Az elmúlt években hatalmas napenergiás termelési kapacitásokat kötöttek a magyar villamosenergia-rendszerbe. Ezt sokan üdvözítőnek tartják, de a konkurencia nem jár vele jól. Az alábbi hír, ami a közelmúltról szól, ennek egyes aspektusait tárja fel.

Körülmények

A 2023 elején rendelkezésre álló adatok alapján a hálózatra kötött napelemes termelési kapacitások meghaladtak a 4 ezer megawattot, ami a paksi atomerőmű kétszerese. Korábban a MAVIR 3 ezer megawatt értékben határozta meg azt a termelési kapacitást, ami mellett a hazai villamosenergia-rendszer stabilitását még fent lehet tartani.

Ez a konkurenciára, vagyis a paksi atomerőműre, egyre rosszabb hatással van. Ennek az az oka, hogy mivel a jogszabályok szerint a napenergiát a rendszerirányítónak kötelezően át kell vennie, ezért egyre gyakrabban a paksi atomerőmű teljesítményét fogják vissza ezen ok miatt.

11 nap – 10 paksi visszaterhelés

A 2022. december 23. és 2023. január 2. közötti időszakban 10 alkalommal is visszaterhelték a Paksi Atomerőművet, a fent leírt okokból. Ezeknek a visszaterheléseknek a mértéke 50 és 225 megawatt között volt. Ez azért nagy probléma, mert a paksi atomerőmű számára minden egyes meg nem termelt kilowattóra 12 forint veszteséget okoz. Vagyis egy 50 megawattos visszaterhelés egy óra alatt 600 ezer forint veszteséget okoz az atomerőműnek.

A MAVIR közleménye kiemeli, hogy a problémához hozzájárult, hogy a karácsonyi időszakban a német szélerőművek termelése miatt nagy mennyiségű zöldáram kereste a helyét.

Néhány adat a magyar villamosenergia-rendszer tavalyi jellemzőiről

A 2022-es évben a magyar villamosenergia-fogyasztás nagyjából 2,5 százalékkal kisebb volt, mint egy évvel korábban.

Viszont közben az import óriási mértékű maradt. A tavalyi évben az abszolút import csúcs 2022. november 23-án történt, amikor az importált villamosenergia teljesítménye 3335 MW volt. Ezzel szemben a Paksi Atomerőmű névleges teljesítménye 2000 MW körül van!

Tavaly összesen 3269 olyan negyedórás időszak volt, amikor az import részaránya meghaladta a 40 százalékot.

(Olvasónktól)

Korábban írtuk:

- Műszaki korlátok a fotovoltaikus (PV) rendszerek termelése előtt és a következmények

- Napelemek és energiapolitika: miért kellett a napenergia hálózatra kötését felfüggeszteni?

Források:

- https://atombiztos.blogstar.hu/2023/01/13/muszaki-gazdasagi-es-klimavedelmi-abszurdum/121040/

- https://atombiztos.blogstar.hu/2023/01/30/a-hazai-villamosenergia-rendszer-tavalyi-adatai-es-kihivasai/121294/