Számos szervezet és szakember szerint a jövő energiaellátásban meghatározó szerepe lesz a hidrogénnek. Alább ebben a témában néhány hazai vonatkozású (és egy külföldi) hírt olvashatnak, mégpedig a Hidrogén Hírlevél nyomán.

Az első jelentősebb hazai szerviztanfolyam hidrogénüzemű járművekhez

A Toyota szakszervizek kb.40 munkatársának tartottak szerviztanfolyamot Budaörsön. A téma az üzemanyagcellás járművek szervizelése volt.

Magyarországon egyelőre két hazai rendszámmal ellátott Toyota Mirai van forgalomban, ugyanakkor a Toyota Central Europe a Mirai lassú, de feltartóztathatatlan elterjedésével számol, így a szervizháttérnek, a szakembereknek időben kell felkészülni a fogadásukra.

A márkaszervizekben dolgozó szerelőknek meg kell ismerni a hidrogénhajtással kapcsolatos tudnivalókat, folyamatokat, javítási utasításokat. Egy benzines autóhoz képest nincsenek olyan folyamatok, mint a motorolaj és a szűrő cseréje, Ugyanakkor vannak új feladatok is. Lényeges elem a karbantartási listában, hogy az autó 15 éves korában cserélni kell a három hidrogéntartályt.

A Toyota Mirai testvérmodellje a Lexus L5500h hibrid modellnek. Egy 15 ezer kilométeres átvizsgálás a Lexus esetén 0,8 óra, a Mirai esetén 2,1 óra. Ez lényegesen több idő, amelynek nagy részét a hidrogénrendszer szivárgásvizsgálata teszi ki.

Jelentős zöldhidrogénüzem létesül a Dunai Finomítóban

Európa egyik legnagyobb kapacitású zöldhidrogén-gyártó üzemét építi fel a Mol Százhalombattán. A zöld hidrogén előállítása közben egyáltalán nem keletkezik üvegházhatású gáz. Az elektrolízisen alapuló hidrogénellátása során megújuló forrásból származó elektromos áram segítségével vizet bontanak.

A Mol-csoport az amerikai Plug Power céggel együttműködve egy 10 MW teljesítményű, PEM típusú elektrolizáló egységet telepít Százhalombattán, a Dunai Finomítóban.



A Mol leendő hidrogéngyártó üzeme

A Mol-csoport a magyarországi 30 MWp naperőművi kapacitás mellett Horvátországban további 12 MWp naperőművi teljesítmény kiépítésén dolgozik, azonban a víz bontásához szükséges, megújuló forrásból származó „zöld” áramot az elektrolizáló egység a hálózatból nyeri majd, melynek forrása eredetigazolási rendszerrel tanúsítható.

A 10 MW-os, moduláris felépítésű berendezés évente mintegy 1600 tonna tiszta, karbonmentes, zöld hidrogén elállítására lesz képes.

Rotterdam jelentős zöldhidrogén- és ammóniaközponttá válik

Június közepén jelent meg a hír, mely szerint az OCI N.V. vállalat döntést hozott az ammónia import termináljának első fázisú bővítésére a rotterdami kikötő területén. Az OCI N.V. nemzetközi szinten is jelentős műtrágyagyártó, melynek termékei közt egyéb, hidrogénalapú termékek is találhatóak, úgy, mint a metanol, bioüzemanyagok, melamin.

A fejlesztés második fázisában az OCI egy új, nemzetközi léptékben is jelentősnek számító ammóniatároló tartályt tervez felépíteni a terminálnál, amely a kezelő, kiszolgáló infrastruktúra fejlesztésével együtt már 3 millió tonna/év kapacitást tesz majd lehetővé.

A Hidrogén Hírlevél szerint az ammónia előnyei közé tartozik, hogy viszonylag könnyű cseppfolyósítani, viszonylag könnyű tárolni és szállítani, további lényegében egy teljesen dekarbonizált energiahordozó. Átalakítás nélkül is jelentős felhasználási területei vannak.

Az Alstom hazánkban is a hidrogénhajtásra készül

A hidrogénvonatok kibocsátásmentes alternatívát kínálnak a nem villamosított vonalakon. A szükséges infrastruktúra kiépítését a vonatokat gyártó vállalat helyi gáz és olajipari szereplőkkel együttműködésben igyekszik gyorsítani. Magyarországon az Alstom 2021 végén írt alá együttműködési szándéknyilatkozatot a Mollal a hidrogén vasúti alkalmazásának közös vizsgálatáról.

A hidrogénhajtású vonatok egy feltöltéssel 1000 kilométert képesek megtenni, és a töltés nem egészen fél órát vesz igénybe.



Az Alstom hidrogénvonata, amely a világ első hidrogénhajtású vonattípusa (kép: Alstom)

A Mol már ma is a magyar vasúthálózat legnagyobb energiaszállítója, évente 150 000 tonna hidrogént állít elő.

(Olvasónktól)

Korábban írtuk:

- Hidrogénhírek

- Lehetőség a jövő üzemanyagára: a japán ammóniaprogram

Kapcsolódó: A magyar hidrogénsvindli

 

Forrás:

https://hfc-hungary.org/H2_Hirlevel_2022_2_julius.pdf