A V. lövedék hatása




London, január 11. A V. lövedékek hatásáról az angol sajtó a következőkben számol be: Egy V. 2. lövedék Dél-Angliában egy közkönyvtárba csapott be. Nemcsak a könyvtár épülete, hanem a közelben levő házak is mind összeomlottak. A Daily Express beszámol arról, hogy egy német távlövedék becsapódása után az onnan több száz méternyire levő ház perceken át ingott, míg végül is összeomlott.

 

Újból feltűnnek a német tengeralattjárók

Berlin, január 11. NTI. A német tengeralattjárók az óceánokon többfelé ismét akcióba léptek. Ennek során január első napjaiban 36.300 tonnányi hajóteret süllyesztettek el, egy nagy gőzöst megtorpedóztak, egy 11.000 tonnás csapatszállító hajót is elsüllyesztettek, telve hadianyaggal és amerikai katonákkal, akik a vízbe fúltak.

 

Táviratok

Az amerikai zsidó kongresszus fölszólította az USA-t, hogy ne küldjön zsidó katonákat az európai frontra.

A német „V” fegyverek borzalmas hatásáról egyre újabb jelentéseket közölnek az amerikai lapok. Most már Észak-Angliára is rendszeresen kiterjednek a megtorló lövedékek, amelyek még a bombázásnál is rosszabbak, mert előre semmi sem jelzi közeledésüket.

 

Kiérdemelték a halált Dálnoki Miklós Béla és társai

Az egész nemzeti társadalom mélységes felháborodással és megdöbbenéssel értesült arról a hazaáruló szövetkezésről, melynek élén Dálnoki Miklós Béla vezérezredes, Vörös János volt vezérkari főnök és Faraghó Gábor altábornagy, a hírhedt szökött tábornokok állottak. Általános megnyugvást és helyeslést fog kelteni tehát az a hír, hogy a nemzet totális mozgósításával és harcba állításával megbízott m. kir. tárcanélküli miniszter mellé beosztott tábornok-bíróság a minap ítéletet hozott a szökésben lévő hazaárulók bűnügyében.

A bíróság Dálnoki Miklós Béla vezérezredest, mint az 1. honvéd hadsereg volt parancsnokát két beosztottjával, Kéry Kálmán vezérkari ezredessel és vitéz Csukásy-Gartner Lajos alezredessel együtt, továbbá a honvédség volt vezérkari főnökét, vitéz nemes Vörös János vezérezredest, valamint a csendőrség volt felügyelőjét, vitéz Faraghó Gábor altábornagyot, a fennálló törvényes rendelkezések értelmében a távollétükben megtartott tárgyaláson szökés bűntettében és hűtlenség bűntettében bűnösnek mondotta ki.

Miklós Béla vezérezredes és beosztottjai 1944. október 15-én gyáván elhagyták a harcoló hadsereget, miután nem akartak a magára talált magyarság szent harcában részt venni, átszöktek a szovjet csapatokhoz, tehát az ellenséghez, ott elárulták a rájuk bízott katonai titkokat és felajánlották szolgálataikat. Ugyanezt tette Vörös vezérezredes. Árulásának jutalmául az ellenségtől úgynevezett ellenkormány alakítására is megbízást kaptak. Miklós Béla még arra is vetemedett, hogy a magyar s német haderő elleni harcbavetés céljára bujtogatott és ilyen felszólítást tartalmazó leveleket intézett a harcoló magyar hadseregek tisztikarához és parancsnokaihoz. Vörös János és Faraghó Gábor az ellenséggel már korábban érintkezést keresett, fegyverszüneti tárgyalásokat készítettek elő és hozzájárultak ezáltal az október 15-iki gyászos emlékű proklamáció kiadásához, mely kihatásaiban oly súlyos következményekkel járt az élet-halál harcát vívó nemzet hadviselésére.

 

Köszönj a hadirokkantnak!

A Hungarista Mozgalmon belül új felhívás jelent meg, mely szerint minden hungaristának „Kitartás!” köszöntéssel üdvözölnie kell minden hadirokkantat, hadiözvegyet és hadiárvát.

Magyarok! Hungaristák! Ezzel a köszöntéssel adhatjuk meg ezeknek a testvéreknek a legkevesebbet. Azoknak, akik a legtöbbet adtak a hazáért és a nemzetért, azoknak, akiknek talán örökre vizes lesz a szemük és örökre ott marad homlokukon a gondterhes ránc. Valójában a mi egészséges karunkat, friss lábunkat és ép szemünket kellene nékik adni.

Ha ezt mégsem tehetjük meg, tegyük szebbé életünket, törüljük le könnyeiket és tüntessük el homlokunkról a ráncokat. Vegyük el a hadirokkant erőtlenné vált kezéből a fegyvert, győzzük le a közős ellent és vigyünk napsugarat a gyászolók életébe.

Magyar! Ha látsz az utcán hadirokkantat, vagy fekete gyászfátyolt viselő hadiözvegyet, köszönj néki! Ha látsz síró gyermeket, aki már hiába várja vissza frontról az édesapját, hajolj le hozzá és szereteteddel vigasztald meg. Ők is testvéreid a közös harcban, hiszen érted lettek megfosztottak. Vedd át a hadirokkant erejét, szemevilágát, lekonyult karját s légy kétszer, többszörösen olyan erős, mint eddig voltál.

Magyar! Köszönj a hadirokkantnak s ezzel mutasd meg, hogy nem felejtetted el őket. Lendüljön fel a karod és adj példát a többieknek.

Kitartás! Éljen Szálasi!

 

Mibe került eddig a magyar főváros a szovjetnek?

Berlin, január 11. NTI. A Budapest körül folyó elkeseredett harcok ez ideig legalább 5 szovjet és román hadosztályába került a szovjetnek halottakban s foglyokban, és még ugyanennyi sebesültekben is.

A magyar főváros körüli véres küzdelemben emellett még több mint 500 bolsevista harckocsi maradt kiégve vagy szétrobbantva a harci térségben.

 

Nincs szovjet kézen a pesti Országháza

Berlin, január 11. NTI. A Budapestről érkezett sebesültek elbeszélése szerint a magyar főváros hősies harcában nincsen élelem nélkül a lakosság és a harcoló sereg. A fővárosban rend és nyugalom van, kivéve a keleti és délkeleti városrészeket, ahol a harcok folynak, miközben magyar és német kötelékek véres veszteséget okoznak a szovjetnek. Az a híresztelés, hogy az Országháza a szovjet kezén lenne, nem felel meg a valóságnak.