak június 8-át követően áll módunkban megválaszolni."
Három sablonválasz + SZDSZ-es kioktatás
Szerkesztőségünk a Fidesztől egyáltalán nem kapott választ, csakúgy, mint az MDF-től sem. Más szerkesztőségekből érdeklődő kollegáinknak a két párt azt válaszolta, hogy a június 7-i EP-választás kampányában nem szerveznek zárórendezvényt.
Az SZDSZ sajtóirodája azt írta, "a Szabad Demokraták Szövetsége a takarékosság jegyében nem tart a június 7-i európai parlamenti választások előtt kampányzáró nagyrendezvényt. A liberálisok az országot járják, és fórumokon, liberális klubokban, sajtóájékoztatókon közvetlenül igyekeznek megszólítani a szabad, demokrata szavazókat. Ezen rendezvényeknek nincs külön költsége".
A Hírszerző sajnálattal értesült egyik-másik laptárstól, hogy az SZDSZ által nekik elküldött prológust mi nem kaptuk meg, de azért megosztjuk így is olvasóinkkal, hátha eddig nem voltak vele tisztában, hogy a választási kampány a választáson alapuló demokrácia szerves része.
"Az SZDSZ szerint a kampány a demokrácia természetes része. A kampányok, és így a kampánykiadások nem felesleges pénzkidobást jelentenek, hanem a választói tájékoztatás elengedhetetlen részei. Ellentétben azzal az értelmezéssel, ami néha megjelenik, a kampányok kapcsán, a pártok kötelessége és felelőssége, hogy elképzeléseiket, értékeiket és az általuk képviselt programokat a választóknak bemutassák. A kampányok nem önmagukért vannak, hanem a választókért.
Az SZDSZ szerint az EP-választásnak igen komoly jelentősége van Magyarország jövője szempontjából: ezen a választáson eldőlhet, ki a harmadik erő Magyarországon. Az SZDSZ erre az alapvető választásra szeretne rámutatni kampányával."
Két érdemi válasz
Érdemi válaszokat ezúttal is csak a Jobbiktól és a Lehet Más a Politikától kaptunk.
A Jobbik kampányzárója június 4-én lesz a Március 15-e téren, a szervezők két-háromezer résztvevőre számítanak, "ennél többre azért nem, mert a Jobbik-alapszervezetek legalább száz másik helyszínen is trianoni megemlékezést tartanak aznap". Területfoglalási engedély nem szükséges a rendezvényhez, a BRFK-val ettől függetlenül egyeztetett a párt vezetése.
A kampányzárót a héten kezdik el hirdetni "interneten (nem fizetett hirdetésként), SMS-ben és sajtóközlemények által". A rendezvény technikai hátterét (egy 4x6 méteres színpad, valamint a hangosítás) egy magánvállalkozótól rendelik meg, "aki a legtöbb jobbikos rendezvény hangosítását biztosítja számukra" - vagyis valószínűleg szimpatizánsról lehet szó, aki kedvezményes árat számít fel.
A Jobbik abban a sajátos helyzetben van, hogy kordonozásra nem kell költenie - azt ugyanis, mint válaszukban a párt sajtóosztálya is kiemelte, már automatikusan megteszi a rendőrség, "pontosabban ellenkező kérés ellenére is".
Mivel az egész kampányzáró másfél órás lesz, büfésátrat sem állítanak majd és biztonsági személyzetet sem bérelnek, 30 aktivistájuk ügyel majd rendezőként. Az előzetes/utólagos takarításért sem fizetnek senkinek, mint írták, "azt a kevés szemetet magunk szoktuk utólag összeszedni".
Az LMP a Corvin tető nevű szórakozóhelyen zárja kampányát, egy-kétezer résztvevővel reményeik szerint - területfoglalási engedélyre így értelemszerűen nincs szükségük. A záróbulit elsősorban az interneten hirdetik, és "pénz hiányában még minimális mennyiségű szórólapról és plakátról" egyeztetnek, illetve azt remélik, megjelenik a rendezvény a programmagazinokban is, bár ez "szintén anyagiak kérdése". Emellett "PR megjelenéseket terveznek generálni" - jelentsen ez bármit is.
A hely jellege miatt hangosítás, színpad, kordonok, mobilvécék nem szükségesek, mint ahogy külön büfé sem. Így persze a vendéglátásból adódó bevétel is a hely üzemeltetőié, "VIP fogyasztás nincs". A párt becslései szerint az összes költség nagyjából félmillió forint lesz.
(Hírszerző)
Kapcsolódó:
- Zsírszerző: Csak a Jobbiknak fontos az átlátható pártfinanszírozás
- Sunnyogás a pártok pénzeiről - csak a Jobbik nem titkolózik