Palesztin orvosi források szerint izraeli katonák segélyosztásra várakozó emberekre lőttek ismét szombaton a Gázai övezet északi részén. 16 ember meghalt, és mintegy háromszázan megsebesültek.

A Sifa kórház orvosai azt mondták, az áldozatok az északi Zikim határátkelőnél várták segélyt szállító teherautók érkezését.

Az izraeli hadsereg egyelőre nem nyilatkozott az esettel kapcsolatban.

A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) végzi jelenleg a segélyek szétosztását az övezetben. Az Izrael és az Egyesült Államok által támogatott szervezet május végén kezdte meg a munkát a térségben, miután Izrael hónapokig blokkolta a segélyek bejutását. A GHF elosztópontjait amerikai biztonsági magáncégek védik. Az ENSZ szerint a Gázai Humanitárius Alapítvány túl kevés elosztópontot létesített, és az emberek fokozott veszélynek vannak kitéve e helyek környékén, illetve az odavezető utakon. Május vége óta több száz palesztin vesztette életét segélyelosztó pontok közelében, illetve a segélyeket szállító konvojok környékén palesztin tisztségviselők állítása szerint.

Az izraeli hadsereg korábban azt közölte: a katonák tüzet nyitnak azokra, akik engedély nélkül közelítenek feléjük vagy lezárt területre lépnek be.

Korábban az ENSZ nagyjából négyszáz segélyosztó pontot működtetett a kétmilliós népességű Gázai övezetben. Ezeken a pontokon jelenleg alig folyik segélyosztás, mert Izrael csaknem minden szállítmány bejutását blokkolja. Nemzetközi szervezetek szerint katasztrofális állapotok uralkodnak a térségben, az emberek túlnyomó többsége éhezik.

Keir Starmer brit kormányfő szombaton ismét telefonon tanácskozott Emmanuel Macron francia elnökkel és Friedrich Merz német kancellárral a gázai humanitárius helyzetről. A brit kormány tájékoztatása szerint Nagy-Britannia azon dolgozik, hogy légi úton juttasson el humanitárius segélyszállítmányokat a Gázai övezetben élő palesztinokhoz, és evakuáljon onnan sürgős egészségügyi segítséget igénylő gyerekeket. A Gázai övezet lakosságának megsegítését Jordániával történő együttműködésben képzeli el a brit kormány - tájékoztatott egy szóvivő.

Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNRWA) vezetője erre úgy reagált, hogy "hatástalan" módszer lenne a légi úton eljuttatott segélyezés a humanitárius katasztrófa enyhítésére.

"A légi szállítás költséges és hatástalan, ráadásul akár az éhező civilek halálát is okozhatja" - írta az X-en. Lazzarini szerint az ember által előidézett éhínségnek csak politikai akarattal lehet véget vetni.

Tavaly már juttattak be ejtőernyőkkel segélyeket a Gázai övezetbe az Egyesült Arab Emírségek, Jordánia, Franciaország és más államok közreműködésével. Ezek a műveletek időnként azzal, az akár halálos veszéllyel is járnak, hogy a földre hulló csomagok emberekre zuhannak. Ráadásul logisztikailag nagyon összetett a megvalósításuk, miközben csak korlátozott mennyiségű segélyszállítmányt képesek így célba juttatni.

(MTI nyomán)