Az Alkotmánybíróság (Ab) kedden megsemmisítette az "önkényuralmi" - nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos - jelképek használatát tiltó büntető törvénykönyvi (Btk.) paragrafust.
Új divatot honosíthatunk meg a Dohány utcán sétálgatva
Az Ab a ma meghozott határozatában megállapította, hogy az önkényuralmi jelképek használatát tiltó büntetőtörvényi tényállás sérti a jogbiztonság követelményét, és ezzel összefüggésben a véleménynyilvánítás szabadságát - olvasható a testület közleményében. Az alaptörvény-ellenes rendelkezést április 30-i hatállyal semmisítették meg.
Az indítványozó a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 269/B. paragrafusának azt a fordulatát kifogásolta, amely az önkényuralmi jelképek körében az ötágú vöröscsillag használatát tiltja - idézte fel az Ab.
"A testület figyelembe vette, hogy a 14/2000. (V. 12.) AB határozatban korábban már döntött a Btk. 269/B. paragrafusának alkotmányosságáról, azonban úgy ítélte meg, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának a kifogásolt jogszabályhellyel kapcsolatosan azóta hozott ítélete olyan jogilag jelentős új körülményt jelent, amely szükségessé teszi az ismételt vizsgálatot" - írják.
Az Ab megállapította, hogy az önkényuralmi jelképek használatának büntetőjogi fenyegetettsége az emberi méltóság, valamint az Alaptörvényből levezethető alkotmányos értékrend védelme érdekében indokolt lehet.
A testület azonban úgy ítélte meg, hogy a jelenlegi szabályozás túl tágan, nem kellően világosan és körülhatároltan határozza meg a büntetendő magatartások körét, mivel a jelképhasználatot általában rendeli büntetni, jóllehet a célzat, az elkövetési módozat vagy a kiváltott eredmény figyelembevétele az egyes szimbólumok esetében elengedhetetlen lehet.
Mindez a bírói gyakorlatban is ellentmondásos ítélkezéshez vezetett. A szabályozásnak ezek a jellegzetességei sértik a jogbiztonság követelményét, és aránytalanul korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságát - tették hozzá.
Az Alkotmánybíróság az alaptörvény-ellenes tényállást április 30-i hatállyal semmisítette meg. Ennek indoka részben az volt, hogy a határozat kihirdetésével történő megsemmisítéssel a törvényalkotó által korábban büntetendővé nyilvánított magatartások szabályozatlanul maradnának, részben pedig az, hogy az Alkotmánybíróság időt kívánt biztosítani a jogalkotónak az Alaptörvénynek megfelelő új szabályozás kidolgozására.
Az Alkotmánybíróság szerint a Btk. 269/B. paragrafusával kapcsolatosan felmerült alkotmányossági aggályok a már kihirdetett, de még nem hatályos új Btk.-ban szereplő önkényuralmi jelképek használatának tényállására (335. paragrafus) is érvényesek.
Frissítés: Az Ab szerint szabadon használható lesz a horogkereszt, a nyilaskereszt és az SS-jelvény - amíg a zsidók be nem tiltatják
"Magyar" Györgyék szerint a vörös csillaggal semmi baj, de a horogkersztet tiltani kell
A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnökét képviselő zsidó ügyvédi iroda szerint új büntetőjogi szabályozásra van szükség az egyes politikai jelképek nyilvános használatának büntetőjogi értékeléséről, "a horogkeresztet pedig továbbra is minden esetben tiltani kell". Arra reagáltak, hogy az Alkotmánybíróság kedden megsemmisítette az önkényuralmi - nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos - jelképek használatát tiltó paragrafust.
A Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda szerint a jogalkotónak április végéig új büntetőjogi tényállást kell megfogalmaznia. Az ügyvédi iroda Vajnai Attila ügyében eljárva az ötágú vörös csillag használatának tiltása miatt nyújtott be indítványt az Alkotmánybírósághoz.
Az ügyvédi iroda mai közleményében az Alkotmánybíróság (Ab) keddi döntésére reagált, amelyben a testület megsemmisítette az "önkényuralmi" - nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos - jelképek használatát tiltó büntető törvénykönyvi (Btk.) paragrafust.
Mint írták, Vajnai Attila képviseletében eljárva még 2008-ban - a Vajnai kontra Magyarország ügyben meghozott strassburgi ítéletet követően - fordultak az Ab-hoz, indítványozva a Btk. önkényuralmi jelképek használatát tiltó bekezdése "ötágú vörös csillagot" fordulatának megsemmisítését.
Ezzel kapcsolatban azt közölték, a 2008-as ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága azt állapította meg, hogy az ötágú vörös csillag többes jelentéssel bír, így nem tekinthető kizárólag önkényuralmi jelképnek. Márpedig a magyarországi szabályozás akkor is büntetni rendeli e jelkép nyilvános használatát, ha arra nem egy totalitárius eszme hirdetése, hanem más - "egy demokratikus társadalomban elfogadható" - politikai üzenet megfogalmazására használják. Ezért a strassburgi bíróság azt állapította meg, hogy a magyarországi szabályozás "indokolatlanul korlátozza a véleménynyilvánítási szabadságot, és így sérti az európai emberi jogi egyezményt" - idézték fel.
Az ügyvédi iroda álláspontja szerint az Ab keddi határozatával - "az indítvány keretein túlterjeszkedve" - az önkényuralmi jelképek nyilvános használatát tiltó büntetőrendelkezés egészét megsemmisítette. Ennek értelmében pedig 2013. május 1-jével megengedi mind az öt "önkényuralmi jelkép" (ötágú vörös csillag, sarló és kalapács, horogkereszt, nyilaskereszt, SS-jelvény) nyilvános használatát.
Jöhet az új lobogó a székely zászló mellé
Az ügyvédi iroda szerint ezért most a jogalkotónak kell gondoskodnia arról, hogy április 30-ig megszülessen egy olyan Btk.-tényállás, amely - összhangban a strassburgi precedensekkel - lehetővé teszi a konkrét jelentéstartalom vizsgálatát az egyes politikai jelképek nyilvános használatának büntetőjogi értékelése során.
Szerintük "a jelképhasználatot csak akkor szabad tiltani, ha az egy önkényuralmi rendszer dicsőítését vagy valamely totalitárius eszmerendszer propagálását célozza". Példaként emelték ki, hogy a horogkereszt nyilvános használatát minden esetben tiltani kell, "hiszen e jelképnek - szemben az ötágú vörös csillaggal - nincsen olyan jelentéstartalma, amit egy az európai kultúrkörhöz tartozó demokratikus társadalomban el kellene tűrni" - fogalmaztak. (Szerintük ugyanis a százmillió ember halálát okozó kommunizmus népszerűsítése elfogadható - de ez persze nem zsidó kettős mérce...)
Helyes kis oktatófilm 1944-ből: a nyilas zászló helyes kitűzése és a megfelelő karszalag szakszerű használata:
- 00:02 Beütöttek az oroszoknak a nyugati szankciók?
- 23:30 Putyin: a háborúnak össznemzeti támogatottsága van
- 22:57 A vietnámi vendégmunkás értékesebb, két magyarral is felér - állítja egy munkaerő-kölcsönző
- 21:53 "Homofób megnyilvánulástól" határolódott el a Szegedi Tudományegyetem szociológiai tanszéke
- 21:35 Tovább emelkedett Texasban a pénteki villámáradás halálos áldozatainak száma
- 20:38 Támadás ért egy teherhajót a Vörös-tengeren Jemen partjai előtt
- 19:45 Lula da Silva: a NATO a fegyverkezési versenyt segíti elő a védelmi kiadások növelésével
- 19:09 Magyar turistabusz szenvedett balesetet Szabadkánál
- 18:33 Bűnvadászok: az agresszív apának ítélte a kislányt a bíróság
- 17:44 A török hatóságoknak sikerült úrrá lenniük az erdőtüzeken
- 16:33 Pártot alapít Elon Musk
- 15:54 A donyecki Piddubne és a harkivi Szobolivka elfoglalását jelentette be az orosz védelmi minisztérium
- 15:20 Castel Gandolfóban pihen a nyáron XIV. Leó pápa
- 14:06 Félmillió ember vett részt a Thompson zágrábi koncertjén
- 13:55 Kezdeményezte a volt dél-koreai elnök letartóztatását az ügyészség
- 12:50 Válaszcsapás vlog: csatlakozz a lobbi elleni harchoz!
- 12:28 Taurus rakétákért koldul Ukrajna
- 11:21 Kilencvenéves a Dalai Láma
- 10:48 Moszkvai polgármester: a főváros felé tartó drónokat semmisített meg az orosz légvédelem
- 10:21 Késes támadó végzett két nővel Japánban
- 09:32 Sokan megsérültek a 442-es úton hajnalban történt buszbalesetben
- 08:40 Több mint 8200-an érkeztek Ukrajnából szombaton
- 08:05 Ötven fölé emelkedett a texasi villámáradás halálos áldozatainak száma
- 07:27 Gyenge szél és egy óvás borzolta a kedélyeket a Fehér Szalagon
- 06:54 3500 éves kereskedőváros romjait tárták fel Peruban