1944. december 5., 23:20 (Német Távirati Iroda)

August von Mackensen tábornagy, aki 1849. december 6-án született, szerdán ünnepli kilencvenötödik születésnapját.



II. Vilmos császár és August von Mackensen 1915. április 12-én

Apjához hasonlóan eredetileg mezőgazdának készült, de az 1870/71-i háború keresztezte ezt a szándékát. Mackensen mint egyéves önkéntes, a 2. gárdahuszároknál részt vett a háborúban, megkapta a Vaskeresztet, és hadnaggyá léptették elő. Érettségi vizsga, hadiiskola, hadiakadémia nélkül, csupán katonai teljesítményei és tehetsége alapján a vezérkarhoz rendelték. 1894-ben mint alezredes Danzigban az 1. gárdahuszárok parancsnoka volt, és megkapta a nemességet. Később ugyanott a gárdahuszárdandár, a 16. hadtest parancsnoka lett.

1914-ben először a keleti arcvonalon harcolt, és danzigi hadtestét Gumbinnen mellett és Hindenburg parancsnoksága alatt Tannenbergnél vezette döntő győzelmekre. Mint vezérezredes, a 11. hadsereggel Galíciában áttörte az orosz arcvonalat, majd mint tábornagy és a szövetséges balkáni seregek főparancsnoka, a győzelmes szerbiai és romániai hadjáratot vezette. 1918-ban katonai kormányzó volt Romániában. Az első világháborúnak ez a nagy hadvezére most a Stettin melletti Falkenwaldéban és Prenzlau melletti brüssow-i birtokán él. (MTI)

[1918 végén a visszavonuló Dunai Hadsereg német és osztrák egységei október és november folyamán Romániából Magyarországon keresztül vonultak hazafelé. A fegyverszüneti egyezmény értelmében a magyar kormánynak le kellett őket fegyvereznie. A túlbuzgó Károlyi Mihály miniszterelnök utasítására a magyar lakosság körében igen népszerű Mackensen vezértábornagyot Budapesten letartóztatták és internálták. A szociáldemokrata és kommunista politikusok nagy lelkesedéssel fogadták az intézkedést. Amikor azonban a román csapatok, az antant hallgatólagos jóváhagyásával, mélyen benyomultak Magyarország területére, a közhangulat Károlyi ellen fordult. Élesen bírálták, amiért hálátlan módon, ellenségként kezeli a gyűlölt Románia egykori legyőzőjét. 1919 márciusában Károlyi átadta Mackensent az antant képviselőinek. Egy angol katonai hajón tartották fogva, majd néhány nappal Károlyi bukása és a Kun Béla vezette bolsevik hatalomátvétel, a Magyar Tanácsköztársaság kikiáltása előtt kivitték az országból. Az antant Szalonikiben internálta, majd 1919 decemberében visszatérhetett Németországba.]