Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök megkapta a menekültsátust – értesült a Magyar Idők. Vessük össze ezzel:
Az orbáni szabadságszeretet kiadta Mahlert a holokamu-ipar németországi gondolatrendőrségének
Nikola Gruevszki menekültkénti elismerésének jogszabályi feltételei fennállnak – a kormánylap információi szerint ezt állapította meg a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal a volt macedón miniszterelnök által benyújtott kérelem részletes kivizsgálása után. A hatóság megalapozottnak tekinti Gruevszki félelmét, hogy hazájában veszélyben lenne az élete, ugyanis a hatóságok nem biztosítanának neki védelmet, hiszen a kormány – amely a macedón hatóságokat is irányítja – "nem demokratikus lépésekkel kívánja korlátozni és elvenni a volt miniszterelnök személyes szabadságát".
A bevándorlási hivatal arra a következtetésre jutott, hogy Gruevszki visszatérése esetén hazájában "a politikai múltja és véleménye, illetve az új kormány részéről őt ért koholt vádak miatt a hatalom üldöztetésének lenne kitéve".
Út Budapestig
A macedón exkormányfőt először november 12-én hallgatta meg személyesen a menekültügyi hatóság Budapesten. Nikola Gruevszki részletesen beszámolt a november 10-én benyújtott menedékjog iránti kérelmének indokairól, valamint Magyarországra érkezésének körülményeiről. A politikus elmondása szerint Macedóniából az albán fővárosba, Tiranába ment, ahol felkereste a magyar nagykövetséget, és menedékjog iránti kérelmet nyújtott be. Ezt követően Montenegróba, majd Szerbiába utazott, ahonnan gépkocsival Budapestre érkezett. Úti okmányként személyi igazolványát használta, amely Albániában, Koszovóban, Montenegróban és Szerbiában is érvényes. A szerb–magyar határra november 12-én hajnal 5 órakor érkezett. Déli szomszédunk hatósága útlevelet kért tőle, mivel európai uniós tagállam területére kívánt lépni.
Gruevszki ekkor egy a magyar állam által neki kiállított, egyszeri utazásra jogosító okmányt mutatott be, így folytatta útját Budapestre.
Indokai
A menedékjog iránti kérelmet a volt miniszterelnök azzal indokolta, hogy a jelenlegi macedón kormány "antidemokratikus lépésekkel, mindennemű jogi bizonyíték nélkül akarja elvenni a szabadságát, visszaélve az ügyészi és bírósági rendszerrel". Gruevszki szerint koholt vádak alapján eljárások indultak ellene, amelyek folyamán a bírók súlyos szabálytalanságokat követtek el, és jogszerűtlen döntéseket hoztak.
– A különleges ügyészségen azonban, erős nemzetközi támogatása miatt, nem lehetett változtatást elérni – hangsúlyozta menedékjogi kérelmének indokolásában a volt miniszterelnök.
A 2017-es választást követően az addigi ellenzéki SDSM alakíthatott kormányt, ekkor felgyorsultak az eljárások. Gruevszki beszámolója szerint a baloldali kormány komoly nyomást gyakorolt a bíróságra, hogy a különleges ügyészségtől mindent fogadjon el, tekintet nélkül azok jogszerűségére vagy jogszerűtlenségére. Egy évvel ezelőtt a büntető bíróság élére jogszerűtlenül kineveztek egy új elnököt, aki az említett speciális ügyészségtől érkező ügyekben eljáró bírókat az SDSM-hez lojális ítészekre cserélte le. Csak Gruevszki ellen öt eljárás indult, amelyek az exkormányfő megítélése alapján egytől egyig bizonyítékok nélküli koholmányok voltak. 2017 augusztusában a fellebbviteli bíróság bizonyítékként fogadta el az illegálisan készített hangfelvételeket, amely döntéssel megsértették a macedón büntető törvénykönyv egyik passzusát.
Gruevszki az eljárások további jogszerűtlenségei között említette, hogy a bíróság olyan szakértők állásfoglalását is elfogadta, akiknek nem volt engedélyük.
A jogállamiság megcsúfolásának ékes példája volt az is, hogy a macedón köztársasági elnök politikai válság megállítása érdekében hozott kegyelmi döntéseit a bíróság a kormány nyomására nem fogadta el. A parlament törvényt módosított, amellyel lehetőséget biztosított az államfőnek, hogy negyven napon belül visszavonja a kegyelmi döntéseket, ami meg is történt, de – mint Gruevszki rámutatott – a helyi és a nemzetközi jog, valamint a strassburgi emberi jogi bíróság gyakorlata értelmében a visszamenőleges hatályú visszavonás nem érvényes. A kegyelmi ügyben érintett két személy Görögországba ment, ahol a Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, ne térjenek vissza Macedóniába, elismerve ezzel, hogy érvényes az elnöki kegyelem.
Nikola Gruevszki a menekültügyi hatóságnak beszámolt arról is, hogy idén szeptemberben a hátrányos megkülönböztetéssel szembeni védelemért felelős állami bizottsághoz fordult, elmagyarázva, hogy a bíróság és Dobrila Kacarska bíró diszkriminálták őt a Tank elnevezésű ügyben. A testület november 15-én a javára hozott döntést, majd leváltották a bizottság tagjait részrehajlással vádolva őket. Ezt követően a bíróság villámgyorsan ítéletet hozott és kétéves letöltendő börtönbüntetéssel sújtotta a volt macedón miniszterelnököt. Gruevszki emlékeztetett arra, hogy két héttel az ítélet meghozatala előtt a jelenlegi kormányfő a médiában kijelentette: a bíróság ki fogja mondani a volt miniszterelnök bűnösségét.
Az elítélt politikus halasztást próbált kérni a börtönbevonulásra, amikor is magas rangú kormányzati tisztviselők, a miniszterelnök testvére és a főügyész felettese üzentek Gruevszkinek és néhány kollégájának, hogy a kérését akkor teljesítik, ha meggyőzi pártjának néhány parlamenti képviselőjét az alkotmány módosításának megszavazásáról.
Az exkormányfő nem fogadta el a feltételt, így a bíróság elutasította a börtönbe vonulás időpontjának elhalasztására vonatkozó kérelmet.
A kormánylap azt írja, a menedékjogért folyamodó Gruevszki indoklásában az is szerepel, hogy tíz év kormányzás után számos bűnöző célpontjává vált, akik a börtönből üzentek neki: már várnak rá, hogy megöljék. Ilyen körülmények között értesült a médiából, hogy nemzetközi körözést adtak ki ellene.
Nikola Gruevszki megerősítette a magyar menekültügyi hatóságnak, hogy a nyilvánvaló politikai üldöztetés, valamint a bíróság részéről tapasztalt diszkrimináció miatt folyamodott menedékjogért. Hangsúlyozta, hogy Macedóniában jelenleg nincsenek meg az igazságos ítélkezés és a független bíróság feltételei. November 14-én, ismételt hatósági meghallgatásán, három napon belül nyilatkozott arról, hogy miért nem volt lehetősége a Magyarországra érkezéséig érintett biztonságos harmadik országnak minősülő két államban – Szerbiában és Montenegróban – védelmet igényelni, illetve azt a védelmet miért nem ítélte hatékonynak. Ennek oka, hogy Macedónia mindkét említett országgal jó kapcsolatot ápol, kiváló az együttműködés köztük, ezért Gruevszki attól fél, hogy akár Szerbiába, akár Montenegróba való visszatérése esetén átadnák őt a macedón hatóságoknak.
A magyar menekültügyi hatóság elfogadta ezt a nyilatkozatot és megállapította, hogy a menedékjogról szóló törvény megfelelő passzusa alapján a kérelem tekintetében nincs elfogadhatatlansági ok.
"Nem volt olyan ellentmondás, amely alapján megkérdőjeleződött volna Gruevszki szavahihetősége"
A hatóság a kérelmező macedón politikus nyilatkozatait összevetette az eseményeket taglaló dokumentumokkal, sajtóhírekkel, és megállapította, hogy azokban nem volt olyan ellentmondás, amely alapján megkérdőjeleződött volna Gruevszki szavahihetősége és az általa elmondottak valóságtartalma. A menekültügyi hatóság éppen ezért arra a következtetésre jutott, hogy Nikola Gruevszki valószínűsíteni tudta a hazájában koholt vádak alapján ellene indult eljárások jogszerűtlenségét, és az őt ért diszkriminációt. Egyúttal megállapították, hogy az igazságszolgáltatás pártatlansága megkérdőjeleződött a volt kormányfővel szemben.
A jogszerűtlenségek olyan mértékben súlyosak, hogy azok elérik az üldöztetés szintjét – állapította meg a hatóság.
Frissítés: Gruevszki is hírül adta a döntést
Ma az EU- és NATO-tagország Magyar Köztársaság pozitívan bírálta el a macedóniai politikai üldöztetésem miatt beadott, politikai menedékjogra vonatkozó kérelmemet, írja Facebookon a hazájában két év börtönre ítélt egykori macedón elnök. Azt írja, kérelmében arra hivatkozott, hogy az új macedón kormány üldözi őt, antidemokratikus eszközökkel és lépésekkel akarta megfosztani szabadságától, befolyásolva a macedón igazságügyi rendszert.
Azt írja, kérelmében hosszan, a kezdetektől magyarázta el, hogyan lett előkészítve a lejáratása, és végül a börtönbe juttatása: manipulált, hamis felvételek, az új kormánypárthoz hű különleges ügyész stb.. Illetve konkrét bizonyítékokkal szolgált arra, hogyan kapott életveszélyes fenyegetéseket, ahogy azt is bemutatta - írja Gruevszki -, hogy miért nincsenek meg a feltételek Macedóniában jelenleg a tisztességes bírósági eljáráshoz. Azt írja, olyan bírákkal találkozott a tárgyalása alatt, akik minden kérése után utasításokat vártak az új kormánytól.
Gruevszki szerint a bíróság és az ügyészség politikai zsarolás eszközévé vált, politikai ellenfelekkel való leszámolásra, kormányzati hibák elfedésére használják.
Macedónia elküldi kiadatási kérelmét
Macedónia a börtönbüntetése elől Magyarországra menekült exkormányfő kiadatását kéri Magyarországtól, írja az MTI macedón forrásokra hivatkozva. Az MTI szerint Renata Deszkoszka macedón igazságügyi miniszter azt mondta: a Nikola Gruevszki volt kormányfő kiadatására vonatkozó hivatalos kérelem már elkészült, és azt kedden vagy szerdán elküldik Budapestnek.
Gruevszkit korábban Macedóniában korrupciós ügyek miatt elítélték, és a börtönbüntetése elől Magyarországra menekült, egy napot sem töltött hazájában börtönben. A kiadatási kérelemmel kapcsolatban a macedón igazságügyi tárca vezetője a Szabad Európa Rádió balkáni irodájának azt mondta:
Az anyag egy részét lefordítottuk, egy másik részét pedig majd utólag küldjük el. Szerepelnek benne mindazok az eljárások, amelyekben vizsgálat vagy vizsgálati előkészület folyik, és amelyek alapot nyújtanak arra, hogy letartóztassák (Nikola Gruevszkit), ha kiadják.
Renata Deszkoszka azt is mondta, tudatában vannak annak, hogy a menedékjogi eljárás elsőbbséget élvez a kiadatási kérelemmel szemben, viszont a kiadatási kérelmet akkor is elküldik, ha közben Nikola Gruevszki megkapja a menedékjogot Magyarországon.
2. frissítés: rendőri védelem illette meg, nem jelezte, hogy veszélyben lenne az élete
Közleményben reagált a macedón kormány arra, hogy Nikola Gruevszki menedékjogot kapott Magyarországon. A macedón kormány azt állítja: nyilvános és átlátható eljárásban ítélték el Gruevszkit, aki ellen több eljárás is folyik. Távozása előtt rendőri védelem illette meg, és nem jelezte, hogy veszélyben lenne az élete.
Hangsúlyozzák: Nikola Gruevszki nem volt politikai üldöztetésnek kitéve, nincs tudomásuk arról, hogy életveszélyes fenyegetéseket kapott, ahogy egyetlen állami intézmény sem fenyegette az életét.
"Mindebből arra következtetünk, hogy Gruevszki egyetlen célja az igazságszolgáltatás elkerülése" – áll a közleményben, amely emlékeztet: tiltakozó jegyzéket adtak át Magyarországnak amiatt, hogy magyar külképviseletek is közreműködtek a politikus szökésében, ezen felül pedig kiadatási kérelmet küldenek a Gruevszki ellen folyó eljárások és az ítélet teljes dokumentációjával.
A macedón kormány azt várja a magyar hatóságoktól, hogy feltétel nélkül teljesítsék a kiadatási kérelmet, tegyék lehetővé, hogy Gruevszki letöltse a rá kiszabott ítéletet, és felelősségre vonják a többi vádpontban.
Macedónia jogállam – szögezi le a közlemény.
Gruevszki fegyveres támadások előkészítésébe is belekeveredett
Az egykori NATO-nagykövet szerint óriási a felháborodás Macedóniában. Az Azonnalinak szerbül adott rövid írásos interjút Nano Ruzsin, a szkopjei egyetem politikatudományi karának dékánja. Az egykori NATO-nagykövet és államfőjelölt szerint Nikola Gruevszki szökése óriási felháborodást váltott ki Macedóniában.
Egyrészről sokan felháborodtak azon, hogy a hatóságok túl lassan reagáltak, hamarabb házi őrizetbe kellett volna venni Gruevszkit.
Felháborítónak tartják a szomszédos államok és Magyarország viselkedését is. Nem értik, hogyan lehetnek ennyire ellenőrizetlenek a határok.
Az EU-nak fontos, hogy a balkáni határok biztosan zártak legyenek, de eltűrik, hogy egy elítélt bűnöző menekülhessen hozzájuk. Gruevszki fegyveres támadások előkészítésébe is belekeveredett, és most ott lehet egy EU-országban.
Nano Ruzsin hosszan sorolja, hogy a korrupció mellett mi mindent követtek el Gruevszki regnálása alatt. Nagyon sok minden tapad a nevéhez.
A dékán szerint Orbán Viktor ugyan a Balkán barátjának mutatja magát, de valójában inkább csak az ottani autoriter politikusokat támogatja. Nem csak Gruevszki utánozta Orbánt, de az ő példáját követi Szerbiában Alekszandar Vucic, Milorad Dodik pedig Boszniában.
Nano Ruzsin meglepőnek nevezi, hogy Gruevszki ellenzékbe szorult jobboldali nacionalista pártja (VMRO-DPMNE) is csalódott. Megdöbbentek a gyávaságán, hogy meglógott.
Gruevszki azt ígérte nekik, az országban marad és ha kell, börtönbe megy, mint más társa, mégis úgy lépett le, hogy a pártját se tájékoztatta, ezért sokan dühösek rá saját táborában is. A dékán szerint a Gruevszki-korszak büntetőjogi felülvizsgálata hatni fog a konzervatív oldalon is.
(Magyar Idők - MTI - Index nyomán)
Korábban írtuk:
- Németh Zsolttól megtudtuk, hogy a macedón parlament elnöke el van ragadtatva a Gruevszki-ügytől
- Tiltakozó jegyzéket nyújtott át Magyarország szkopjei nagykövetének Macedónia
- Gruevszki egy magyar nagykövetségi autóval szelhette át az albán-montenegrói határt
- A kormány nem hajlandó elárulni, hogyan jött hazánkba Gruevszki
- A macedón politikusbűnöző bújtatását is Sorossal indokolja a Fidesz