Az oroszok azért támadják rendszeresen Kijevet, mert a főváros az ukrán hadiipar egyik központja, és Oroszország megpróbálja megakadályozni az ukrán ballisztikus fegyverek sorozatgyártásának megkezdését, emellett szakszolgálatai fokozott figyelemmel kísérik az ukrán drónokat, mivel sikeres alkalmazásuk befolyásolja Oroszország képességét a háború folytatására - jelentette ki Vadim Szkibickij, az ukrán katonai hírszerzés helyettes vezetője az RBK-Ukrajina hírportálnak adott, hétfőn megjelent interjújában.

"Kijev, akárcsak Zaporizzsja, Dnyipro és Harkiv, a védelmiipari komplexumunk központjai. Az ellenség ezt komoly fenyegetésnek tekinti, és nagyon alapos hírszerzést folytat a hadiiparunk e két irányában" - mutatott rá az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának (HUR) helyettes vezetője.

Kiemelte, hogy az ukrán közepes és mélységi csapásmérő eszközök hatékonyak az orosz olajfinomító iparral és a logisztikai rendszerrel, ezen belül a Wildberries - az orosz hadsereg ellátásában részt vevő online piactér - logisztikai központjaival szemben. "Ezek a csapások jelentős hatással vannak az orosz bankrendszerre, a kis- és középvállalkozásokra, valamint Moszkvának arra a képességére, hogy folytassa háborúját Ukrajna ellen" - jegyezte meg.

Szkibickij hangsúlyozta, hogy a HUR korábbi jelentése szerint az oroszok havonta 3-4 kombinált támadás végrehajtására képesek különböző típusú rakéták és drónok alkalmazásával.

A vezérőrnagy közölte, hogy az oroszok növelik az Ukrajna elleni csapásokhoz szükséges rakéták gyártását, és aligha fognak szünetet tartani a légitámadásokban. Közölte, hogy a HUR dokumentumokkal rendelkezik az ellenség gyártási terveiről és azok tényleges teljesítéséről.

Beszámolt arról, hogy Oroszország fokozza az Ukrajna elleni csapásokhoz szükséges rakéták gyártását. Szavai szerint az orosz rakétafegyverzet főbb típusainál a gyártási terv havi szinten 110-120 százalékos teljesítéssel valósul meg.

"Az ukrán hírszerzés adatai szerint az H-101-es rakéták júliusi gyártási tervét 140 százalékban teljesítették, a Kalibrét 111 százalékban, az H-35-ös robotrepülőgépekét pedig 200 százalékban" - mondta. Hozzátett, hogy augusztusban 72 darab H-101-es rakéta gyártása a terv, júliusban is ugyanennyi volt az előirányzat, ám végül 87 rakétát gyártottak. Ami a Kalibr rakétákat illeti, augusztusra 26 darab a terv, júliusban ugyanennyit terveztek, de végül 29-et gyártottak.

Szkibickij arról is beszélt, hogy Oroszország április óta leállította a Kinzsal ballisztikus rakéták gyártását, hogy növeljék más, pontosabb rakétatípusok előállítását. Ennek egyik oka a rakéták pontatlansága. "Egy hatékony rakétánál a célponttól való eltérés nem haladhatja meg az 5-7 métert, a Kinzsalnál viszont 30 méter vagy annál is több az eltérés" - magyarázta a HUR helyettes vezetője.

(MTI)