Totál érthető, ha valakinek tele van a zsákja a különböző, legfőképpen pártpreferenciákat mérő közvélemény-kutatásokkal, és ez a telítettség különösen érthető abban az esetben, ha az ember Mi Hazánk-szimpatizáns, ugyanis legyen szó a NER-ről, vagy a balliberális cégekről, a harmadik erőt rendszeresen alulmérik.



Illusztráció: Kolumbán Kitti / Index

Mai alanyunk nem is pártpreferenciákat mér tehát, és igazából csak azért citálom ide egy cikk erejéig, mert érdekes, az én érdeklődési területem homlokterébe tartozó témát boncolgat, vagyis a politikai élet – jelen esetben a magyar – polarizálódását, ráadásul ezúttal az „átlagember” szemszögéből.

A Fidesz-közeli Nézőpont Intézet ezúttal arra volt kíváncsi, hogy a magyar szavazók szeretnének-e jövőre kétpárti parlamentet, amely a jelenlegi kormánypártot és a Tiszát foglalná magába. A dolog apropóját pedig az adta, hogy a baloldali ellenzék körében folyamatos egyeztetések, viták zajlanak arról, kell-e más baloldali erő a parlamentbe a Tiszán kívül.

Talán meglepő lehet, s a média által torzítva elénk tárt politikai „valóság” sem ezt tükrözi, de bizony a magyar emberek elsöprő többsége szeretné elkerülni a kétpárti parlamentet, ráadásul ez az álláspont – ritkán van ilyen itthon – de pártpreferenciától függetlenül jelenik meg.

A felnőtt népesség 76 százaléka, a fideszes tábor 67 százaléka, a tiszások 82 százaléka szeretné elkerülni, hogy a magyar belpolitika az angolszász mintájú politikai váltógazdaság poklába süllyedjen.

Eltérés pusztán abban mutatkozik meg, hogy a két legnagyobb párt tábora kit látna még szívesen az Országgyűlésben, ebben a tekintetben a három még állva maradt, de a Fideszhez és a Tiszához mérten kisebb ellenzéki pártot lehetett megnevezni, jobban mondva a kutatás szempontjából ezek megnevezésének van relevanciája.

A tiszások 75 százaléka szívesen látna még egy balliberális erőt a Parlamentben, legtöbben a Kétfarkú Kutya Pártot (59%), de a DK-t is ott szeretnék tudni 42 százaléknyian.

Ezzel szemben a Fidesz táborának többsége inkább a Mi Hazánk Mozgalmat (56%) szeretné látni 2026-tól is a magyar Parlamentben, 24 százalékuk a DK-ról szeretné elmondani ugyanezt, 11 százalékuk pedig a kétfarkúakról.

Ennél is beszédesebb azonban, hogy pártpreferenciától mentesen a magyarok legnagyobb arányban a Mi Hazánkat szeretnék, hogy ott legyen 2026 után is (43%), igaz, sem a DK (36%), sem az MKKP (37%) nincs lemaradva.

Érdekes adalék még továbbá, hogy a tiszások 28 százaléka (több mint ötöde) szeretné a Mi Hazánkat is a parlamentben látni (!), ami több mint impozáns szám annak ellenére, hogy Magyar Péter mindennél nagyobb gyűlölettel viseltet a jobboldali radikális párt irányába, melynek természetesen rendszeresen hangot is ad.




A Nézőpont Intézet 1000 főt megkérdező kutatása szerint a magyar társadalom többsége nem akar kétpárti parlamentet, s mivel itt nem konkrétan a pártok jelenlegi támogatottságáról beszélünk, nincs okunk kételkedni a túl széles hibahatárban. Mindez egy rendkívül kellemes meglepetés a nem túl magasröptű hazai viszonyokat szemlélve, másrészt megnyugtató is, hogy várhatóan nem az angolszász modell felé közeledik az ország, amely már 2022-ben is veszélyforrás volt.

Beszédes továbbá, hogy a Tisza közönségének jelentős része mely pártokkal szimpatizál még főként (MKKP, DK), ám az, hogy még tőlük is 28 százalék a Mi Hazánkat is az Országgyűlésben szeretné látni, s az, hogy a teljes népesség körében ugyanitt a Mi Hazánk vezet, több mint biztató a jobboldali radikális párt számára.

Pletykálják, hogy a Fidesz lejjebb akarja vinni a bejutási küszöböt, hogy minél több párt bejusson jövőre. Kérdéses, hogy ennek a közvélemény-kutatásnak van-e ehhez köze, meg úgy egyáltalán valóban terveznek-e ilyet, de várhatóan nem a Fidesz-Tisza teljes kisajátításáról fog szólni a következő ciklus.

Ábrahám Barnabás – Kuruc.info