Jó pár hónap telt el azóta, hogy Donald Trump átvette az irányítást a világ legerősebb és egyetlen szuperhatalma, az Amerikai Egyesült Államok felett. Trump maga és bizalmi stábja is mindent megígért a választóknak, amit csak lehetett kampány alatt, és a beiktatásakor is egyaránt. Hogy ebből mi (nem) valósult meg, hosszasan lehetne sorolni pro-kontra, de természetesen csak azon pontokból lehet levonni bármilyen értékítéletet, amelyeket azonnal és gyorsan akartak megvalósítani, olyan „két hét alatt rendet teszünk” tempóban.
Ezek közül az egyik legsarkalatosabb a béke kérdése. Trump mind az orosz-ukrán, mind a közel-keleti konfliktust rekordsebességgel akarta lezárni... és hát, ahogy az várható volt, ez nem igazán jött össze neki.
A kettő közül nekünk most a közel-keleti az érdekes, de azt azért érdemes megjegyezni, hogy az orosz-ukrán esetében is messze elmaradnak az eredmények a korábban beharangozott verziótól.
Trump és a mögötte álló neokon agytröszt olvasatában a közel-keleti „béke” nem más, mint Izrael teljes hegemóniájának megvalósítása, szóval ha ebből az aspektusból nézzük, végül is tényleg „igyekszik” a béketeremtésben. A terrorállamnak Biden alatt sem kellett véka alá rejtenie céljait, de Trump színrelépésével vérre szomjas szörnyetegként zúdultak rá a Közel-Kelet népeire.
A túszalku szándékos elszabotálásával, a libanoni tűzszünet folyamatos megsértésével Izrael sokadszorra is bebizonyította, hogy nem ők próbálják megfékezni Közel-Kelet békétlenségét, hanem ők maguk a békétlenség.
És hol marad ilyenkor a „demokráciát” védelmező Egyesült Államok? - kérdezhetnénk teljes joggal. A „béke” ez esetben sem a háborúskodás befejezését, hanem Izrael ellenségeinek likvidálási szándékát takarja. Az amerikai elnök és Netanjahu kitelepítési tervéről már többször írtam, itt és itt, de ez a téma olyan szinten közbeszéd tárgya Izraelben, hogy heti rendszerességgel kerül elő a mantrázása, de Trump „békéje” Jement is sújtja. Több alkalommal bombáztak amerikai gépek húszi állásokat, a nagy demokraták egyik légicsapásában például 38 ember lelte halálát április közepén.
Persze vannak meglepetések is, olykor-olykor visszanyal a fagyi a terrorállam kárára. A húszik, akik a legújabb palesztin népirtás óta rendszeresen támadják Izraelt, nem először törték át az áthatolhatatlannak hitt izraeli (lég)védelmi rendszert, persze a „bosszú népe” ilyenkor érzi magát csak igazán elemében. A „gázai mészáros” Netanjahu „több bummot” ígért Jemennek, persze az Egyesült Államok hathatós támogatásával. A tegnapi napon már izraeli légicsapások érték az országot (halálos áldozatokkal, miközben a húszi rakéta nem követelt ilyet), de a terrorállam a mai napon felszólította a jemenieket, hogy hagyják el a szanaai nemzetközi repülőteret, magyarán ismét támadásba lendülnek majd. (Időközben ez meg is történt - a szerk.)
Trump néhány hónapos „országlása” a Közel-Keleten nemhogy enyhítette, de elmélyítette a konfliktust, a palesztinok továbbra is Izrael terrorjától szenvednek, a republikánusok pedig inkább igyekeznek elhallgattatni az „antiszemita” kritikákat, semmint belátnák: a Közel-Kelet békéjének legnagyobb gátja az általuk patronált Izrael.
Ábrahám Barnabás – Kuruc.info