Természetesen bárkinek joga van hozzászólni bármilyen cikkhez, még annak is, aki fizetséget kap azért, hogy bizonyos nézeteket hirdessen. Miféle eszmék terjesztéséért, miféle érdekek képviseletéért fizetnek pénzeket manapság? Költői kérdés. Mindannyian pontosan tudjuk a politikailag nem korrekt választ. Én lelkes híve vagyok a szabad véleménynyilvánításnak és mindenfajta vitának, de a Kuruc.infón, vagy bármely weboldalon megjelent cikkekhez hozzászóló nemzeti érzelmű honfitársaink jó, ha tudják: nem kizárt, hogy esetenként az izraeli internet-kommandó tagjaival vitatkoznak.
Még 2009 végén adott hírt a Jedioth Ahronot című újság internetes kiadása arról, hogy Izrael – érzékelve a zsidó állam bűncselekményei miatti növekvő nemzetközi felháborodást – a jövőben erőteljesebb propagandát kíván kifejteni a világban. (Mert úgy látszik, nem elég, hogy a nyugati világ médiájának a döntő része a cionisták kezében van. Még így is nehéz ugyanis a feketéről azt hazudni, hogy fehér.) Az újság híradása szerint az izraeli külügyminisztérium egy úgynevezett internet-kommandót állított föl, melynek tagjai többnyire egyetemi hallgatók és leszerelt katonák, illetve bárki más, aki vállalja a cionista propagandista szerepét. Gondolom, csak megbízhatónak ítélt személyeket alkalmaznak: zsidókon kívül például a keresztény cionisták - nálunk elsősorban a Hit Gyülekezetének elbolondított tagjai - egészen biztosan vállalkoznak a hazugságok terjesztésére. Pénz nélkül persze nem működne az egész akció, ugyanakkor a cionista eszme fanatikusainak a száma a gójok között sem csekély. Az évtizedes holokauszt-propaganda, valamint az arab- és muszlimellenes rágalomhadjárat, a zsidókat ravasz módszerekkel istenítő sok hazug könyv és hollywoodi film, az eltorzított történelemtanítás megtette a maga hatását, és lelkes cionistává formált sok szerencsétlent.
Az Izrael szolgálatába szegődött propagandisták feladata pedig a Jedioth Ahronot cikke szerint az, hogy kommentárokat, különféle blogokat írogassanak, híroldalakat, fórumokat szerkesszenek, no és persze a twitteren és a facebookon is hirdetniük kell a cionista nézeteket.
Az újság riportere feltette a kérdést az akció egyik fő szervezőjének, hogy az „internet-kommandó” tagjai „normális internet felhasználónak” adják-e ki magukat vagy sem. A válasz a következőképen hangzott: „A mi embereink nem fogják megmondani, hogy ők az izraeli külügyminisztérium hasbara (propaganda)-osztályának alkalmazásában állnak… Nem fogják magukat szükségszerűen izraelinek kiadni. Azt fogják írni, hogy ők hétköznapi internet felhasználók, és a kommentárjaikat is magánvéleményként fogják közölni, de az üzeneteik a Külügyminisztérium hivatalos irányvonalához igazodnak majd.”
A lapban megszólaló izraeli tisztségviselő arról is beszélt, hogy az internetes hasbara-hadjárat megindításáról a Gázai Övezet elleni izraeli támadás idején döntöttek. Mint mondta, akkoriban (vagyis egy esztendővel korábban, 2008 végén, 2009 elején) a külügyminisztérium a külföldi zsidó közösségből és Izraelből is sok önkéntest toborzott. „A mi célközönségünk akkor az európai baloldaliak voltak, akik barátságtalanul fogadták az izraeli kormány politikáját. Ezért kezdtünk el beavatkozni a vitafórumokba Angliában és Németországban. Nagyon ellenséges környezetben kellett tevékenykednünk” – fejtegette az izraeli félretájékoztató kampányt szervező egyik külügyi hivatalnok.
Természetesen szervezett cionista propaganda-kampány régebben is zajlott a világhálón. Így például Németországban 2002 óta működik a magát megtévesztően „Honestly concerned”-nek nevező csoport, amelynek tagjai cikkekben, hozzászólásokban, blogokban igyekeznek megmagyarázni a megmagyarázhatatlant: az izraeli kormány erőszakos, terjeszkedő politikáját. De a véleménynyilvánításon túl személyükben is igyekeznek ellehetetleníteni a cionizmussal nem rokonszenvező újságírókat, szerkesztőket, és megpróbálják lejáratni azokat a weboldalakat, amelyek el merik mondani az igazságot Izraelről.
Igencsak meglepő lenne, ha ilyesfajta izraeli hasbara-kommandó éppen Magyarországon nem működne. De a különböző híroldalak Izraelt és a cionistákat érintő cikkeihez fűzött hozzászólásokat böngészve nagy valószínűséggel állíthatjuk: a harcos izraeli propagandisták itt is jelen vannak, és igyekeznek teljesíteni is a pénzükért. Ha azt látjuk, hogy a lelkes filoszemita és Izrael-barát bérkommentelők gyakran kijönnek a sodrukból, dühöngenek és személyeskednek, valamint ha teljesítményüket és érveiket szánalmasan gyöngének érezzük, akkor ne csodálkozzunk: hazug, hamis, a terjeszkedés és uralkodás elleplezésére szolgáló nézeteket hirdetni nem éppen egyszerű feladat. Még akkor sem, ha az ilyesmit busásan megfizetik.
Perge Ottó