Huszonhat történész tiltakozik a német megszállás emlékművének nyilvánosságra jutott terve ellen. Álláspontjuk szerint az emlékmű "meghamisítja történelmünk egy fontos időszakát és relativizálja a holokauszt történéseit".
A tiltakozók a leírásokból úgy tudják, hogy az emlékmű "minden áldozat emlékére" készülne.
Mivel azonban az emlékmű történelemhamisításon alapul, a küldetését nem töltheti be. Azzal, hogy az emlékmű a holokauszt áldozatait és a holokauszt kollaboráns elkövetőit egyetlen áldozatként jeleníti meg, meggyalázza az áldozatok emlékét.
A magyar holokauszt a magyar hatóságok aktív közreműködésével zajlott le. Az emlékmű azonban a felelősséget kizárólag a németekre és a német hadsereg „nyilaskeresztes fiókáira” hárítja. A valóságban a nyilasok az 1944 nyarán lezajlott deportálásokban semmilyen szerephez nem jutottak.
Alulírott történészek felszólítjuk a kormányt, hogy hagyjon fel közelmúltunk meghamisításával, a holokauszt történetének relativizálásával, és tegyen le a Szabadság téri emlékmű megvalósításáról.
A tiltakozás aláírói:
1. Bencsik Péter történész
2. Deák Ágnes történész
3. Eörsi László történész
4. Fazekas Csaba történész
5. Frojimovics Kinga történész
6. Gecsényi Lajos történész
7. Gyáni Gábor történész
8. Hajdu Tibor történész
9. Hosszú Gyula történelemtanár
10. Karády Viktor szociológus
11. Karsai László történész
12. Kenedi János történész
13. Klaniczay Gábor történész
14. Kovács M. Mária történész
15. Kövér György történész
16. Majsai Tamás történész
17. Mink András történész
18. Molnár Judit történész
19. Ormos Mária történész
20. Paksy Zoltán történész
21. Pihurik Judit történész
22. Rainer M. János történész
23. Sipos Péter történész
24. Toronyi Zsuzsanna muzeológus
25. Ungváry Krisztián történész
26. Vonyó József történész
Orbán levélben magyarázkodik
Orbán Viktor nyílt levelet írt a Mazsihisz vezetőinek a német megszállás készülő emlékművéről. A kormányfő békülékeny hangot üt meg, ugyanakkor az ellenzők szerinte napi politikai spekulációvá silányítják az áldozatok előtti főhajtást. Orbán szerint a döntésükön nincs mit magyarázni.
Közben az V. kerületi önkormányzat megadta a tulajdonosi hozzájárulást az emlékműhöz szerdai rendkívüli testületi ülésén. A hozzájárulást 11 igen szavazattal, 3 nem voks ellenében adta meg a képviselő-testület; a döntéssel kapcsolatban a nyilvános ülésen több civil résztvevő nemtetszésének adott hangot.
Az ülésen Rogán Antal fideszes polgármester elmondta: az emlékmű "Magyarország szuverenitása megszűnésének pillanatát örökíti meg, és minden meggyilkolt, elhurcolt, meggyalázott embernek emléket állít, a több százezer holokausztáldozatnak és több tízezer más áldozatnak is". A szocialista Pásztor Tibor viszont méltatlannak és cinikusnak nevezte az emlékmű létrehozását, és kifogásolta, hogy "a zsidóknak nincs állami emlékművük".
Orbán: mindig is szívünkön viseltük a zsidóság sorsát
Orbán Viktor Heisler András elnöknek és Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgatónak címezte a témában írt nyílt levelét, amelyet Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője hozott nyilvánosságra.
A kormányfő jelzi, hogy a Mazsihisz-vezetők január 20-án kelt levelét megkapta. Egyúttal – hivatkozva arra, hogy "a sokat szenvedett magyarországi zsidó közösség sorsát kormánya mindig is szívén viselte" – köszönetét fejezi ki, amiért kérdéseikkel nyíltan és közvetlenül fordultak hozzá.
Orbán Viktor tudatta: a levél elolvasása után megerősödött benne az a meggyőződés, hogy "a jövőben is közösen dolgozhatunk azért, hogy Magyarországon a kölcsönös tisztelet, egymás megértése és hazánk közösségeinek együttműködése tovább erősödjék". Ebbe a sorba illeszkedik a német megszállás áldozatai előtt tisztelgő emlékmű is – tette hozzá.
"Meggyőződésem, hogy az áldozatok iránti tisztelet nem engedi meg, hogy a bebörtönzöttek, elhurcoltak, meggyilkoltak sorsa mellett főhajtás és szó nélkül elmenjünk" – fogalmazott válaszlevelében Orbán Viktor, aki szerint "márpedig a veszteség rettenetes volt".
"E tekintetben Magyarország Alaptörvénye egyértelműen és szilárdan foglal állást. Alig hinném, hogy az áldozatok emléke felé tett főhajtás bármilyen magyarázatot igényel. Ez emberség és nem politikai nézetek vagy pártállás kérdése." Orbán szerint vannak, akik az áldozatok emlékezetét, az előttük tisztelgő emlékművet napi politikai spekulációkká akarják silányítani, de ezeket a kísérleteket határozottan vissza fogják utasítani.
"Remélem, hogy hazánk német megszállásának 70. évfordulója jó alkalom arra, hogy az Önök közösségének veszteségeit elismerő, fájdalmukban osztozó, jóakaratú emberek fontos és közös lépést tegyenek a tisztelet kultúrájának irányába" – zárta a Mazsihisz vezetőinek címzett sorait Orbán Viktor.
(MTI - Népszava nyomán)
Kapcsolódó: Ilyen lesz a német megszállás emlékműve